Յունիբանկն ավտոմատացրել է միկրոբիզնեսի համար նախատեսված վարկերի հաստատումը
Յունիբանկն ավտոմատացրել է միկրոբիզնեսի համար նախատեսված մինչեւ 2 մլն դրամ գումարի անգրավ վարկերի հայտերի ուսումնասիրության գործընթացը:
Բանկում նշել են, որ վարկային կոնվեյերը հիմնված է «Պրոտոբեյզ Լաբարատորիզ» ընկերության մշակած CRM համակարգի վրա:
«Հայտերի ձեւակերպման եւ վերլուծության գործընթացի ավտոմատացման շնորհիվ՝ Յունիբանկում հաճախորդի վարկունակությունը գնահատվում է առավելագույնս արագ եւ պատասխանը տրամադրվում է հայտը ներկայացնելուն պես:
Ճկուն մոդուլային կառուցվածքի շնորհիվ՝ համակարգը կարելի է համապատասխանեցնել գոյություն ունեցող ցանկացած խնդրին, նշել պրոդուկտների բոլոր անհրաժեշտ հատկանիշներն ու փոխել հասանելիության պայմանները։ Նման մոտեցումը հնարավորություն է տալիս բացառելու մարդկային գործոնը վարկի վերաբերյալ որոշում ընդունելիս եւ էապես տնտեսում է հաճախորդների ժամանակը։
Արդյունքում, բանկը հաջողությամբ լուծում է որակյալ վարկառուների բազայի ձեւավորման խնդիրը եւ մի քանի անգամ բարձրացնում կորպորատիվ բիզնեսի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատանքի արդյունավետությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Բիզնեսին օժանդակելը Յունիբանկի զարգացման հեռանկարային ուղղություններից է:
«Հաշվի առնելով «Պրոտոբեյզ Լաբարատորիզ» ընկերության հետ հաջող փորձը մանրածախ ոլորտում՝ մենք որոշեցինք շարունակել մեր համագործակցությունը եւ ներդնել CRM համակարգ նաեւ բիզնես վարկերի համար: Այդպիսով, մենք հաճախորդներին առաջարկում ենք ավելի հարմար եւ արագ սպասարկում, միաժամանակ նվազեցնելով բանկի ծախսերը: Մենք կշարունակենք ակտիվ տեմպերով մեծացնել միկրոբիզնեսի ֆինանսավորման ծավալները եւ արդեն 2019 թվականին վարկային կոնվեյերի միջոցով կհաստատենք մինչեւ 4 մլն ՀՀ դրամ գումարի վարկեր»,- նշել է բանկի Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման եւ վաճառքների տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը։
2018-ի հունվար-նոյեմբերին միկրոբիզնեսին Յունիբանկի տրամադրած վարկերի քանակը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 34%-ով, իսկ պորտֆելի հավելաճը կազմել է 32%:

Юнибанк автоматизировал для микробизнеса процесс обработки заявок на кредиты
Юнибанк автоматизировал для микробизнеса процесс обработки заявок на безналоговые кредиты до 2 млн драмов.
В банке отметили, что кредитный конвейер основан на базе CRM-системы, разработанной компанией «Протобэйз Лабораториз».
«Благодаря автоматизации процессов формирования и анализа кредитных заявок, в Юнибанке кредитоспособность клиента оценивается максимально быстро и ответ по кредиту предоставляется сразу после подачи заявки.
Гибкая модульная структура может настраиваться под любую существующую задачу, предоставляя возможность задавать все необходимые атрибуты продуктов и изменять условия доступности. Такой подход позволяет исключить человеческий фактор при принятии решений о выдаче кредитов и существенно экономит время клиента.
В результате банк формирует базу качественных заемщиков и в разы повышает эффективность работы структурных подразделений корпоративного бизнеса»,- говорится в сообщении.
Содействие бизнесу является одним из направлений стратегии развития Юнибанка.
«Учитывая высокую эффективность сотрудничества с компанией «Протобейз Лабараториз» в направлении розничного кредитования, мы приняли решение продолжить нашу совместную работу и внедрить CRM-систему также и для бизнеса. Таким образом, мы оптимизировали работу со своими клиентами, предложив им более удобное и быстрое обслуживание, при сокращении издержек банка. Мы продолжим активными темпами развивать и наращивать финансирование микробизнеса и уже в начале 2019 года увеличим сумму кредитов, утвержденных кредитным конвейером, до 4 млн драмов»,- отметил директор по продажам и развитию корпоративного бизнеса Юнибанка Давид Петросян.
За январь-ноябрь 2018 года количество кредитов, выданных Юнибанком микробизнесу,  увеличилось на 34% по сравнению с аналогичным показателем прошлого года. Прирост портфеля за отчетный период составил 32%.