ԵԿԳ վաճառքները Ղազախստանում աճել են 55%-ով
Այս մասին Atameken Business Channel-ին տված հարցազրույցում պատմել է ԵԿԳ վաճառքի եւ մարքեթինգի տնօրեն Կարին Մադելրյեն:
«Ինձ համար հատկապես կարեւոր է, որ այժմ կենտրոնացել ենք Ղազախստանի ոչ միայն խոշոր քաղաքների, այլեւ շրջանների հետ աշխատանքի վրա: Մեզ համար դա իսկապես նշանակալի է ոչ միայն առեւտրային նկատառումների, այլեւ մեծ թվով ղազախ սպառողներին մեր բրենդը հասցնելու հնարավորության առումով, որոնք, ինչպես փորձը ցույց է տալիս, մեծ ջերմությամբ են վերաբերվում «Արարատին»»,- ասել է գործարանի ներկայացուցիչը:
Կարին Մադելրյեն տեղեկացրել է, որ մինչեւ տարեվերջ Ղազախստանի սպառողին կներկայացվի առաջին ուլտրապրեմիում կոնյակը՝ 30 տարեկան «Էրեբունին»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ազդեցություն է ունեցել Ղազախստանում ԵԿԳ բիզնեսի վրա, Կարին Մադելրյեն ասել է.
«ԵԱՏՄ-ն, անկասկած, ենթադրում է որոշակի ազատականացում: Այս պահին բարենպաստ պայմանները, որոնք գործում են այդ կառույցի շրջանակում, կիրառելի են լոգիստիկ հարթության վրա: Այդպես, տնտեսական ինտեգրման նման ձեւաչափի շնորհիվ հանվել են մաքսային ձեւակերպումները միության անդամ պետությունների ներսում բեռնափոխադրումների իրականցման համար:
Այնուամենայնիվ, չենք կարող խոսել այն մասին, որ դա կհանգեցնի ապրանքի գնի նվազմանը: Ղազախստանում կոնյակի շուկան բավականին հագեցած է, եւ թիմը ստիպված է աշխատել շատ մրցակցային միջավայրում»:

Продажи ЕКЗ в Казахстане выросли на 55%
Об этом в интервью Atameken Business Channel рассказала директор по продажам и маркетингу ЕКЗ Карин Мадельрье.
«Для меня особо важно, что сейчас мы сфокусированы не только на крупные города Казахстана, но и на работе с регионами. Для нас это действительно значимо, не только из-за коммерческих соображений, но и в плане возможности доведения нашего бренда большему количеству казахстанских потребителей, которые, как показывает практика, относятся к «Арарату» с большой теплотой», - сказала представитель завода.
Карин Мадельрье сообщила, что до конца года в Казахстане будет представлен первый ультрапремиальный коньяк линейки «Арарат» - «Эребуни» 30-летней выдержки.
Отвечая на вопрос о том, как членство Армении в ЕАЭС повлияло на бизнес ЕКЗ в Казахстане, Карин Мадельрье сказала:
«ЕАЭС, бесспорно, предполагает некоторую либерализацию. Но на данный момент преференции, действующие в рамках этого блока, применимы на логистическом отрезке. Так, благодаря подобному формату экономической интеграции отменены таможенные оформления при грузоперевозках внутри стран- участниц союза. Тем не менее, говорить о том, что это ведет к уменьшению стоимости продукта, не приходится. Рынок коньяков в Казахстане достаточно насыщенный, и команде приходится работать в весьма конкурентной среде».