Ադրբեջանում ուժի մեջ է մտել “Ավանդների ապահովագրման մասին” օրենքը
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով Տրենդը, Ապահովագրման հիմնադրամի անդամ հանդիսացող բանկերը պետք է կատարեն 10 հազար մանաթի միանվագ անդամավճար: Բանկերի օրացույցային վճարումներն առաջին տարում կկազմեն ապահովագրված միջին օրական ավանդների մնացորդի 0.15%-ը, հետագա տարիներին` 0.125%:
Ընդ որում, եթե Հիմնադրամի ապահովագրման պահուստները հասնեն ապահովագրված ավանդների ծավալի 5%-ին, ապա Հոգաբարձուների խորհորդը կարող է որոշում կայացնել օրացույցային վճարումների սակագների իջեցման, կամ էլ դրանք ընդհանրապես դադարեցնելու մասին:
Օրենքը նախատեսում է նաեւ մի շարք սահմանափակումների կիրառում: Մասնավորապես, այն ավանդները, որոնց տոկոսներն 1.8 անգամ կգերազանցեն ԱԱԲ հաշվարկային տոկոսադրույքի չափը, չեն ապահովագրվելու` համարվելով ռիսկային:
Մինչեւ 2008 թ. հունվարի 1-ը 4 հազար մանաթի ավանդները փոխհատուցվելու են ամբողջ ծավալով: Մինչեւ 2010 թ. հունվարի 1-ը ամբողջովին փոխհատուցվող ավանդի գումարը կաճի մինչեւ 6 հազար մանաթ, իսկ 2010 թվականից սկսած այն կկազմի 8 հազար մանաթ:

В Азербайджане вступил в силу закон «О страховании вкладов»
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, согласно закону, банки, являющиеся членами Фонда страхования, должны внести разовый членский взнос в размере 10 тыс. манатов.
Календарные выплаты со стороны банков в первый год составят 0,15% от среднедневного остатка по застрахованным вкладам, а в последующие годы – 0,125%.
При этом, если страховые резервы фонда достигают 5% от объема застрахованных вкладов, то Совет попечителей может принять решение о снижении тарифов на календарные платежи или вообще приостановить их.
Закон предусматривает применение ряда ограничений на страхование вкладов. В частности, вклады, проценты по которым будут превышать размер учетной ставки HБА в 1,8 раза, страховаться не будут.
Вклады, осуществленные в Азербайджане до 1 января 2008 года на сумму до 4 тысяч манатов будут компенсированы в полном объеме. До 1 января 2010 года сумма вклада, который будет компенсироваться полностью, увеличится до 6 тысяч манатов, а начиная с 2010 года – до 8 тысяч манатов.