Ադրբեջանական 10 բանկ կապիտալի անբավարարություն ունի
Ադրբեջանի բանկերի ասոցիացիայի ղեկավար Զաքիր Նուրիեւն ասել է, որ շուրջ 10 բանկ չի համապատասխանել Ֆինանսական շուկաների վերահսկողության պալատի սահմանած՝ կապիտալի նկատմամբ պահանջներին, գրում է Trend.az-ը:
Զաքիր Նուրիեւի խոսքով՝ այս տվյալները ստացվել են միջազգային աուդիտորական ընկերությունների կողմից տեղական բանկերում անցկացված աուդիտի արդյունքում:
«Աուդիտի արդյունքում պարզվել է, որ միջազգային ստանդարտներով մոտ 10 ադրբեջանական բանկ չի համապատասխանել կապիտալիզացիայի նկատմամբ պալատի պահանջներին: Միաժամանակ, աուդիտի ներքին ստանդարտներով՝ այս բանկերի թիվն ավելի քիչ է: Ներկայում այս բանկերում իրավիճակի որեւէ փոփոխություն չի նկատվում»,- նշել է նա:
Գործակալությունը գրում է, ավելի վաղ Ադրբեջանի Ֆինանսական շուկաների վերահսկողության պալատի նախագահ Ռուֆաթ Ասլանլին լրագրողներին ասել էր, որ մայիսին կարգավորիչը կապիտալի անբավարարության պատճառով իր հսկողության տակ է վերցրել 5 բանկի:
Այդ բանկերի թվում է Atabank-ը, որի կանոնադրական կապիտալը Caspian Development Bank-ի հետ միավորվելուց հետո հասել է 142,7 մլն մանաթի, ակտիվները՝ 607,3 մլն մանաթի, իսկ վարկային պորտֆելը՝ 546,1 մլն մանաթի:
Մյուս չորս բանկերը, որոնց անունները չեն նշվում, բավական փոքր են. նրանց ակտիվները կազմում են Ադրբեջանի բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալի մոտ 5%-ը:

10 азербайджанских банков имеют недостаток капитала
Глава Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев заявил, что около 10 банков не соответствуют установленным Палатой надзора над финансовыми рынками требованиям по капиталу, пишет Trend.az.
По словам Нуриева, эти данные были получены по итогам проведенного в банках международными аудиторскими компаниями аудита.
«Было выявлено, что, по международным стандартам, около 10 банков не соответствуют требованиям Палаты. При этом, согласно национальным стандартам аудита, число таких банков значительно ниже. На сегодняшний день никаких изменений в ситуации с данными банками не наблюдается»,- отметил он.
Агентство пишет, что ранее глава Палаты надзора над финансовыми рынками Азербайджана Руфат Асланлы сообщил журналистам, что регулятор в мае взял под свое наблюдение 5 банков в связи с недостаточностью капитала.
В числе этих банков был Atabank, чей уставный капитал после объединения с Caspian Development Bank достиг 142,7 миллиона манатов, активы - 607,3 миллиона манатов, а кредитный портфель - 546,1 миллиона манатов.
Остальные четыре банка, имена которых не называются, достаточно маленькие: их активы составляют около 5% от совокупного капитала всего банковского сектора Азербайджана.