OECD եւ EBRD համատեղ հանձնաժողովը կուսումնասիրի Հարավային Կովկասի բանկային ոլորտի կորպորատիվ կառավարման իրավիճակը
12.02.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (OECD) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) ստեղծել են համատեղ հանձնաժողով Եվրասիայի մի շարք երկրներում, ներառյալ Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Վրաստանը, բանկային ոլորտի կորպորատիվ կառավարման իրավիճակի ուսումնասիորւթյան համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով Տրենդը, Վրաստանի խորհրդարանի ֆինանսա-բյուջետային կոմիտեում հայտնել են, որ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու են տարածաշրջանի երկրների Կենտրոնական բանկերի, բանկային միությունների եւ օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ բանկային վերահսկողության Բազելի կոմիտեն:
Իր աշխատանքի ընթացքում հանձնածողովն ուսումնասիրելու է Եվրասիայի երկրներում անցկացվող վարկային եւ ֆինանսական քաղաքականությունը, ռիսկերի կառավարման, բանկային ոլորտում մենեջմենտի եւ խորհրդի գործունեության տարանջատման իրավիճակը, բանկային վերահսկողության մարմինների եւ ֆինանսական շուկայի կարգավորիչների համագործակցությունը:
Ուսումնասիորթւյունների արդյունքում կմշակվեն համապատասխան առաջարկներ:
Հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Վրաստանի խորհրդարանի ֆինանսա-բյուջետային կոմիտեի ղեկավար Իրակլի Կովզանաձեն:

Комиссия OECD и EBRD изучит состояние корпоративного управления в банковской сфере стран Южного Кавказа
12.02.2007 | 16:55 Главная страница / Новости /
Организация экономического сотрудничества и развития (OECD) и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) создали совместную комиссию для изучения состояния корпоративного управления в банковской сфере ряда стран Евразии, включая Азербайджан, Армению и Грузию.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, в финансово-бюджетном комитете парламента Грузии сообщили, что в работе комиссии будут участвовать представители Центральных банков, банковских ассоциаций и законодательных органов, а также Базельский комитет по банковскому надзору.
В ходе работы комиссия изучит проводимую в странах Евразии кредитную и финансовую политику, ситуацию с управлением рисками, разделением функций менеджмента и наблюдательного совета в банковском секторе, степень прозрачности корпоративного управления, сотрудничества между органами банковского надзора и регуляторами финансового рынка.
По итогам исследования будут разработаны соответствующие рекомендации.
Председателем комиссии избран глава финансово-бюджетного комитета парламента Грузии Иракли Ковзанадзе.