Արարատբանկը ԵԱԶԲ-ից ներգրավված $6 մլն-ը կուղղի ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը
Արարատբանկը Եվրասիական զարգացման բանկից (ԵԱԶԲ) ներգրավել է $6 մլն վարկային միջոցներ, որոնք կուղղվեն միկրո եւ միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար։
Համապատասխան պայմանագիրն այսօր ստորագրել են Արարատբանկի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը եւ ԵԱԶԲ ակտիվների եւ պարտավորությունների կառավարման գծով տնօրեն Դմիտրի Լադիկով-Ռոեւը:
«Այս համաձայնագրի շրջանակում ներգրավված ֆինանսական միջոցները մեզ թույլ կտան միկրո եւ միջին բիզնեսի հաճախորդներին առաջարկել ավելի մատչելի եւ մրցունակ վարկային պրոդուկտներ՝ դրանով իսկ մեր նպաստը բերելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը։ Եթե նախկինում միկրո ընկերությունները ստանում էին վարկերը 11%-ով, ապա այժմ մենք կառաջարկենք 10%-ով, իսկ փոքր ընկերությունների համար՝ 10%-ի փոխարեն 9%-ով։ Մենք նախատեսում ենք, որ վարկի միջին գումարը կկազմի $40 000, իսկ վարկավորումը կիրականացվի 5 տարի ժամկետով»,- ասել է Աշոտ Օսիպյանը։
Դմիտրի Լադիկով-Ռոեւն էլ նշել է, որ ծրագիրը կնպաստի միկրո եւ փոքր բիզնեսի կայուն զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը եւ մրցակցային միջավայրի զարգացմանը։
«Այն կխթանի արտադրության ծավալների աճը, ապրանքների եւ ծառայությունների տեսականու ընդլայնումը, ապրանքի որակի բարձրացումը։ Հավատում ենք, որ միկրո եւ փոքր բիզնեսի աջակցությունը նշանակալի ազդեցություն կունենա Հայաստանի շուկայական տնտեսության զարգացման վրա»,- ասել է ԵԱԶԲ պաշտոնյան։

Араратбанк направит привлеченные от ЕАБР $6 млн на финансирование МСБ
Араратбанк привлек $6 млн кредитных средств от Евразийского Банка Развития (ЕАБР), которые будут направлены на финансирование  микро- и среднего бизнеса.
Соответствующий документ подписали председатель правления Араратбанка Ашот Осипян и управляющий директор по активам и пассивам ЕАБР Дмитрий Ладиков-Роев.
«Финансовые средства, привлеченные в рамках этого договора, позволят предложить нашим клиентам микро- и среднего бизнеса более доступные и конкурентоспособные кредитные продукты и внести свою лепту в развитие экономики Армении. Если раньше микрокомпании получали кредиты по 11%, то сейчас мы предложим 10%, а для малых компаний – 9% вместо 10%. Мы планируем, что средняя сумма кредита составит $40 000, а кредитование будет реализовано сроком на 5 лет»,- заявил Ашот Осипян.
Дмитрий Ладиков-Роев отметил, что реализация проекта будет способствовать созданию благоприятных условий для устойчивого развития микро- и малого бизнеса, развитию конкурентной среды.
«Проект будет способствовать росту объемов производства, расширению ассортимента товаров и услуг, повышению качества продукции. Таким образом, за счет поддержки микро- и малого бизнеса будет достигаться существенный эффект развития рыночной экономики Армении»,- заявил представитель ЕАБР.