Հայաստանի ԿԲ-ն բանկային գործունեության վերահսկման նոր տարրեր է ներմուծելու
Երեւան, 5 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Կենտրոնական բանկը մտադիր է ապահովել Հայաստանի առեւտրային բանկերի թափանցիկությունը հասարակության համար, այսօր Երեւանում հայտարարել է ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ 2007 թ. ԿԲ-ն բանկային գործունեության վերահսկման նոր տարրեր է ներմուծելու:
ԱԺ կներկայացվեն համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների նախագծեր, որոնց համաձայն բանկերը պարտավորված կլինեն բաց լինել ոչ միայն ԿԲ-ի, այլեւ հասարակության համար:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Կենտրոնական բանկը պարտավորվում է մեկ փաստաթղթում անփոփել ՀՀ առեւտրային բակերի բոլոր սակագներն ու ծառայություններն ու ներկայացնել այն հանրությանը:
2007 թ. Կենտրոնական բանկը նաեւ հրապարակելու է բոլոր այն վարչական միջոցներն, որոնք կիրառվելու են այս կամ այն բանկի նկատմամբ եւ դրանց կիրառման պատճառները: Տիգրան Սարգսյանը կարծում է, որ դա թույլ կտա ուժեղացնել բնակչության վստահությունը բանկերի նկատմամբ` վերջիններիս գործունեությունը դարձնելով ավելի կանխատեսելի եւ բաց հասարակության համար:

ЦБ Армении внедрит новые элементы надзора за банковской деятельностью
Ереван, 5 февраля /Медиамакс/. Центральный банк намерен добиться обеспечения прозрачной деятельности от коммерческих банков Армении, сказал сегодня в Ереване председатель ЦБ Тигран Саркисян.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Тигран Саркисян отметил, что в 2007 году ЦБ внедрит новые элементы надзора за банковской деятельностью.
В парламент Армении будут представлены соответствующие законодательные изменения, согласно которым банки будут обязаны быть открытыми не только для Центробанка, но и для общественности.
Тигран Саркисян отметил, что Центральный банк обязуется собрать все тарифы и услуги коммерческих банков в единый документ и представить его общественности.
В 2007 году Центральный банк также будет публиковать все административные меры по отношению к тому или иному банку и причины их применения. Тигран Саркисян считает, что это позволит увеличить доверие населения к банкам и сделает их деятельность более прогнозируемой и открытой для общественности.