«Միր»-ն ու Mastercard-ը դիտարկում են քոբրենդինգային քարտի թողարկումը
Ռուսաստանի վճարային քարտերի ազգային համակարգը (NBTS) եւ MasterCard ընկերությունները բանակցում են «Միր»-Mastercard քոբրենդինգային քարտ թողարկելու ուղղությամբ:
Այս մասին հայտնում է ռուսական «Վեդոմոստի»-ն՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները:
Ակնկալվում է, որ բանակցությունների հաջող ավարտի դեպքում ընկերությունների միջեւ կկնքվի երկրորդ համաձայնագիրը. ներկայում բանկերը հնարավորություն ունեն թողարկելու «Միր»-Maestro քոբրենդինգային քարտեր:
«Վեդոմոստի»-ն գրում է, որ Mastercard-ում, NBTS-ում եւ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկում հրաժարվել են մեկնաբանել լուրը:
Ինչ վերաբերում է բանկիրներին, ապա պարբերականի հետ զրույցում նրանք միանշանակ դրական են գնահատել այս նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ «Միր»-Mastercard քոբրենդիգային քարտերն ավելի պահանջված կլինեն, քան Maestro-ի դեպքում էր:
Ի դեպ, համանման բանակցություններ ընթանում են նաեւ «Միր»-ի եւ Visa-ի միջեւ:
Հիշեցնենք, որ 2016-ին ռուսական «Միր» եւ հայկական ArCa վճարային քարտերի միջեւ փոխադարձ սպասարկման վերաբերյալ հուշագիր էր ստորագրվել:

«Мир» и Mastercard рассматривают возможность выпуска кобейджинговых карт
Российская национальная система платежных карт (НСПК) и MasterCard ведут переговоры о выпуске кобейджинговых карт «Мир»-Mastercard.
Об этом сообщают «Ведомости», ссылаясь на свои источники.
Ожидается, что в случае успеха переговоров будет заключено второе соглашение: сейчас банки могут выпускать карты только «Мир»-Maestro.
Как пишут «Ведомости», в Mastercard, НСПК и ЦБ эту новость не прокомментировали.
Что касается позиции банкиров, то в беседе с изданием они положительно оценили инициативу, отметив, что кобейджинговые карты «Мир»- Mastercard будут более популярны, чем Maestro.
Кстати, аналогичные переговоры «Мир» ведет также с Visa.
Напомним, что в 2016 году был подписан меморандум о взаимном обслуживании карт между российской платежной системой «Мир» и армянской ArCa.