«Իդրամը» գործարկել է NFC անհպում վճարումներ սմարթֆոնով
Ընկերությունում նշել են, որ այս ծառայությունը հասանելի է «Իդրամի» այն օգտատերերի համար, որոնց IOS եւ Android օպերացիոն համակարգերով սմարթֆոնները հնարավորություն ունեն աշխատել NFC տեխնոլոգիայով։
«Սա հայկական շուկայում սմարթֆոնների միջոցով NFC անհպում վճարումների տեխնոլոգիայի առաջին ներդրումն է։ Այս պահին պիլոտային ծրագիրն արդեն գործում է «Իդրամի» գործընկեր «Էվրիկա» սուպերմարկետների ցանցում»,- նշել է «Իդրամի» գլխավոր տնօրեն Արսեն Քդենյանը։
Նա ընդգծել է, որ ինչպես QR-վճարումների դեպքում, որոնք «Իդրամը» գործարկել էր դեռեւս 2016թ., NFC տեխնոլոգիան եւս պատրաստվում են ներդնել սպասարկման եւ ծառայությունների մատուցման ոլորտի գործընկերների մոտ։
«Այս տեխնոլոգիան մեր օգտատերերին հնարավորություն կտա ավելի պարզեցված ու արագ վճարումներ իրականացնել, ուղարկել վճարման հարցում կամ ստանալ գումարի վերադարձ (cashback)՝ անկախ վճարման եղանակից, իսկ առեւտրի կետերը կստանան անկանխիկ վճարումների եւս մեկ ժամանակակից գործիք»,- հավելել է նա:
Արսեն Քդենյանը նաեւ ասել է, որ «Իդրամը» շարունակելու է զարգացնել անհպում վճարումների տեխնոլոգիաները՝ դրանք օգտատերերի ավելի լայն շրջանակի համար հասանելի եւ հարմարավետ դարձնելու համար։

«Идрам» запустил бесконтактные NFC платежи через смартфоны
Пользователи «Идрам» теперь смогут воспользоваться бесконтактными NFC платежами при помощи смартфонов.
В компании отметили, что данная услуга доступна для тех пользователей «Идрам», чьи смартфоны с операционными системами IOS и Android поддерживают технологию NFC.
«Это первое внедрение технологии бесконтактных NFC платежей через смартфоны на армянском рынке. На данный момент пилотный сервис уже работает в сети супермаркетов «Эврика»» - отметил Генеральный директор «Идрам» Арсен Кденян.
Он подчеркнул, что также как и с QR-платежами, которые были внедрены компанией еще в 2016г., «Идрам» планируем внедрять технологию NFC у иных партнеров в сфере обслуживания.
«Данная технология позволит еще больше упростить и ускорить процесс оплаты для наших пользователей, отправить запрос платежа или получить кэшбек, а торговые точки получат еще один удобный инструмент безналичных платежей»,- добавил он.
Арсен Кдеян также подчеркнул, что «Идрам» планирует дальше развивать технологии бесконтактных платежей для широкого круга пользователей.