Հաստատվել է մարզերի 2017-2025 թթ. զարգացման ռազմավարությունը
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել ՀՀ մարզերի 2017-2025 թթ. զարգացման ռազմավարություններին:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի խոսքով՝ բոլոր 10 ռազմավարությունները մշակվել են հենց մարզերում՝ մարզպետարանների համապատասխան բաժինների միջոցով:
Ռազմավարությունը նախատեսում է, որ մինչեւ 2025-ը մարզում մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն կգերազանցի մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի միջին հանրապետական ցուցանիշի 60%-ը եւ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի 70%-ից ցածր կգտնվի մարզերի բնակչության ոչ ավելի, քան 30%-ը։
Նախատեսվում է մինչեւ 2025թ. բոլոր մարզերում միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթություն ունեցողների, ոչ գյուղատնտեսական ֆորմալ զբաղվածների եւ ակտիվ ձեռնարկությունների թվաքանակն ավելացնել առնվազն 10%-ով` 2014թ. ցուցանիշի համեմատ (50 հազ. մարդ):
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է ռազմավարությունների մշակումը՝ նշելով, որ դրանք աշխատանքային փաստաթուղթ պետք է դառնան կառավարության համար:
«Այս փաստաթղթում մենք արձանագրում ենք այն իրավիճակը, որտեղ գտնվում ենք, թույլ կողմերն ու խնդիրները, առավելություններն ու հնարավորությունները, հստակ ձեւակերպում՝ 2025-ին ինչի ենք ուզում հասնել: Փաստաթուղթը տարեցտարի ադապտացնելու ենք, հետեւելու ենք, որպեսզի ծրագրվածն արվի»,- ասել է վարչապետը:

Утверждены стратегии развития регионов на 2017-2025 гг.
По словам министра территориального управления и развития Армении Давида Локяна, все 10 стратегий были разработаны в регионах, соответствующими отделами марзпетаранов.
Стратегия предусматривает, что до 2025 года в марзе ВВП на душу населения превысит 60% среднереспубликанского показателя ВВП на душу населения.
Планируется до 2025 года увеличить численность имеющих среднее профессиональное и высшее образование, формально не занятых сельским хозяйством и активных предприятий по крайней мере на 10% по сравнению с показателем 2014 года (50 тыс. человек).
Премьер-министр Карен Карапетян заявил о важности разработки стратегий, отметив, что они должны стать рабочим документом для правительства.
«В этом документе мы констатируем ситуацию, в которой находимся, слабые стороны и проблемы, преимущества и возможности, четко формулируем, чего хотим достичь в 2025 году. Каждый год будем адаптировать документ»,- заявил премьер-министр.