«Գալաքսի» խումբն ամփոփել է 2018 թվականը
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ամփոփել է 2018 թվականը՝ հանդես գալով հետեւյալ մամուլի հաղորդագրությամբ.
««Գալաքսի» ընկերությունների խմբում 2018 թվականը նշանավորվել է որպես նոր նախագծերի իրականացման, թիմերի ընդլայնման եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի կյանքի կոչման տարի։ 1999-ից գործող ընկերությունների խումբն ամփոփել է 2018թ. արդյունքները դրական ցուցանիշով՝ որպես պատասխանատու բիզնես Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցելով ավելի քան 13 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 27 միլիոն դոլար) հարկային վճարումների տեսքով։
«Երկրի շարժիչ ուժը առողջ գործարար միջավայրն է, ու մեզ համար առանցքային նշանակություն ունի պրոֆեսիոնալիզմն ու բարձր որակական պատրաստվածությունը բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ ներկայացված ենք։ Մեզ համար հավասարապես կարեւոր է նաեւ սոցիալական պատասխանատվությունը մեր մասնագիտական համայնքի ու երկրի առջեւ, ոլորտային ինովացիաների ու սոցիալական ծրագրերի միջոցով մարդկանց կյանքի որակի բարելավումը։ Շնորհակալ եմ մեր թիմակիցներին, մեր տեղական ու միջազգային գործընկերներին, մեր երկրին ու հանրությանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի այս տարվա ծրագրերում առանցքային մասնակցության համար»,- նշել է «Գալաքսի կոնցեռնի» գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» խումբը միավորում է 15 ընկերություններ՝ ավելի քան 3000 աշխատակիցներով։ 2018թ. դեկտեմբերի տվյալներով ընկերությունների խմբում միջին ամսական աշխատավարձը 315,000 ՀՀ դրամ է, իսկ որոշումների կայացման պաշտոններում կանայք կազմում են 42%-ը, ինչ բացառիկ ցուցանիշ է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ եվրոպական ու ամերիկյան խոշոր կորպորացիաների համար։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը Հայաստանում ներկայացված է ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության, վաճառքների եւ սպասարկման, անշարժ գույքի եւ շինարարության ոլորտներում։
«Այս տարի Ucom-ը հայտարարել էր թվային փոխակերպման մասին. մենք այլեւս սովորական հեռահաղորդակցության օպերատոր չենք, այլ թվային ծառայություններ ստեղծող ու մատուցող ընկերություն։ Այդ առումով, 2018-ին հանդես ենք եկել մի շարք նորարարական առաջարկներով, որոնք հիմք են հանդիսանում Ucom-ի SaaS՝ ծրագիրը որպես ծառայություն մատուցելու ուղղության։ Շարունակել ենք աջակցել Արմաթ լաբորատորիաների միջոցով ինժեներական մտքի զարգացմանը նպաստող կարեւորագույն նախագծերին եւ մրցույթներին։ Արդյունքում Հայաստանը ներկայացնող պատանի ինժեներները հնարավորություն ստացան մրցելու Մեխիկոյում 180 երկրներից ժամանած թիմերի հետ», - նշել է «Գալաքսի» խմբում հանդես եկող «Յորքում» ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Կարծում եմ, որ 2018 թվականը իսկապես հաջողված եւ արդյունավետ տարի էր, քանի որ մենք ունեցանք մեր ամենակարեւոր նվաճումներից մեկը՝ IUNetworks-ը դուրս եկավ միջազգային հարթակ: Ի պատիվ հայկական ՏՏ ոլորտի՝ մեր ընկերության առաջարկած նորարարական լուծումները հաղթող ճանաչվեցին Տաջիկստանի եւ Ղրղըզստանի պետական ծառայությունների էլեկտրոնային կառավարման անցումն ապահովող ծրագրի միջազգային մրցույթներում, ինչի համար ես իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում մեր թիմին հսկայական եւ նվիրական աշխատանքի համար»,- ասել է «Գալաքսի» խմբում հանդես եկող «ԱյՅու Նեթվորքս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահրամ Մերանգուլյանը։
«2018 թվականը, իհարկե, լի էր մարտահրավերներով եւ դժվարություններով, սակայն Yerevan mall-ը կարողացավ պահպանել իր որդեգրած ուղին՝ դառնալ քաղաքացիների սիրելի ժամանցային վայրերից մեկը՝ ապահովելով բարձրակարգ եւ էքսկլյուզիվ ծառայություններ։ Անցնող տարվա ընթացքում Yerevan mall-ը գործարկեց նաեւ իր նոր առեւտրաժամանցային հատվածը՝ Yerevan Gallery-ն, որը տարբերվում է իր ինքնատիպ ճարտարապետությամբ եւ դիզայնով»,-նշել է «Գալաքսի» խմբում հանդես եկող «Երեւան մոլ» առեւտրի եւ ժամանցի համալիրի գլխավոր տնօրեն Վազրիկ Սեկոյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ի դեմս կառավարման խորհրդի անդամների եւ խմբի կազմում հանդես եկող ընկերությունների 2018-ին եւս իրականացրել են սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր՝ շարունակելով զինել ՀՀ եւ պաշտպանության բանակի շփման գիծը պաշտպանական համակարգերի տեղադրմամբ, աջակցելով ինժեներական, ծրագրավորման եւ ռոբոտաշինական կրթական ծրագրերին, ստեղծարար ու մշակութային մեկ տասնյակ ծրագրերի իրականացմանը առանցքային մասնակցություն ցուցաբերելով։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կառավարման խորհուրդը՝ Գուրգեն Խաչատրյանի եւ Արտյոմ Խաչատրյանի նախագահությամբ, 2019-ի համար հայտարարում է խոշորագույն ու հանրային նշանակության ծրագրի մեկնարկի մասին, որի մանրամասները հանրային քննարկման կներկայացվի շուտով»։

Группа «Галакси» подвела итоги 2018 года
«2018 год ознаменовался для группы компаний «Галакси» как год осуществления новых проектов, расширения команд и начала проектов социальной ответственности. Группа компаний, функционирующая с 1999 года, подвела итоги 2018 года с положительными результатами, и как ответственный налогоплательщик внесла в казну Республики Армения 13 миллиардов драмов (более 27 миллионов долларов).
«Движущей силой развития страны является здоровая бизнес-среда, а для нас профессиональный и инновационный подход к развитию всех сфер нашей деятельности является ключевым. Для нас не менее важна социальная ответственность перед нашим обществом и страной, а также улучшение качества жизни людей посредством отраслевых инноваций и социальных проектов. Я благодарен моей команде, нашим партнерам в Армении и за рубежом, а также нашей стране и обществу за их непосредственное участие в проектах группы компаний «Галакси», - отметил генеральный директор «Галакси Концерна» Арам Хачатрян.
Группа «Галакси» объединяет 15 компаний с более 3000 работниками. По данным на декабрь 2018 года в группе компаний средняя заработная плата составляет 315,000 драмов, а процент женщин, занимающих руководяшие должности  и ответственных за принятие решений, составляет  42%, что является исключительным показателем не только для армянских, но и для крупнейших европейских и американских корпораций. Группа компаний «Галакси» в Армении представлена в сферах ИТ и телекоммуникаций, продаж и услуг, недвижимости и строительства.
«В этом году Ucom объявил о цифровом преобразовании. Отныне мы не просто телекоммуникационный оператор, но и компания, разрабатывающая и предлагающая цифровые услуги. В этом плане, в качестве направления по предоставлению услуг в 2018г. мы инициировали ряд инновационных предложений, которые послужили основой для SaaS Ucom. В лабораториях Армат мы продолжили поддержку проектов и соревнований, направленных на развитие инженерной мысли среди молодежи. В результате, молодые инженеры, представляющие Армению, получили возможность соревноваться с командами из 180 стран в Мехико», - отметил Айк Есаян, соучредитель и генеральный директор компании «Ucom», действующей в группе «Галакси».
«Думаю, 2018г. был поистине успешным и продуктивным годом, так как мы достигли одной из важнейших наших побед и IUNetworks вышел на международную платформу. К чести армянской сферы ИТ, инновационные решения, предлагаемые нашей компанией победили на международных конкурсах программ, обеспечивающих переход на электронное управление государственных услуг в Таджикистане и Киргизии. Хочу выразить глубочайшую благодарность нашей команде за огромную и преданную работу», - сказал Ваграм Мерангулян, генеральный директор «АйЮ Нетворкс», действующей в группе «Галакси».
«2018 год, конечно же, был полон вызовами и трудностями, но Yerevan mall смог сохранить верность выбранному пути – стать для граждан одним из любимых мест досуга, предлагающих качественные и эксклюзивные услуги. В уходящем году Yerevan mall запустил свою новую торгово-развлекательную часть - Yerevan Gallery, которая отличается своеобразной архитектурой и дизайном», - отметил Вазрик Секоян, генеральный директор торгового и развлекательного комплекса «Ереван мол», действующей в группе «Галакси».
Группа компаний «Галакси» в лице членов правления и директоров компаний, действующих в группе, в 2018 году продолжили осуществление проектов социальной ответственности по снабжению приграничной зоны Республики Армения и Армии обороны защитными системами, инженерными решениями, программным обеспечением, а также участвуя в более десяти инновационных и образовательных программах.
Совет правления компаний «Галакси» во главе с Гургеном Хачатряном и Артемом Хачатряном объявляет о начале крупнейшей программы общественного значения в 2019 году, детали которой в ближайшем будущем будут представлены вниманию общественности.