Մեդիամաքս գործակալության banks.am ինտերնետ-կայքը հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում տեղակայված համակարգչից
30.08.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 30 օգոստոսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության www.banks.am ինտերնետ-կայքն անցած գիշեր հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում տեղակայված համակարգչից:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հարձակման հետեւանքով շարքից դուրս է եկել Banks.am ֆինանսական պորտալի նորությունների բաժինը:
Կայքի անվտանգության համակարգը թույլ չի տվել ամբողջովին շարքից դուրս հանել կայքը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի մասնագետները պարզել են, որ հարձակումը www.banks.am-ի վրա կատարվել է Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում տեղակայված համակարգչից, որին պատկանում է 81.17.95.29 IP-հասցեն: Այս IP-հասցեն գրանցված է ադրբեջանական Bakinter ինտերնետ-պրովայդերի ցանցում:
Ներկայումս ՄԵԔ۔ѕĔѕԕͭի մասնագետներն աշխատում են www.banks.am պորտալի նորմալ աշխատանքի վերականգնման ուղղությամբ:
“Մոտ 20 օր առաջ www.banks.am-ի դեմ տեղի ունեցավ եւս մեկ նման հարձակում, եւ մենք հիմքեր ունենք պնդելու, որ Հայաստանի ամենահայտնի բանկային պորտալը դարձել է ադրբեջանցի հակերների նպատակամղված գործողությունների թիրախը: Այժմ մենք նախաձեռնում ենք լրացուցիչ քայլեր պորտալի անվտանգության համակարգի հզորացման համար: Հուսով եմ, որ մեր մշտական այցելուները ըմբռնումով կմոտենան ստեղծված իրավիճակին”,- ասել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:

Интернет-проект Banks.am агентства Медиамакс подвергся атаке с компьютера, расположенного в столице Азербайджана
30.08.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 30 августа /Медиамакс/. Интернет-проект www.banks.am агентства Медиамакс минувшей ночью подвергся атаке с компьютера, расположенного в столице Азербайджана Баку.
Как сообщает агентство Медиамакс, в результате атаки выведен из строя новостной раздел финансового портала Banks.am. Защитная система не позволила злоумышленникам полностью вывести сайт из строя.
Специалисты Медиамакс выяснили, что атака на www.banks.am была совершена с компьютера с IP-адресом 81.17.95.29, расположенным в столице Азербайджана Баку. Данный IP-адрес зарегистрирован в сети азербайджанского интернет-провайдера Bakinter.
В настоящее время специалисты Медиамакс работают над восстановлением нормальной работы портала www.banks.am.
«Около 20 дней назад www.banks.am пережил аналогичную атаку, и у нас есть основания полагать, что самый популярный в Армении банковский портал стал мишенью для целенеправленных действий азербайджанских хакеров. В настоящее время мы предпринимаем дополнительные усилия для усиления защитной системы портала. Надеемся, что наши постоянные посетители отнесутся к создавшейся ситуации с пониманием», - сказал директор агентства Медиамакс Ара Тадевосян.