Կոնվերս Բանկի կանոնադրական կապիտալը համալրվել է 7 մլրդ դրամով
Մասնավորապես, հիմնական բաժնետեր «Ըդվանսդ Գլոբալ Ինվեսթմենթս»-ի կողմից բանկի կանոնադրական կապիտալն ավելացվել է 6,6 մլրդ դրամով, իսկ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կողմից՝  0,4 մլրդ դրամով:
Բանկում նշել են, որ առաջին փուլով կանոնադրական կապիտալի՝ 7 մլրդ դրամով համալրումից հետո նորմատիվային ընդհանուր կապիտալը կազմել է 28 մլրդ դրամ:
«Բանկը նպատակ ունի ավելացնել մատուցվող ծառայությունների շարքը, զգալիորեն ընդլայնել եւ դիվերսիֆիկացնել վարկային պորտֆելը, ներդնել նոր, արդիական բանկային տեխնոլոգիաներ եւ գործիքներ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Կապիտալի աստիճանական համալրման ու ամրապնդման գործընթացին զուգահեռ՝ Կոնվերս Բանկում իրականացվում են կառավարման համակարգի վերանայման, կորպորատիվ կառավարման միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառուցվածքների ներդրման աշխատանքներ:
Բանկում հիշեցրել են արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի նախաձեռնությամբ ձեւավորված Ներդրումային ծրագրերի հանձնաժողովի մասին, որի հիմնական խնդիրն է վերլուծել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումային հնարավորությունները, բացահայտել ներդրումային գրավչությունը, ինչպես նաեւ գնահատել դրանց իրագործելիությունը: Հանձնաժողովը համալրվում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներով:
«Աշխատանքների արդյունքում ակնկալվում է առաջնային արտադրության համար հավելյալ արժեք ստեղծող ճյուղերում (գյուղատնտեսություն,  հանքարդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, վերականգնվող էներգետիկա) աջակցել արտահանման խթանմանն ու բնապահպանական ռիսկեր չպարունակող այլ արդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը: Ծրագրերը կդիտարկվեն հետագա երկարաժամկետ բանկային ֆինանսավորման եւ սփյուռքահայ ներդրողների ներդրումների ներգրավման նպատակով»,- նշել են բանկում:

Уставный капитал Конверс Банка пополнился на 7 млрд драмов
В частности, основной акционер банка - «Адвансд Глобал Инвестментс» увеличил уставный капитал на 6,6 млрд драмов, а Армянская апостольская святая церковь - на 0,4 млрд драмов.
В Конверс Банке отметили, что в результате первого этапа пополнения общий нормативный капитал составил 28 млрд драмов.
«Вышеупомянутые меры дадут возможность Конверс Банку реализовать поставленные перед ним перспективные и амбициозные проекты - увеличить диапазон предоставляемых услуг, существенно расширить и диверсифицировать кредитный портфель, внедрить новые, современные банковские технологии и инструменты»,- отмечается в сообщении.
Одновременно с постепенным процессом пополнения и укрепления капитала, банк производит также работы по пересмотру системы управления и внедрению структур, соответствующих международным критериям корпоративного управления.
Отмечается также, что по инициативе аргентинского бизнесмена армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна в банке был основан Комитет по инвестиционным проектам, основной задачей которого будет являться всесторонний анализ инвестиционных возможностей в различных областях экономики Армении, определение выгодности инвестиций, а также оценка возможности их реализации. В состав Комитета входят высококвалифицированные специалисты.
«В результате работ ожидается содействие увеличению экспорта в отраслях, обеспечивающих получение добавленной стоимости для первичного производства, таких как сельское хозяйство, горнодобывающая индустрия, высокие технологии, возобновляемая энергетика, и реализация других эффективных проектов, не содержащих экологические риски. Проекты будут рассмотрены и предложены для последующего долгосрочного банковского финансирования и в целях привлечения инвестиций со стороны иностранных инвесторов армянского происхождения»,- отметили в банке.