ՎիվաՍելը կարմրուկի եւ կարմրախտի դեմ պատվաստման ազգային ծրագրին հատկացրել է $100 հազար
Երեւան, 31 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայ մանուկների պատվաստման հիմնադրամը (MACVF) ու ՎիվաՍել բջջային օպերատորն այսօր հայտարարել են կարմրուկի եւ կարմրախտի հաղթահարմանն ուղղված համագործակցության մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հայ մանուկների պատվաստման հիմնադրամի կարմրուկի եւ կրմրախտի դեմ պատվաստման Ազգային ծրագրին ՎիվաՍելը հատկացրել է $100 հազար:
“Ընկերության մեծությունը պետք է չափվի ոչ թե ֖`հնարավորություններով, կամ եկամուտներով, այլ հասարակության կյանքի վրա ունեցած երկարաժամկետ դրական ազդեցությամբ: Մեր գործողությունները հիմնված են հենց այս սկզբունքի վրա”,- ասել է ՎիվաՍելի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կարմրուկի եւ կրմրախտի դեմ պատվաստման ծրագիրը, որը նախատեսվում է սկսել 2007 թ. գարնանը, հանդիսանում է Հայաստանի կառավարության կողմից ընդունված Կարմրուկի եւ կարմրախտի վերացման ռազմավարության մի մասը` ի պատասխան ԱՀԿ-ի կողմից ընդունված Եվրոպայում կարմրուկի եւ կարմրախտի վերացման ռազմավարության:
Չնայած այդ հիվանդությունների նախապահպանությանը, Հայաստանը դեռևս պատկանում է կարմրուկի համաճարակների նկատմամբ ընկալունակ երկրների թվին, որոնք ամեն տարի ընդգրկում են 30-40 մլն երեխա ամբողջ աշխարհում, որոնցից 9 մլն մահանում են:
Ինչպես նշել է MACVF-ի ծրագրի ղեկավար Նարինե Հայրապետյանը, “ՎիվաՍելի հետ մեր համագործակցությունը կօգնի փրկել երեխաների կյանքն ու ապահովել մի քանի հայ սերունդների ապագա բարեկեցությունը”:
“ՎիվաՍելի առատաձեռն նվիրաբերությունը մեզ հնարավորություն կտա Հայաստանի երեխանŖˠհամար ձեռք բերել կարմրուկի եւ կարմրախտի պատվաստանյութի խիստ անհրաժեշտ պաշարները”,- ասել է Նարինե Հայրապետյանը:

Сотовый оператор VivaCell выделил $ 100 тысяч для поддержки Национальной кaмпании по вакцинации против кори и краснухи
Ереван, 31 января /Медиамакс/. Фонд вакцинации детей Армении /MACVF/ и сотовый оператор VivaCell объявили сегодня о начале сотрудничества в борьбе против кори и краснухи, которые находятся на восьмом месте по причине смертности людей всех возрастов во всем мире.
Как сообщает агентство Медиамакс, VivaCell предоставила Фонду вакцинации детей Армении $ 100 тысяч для поддержки Национальной Кaмпании по вакцинации против кори и краснухи.
«Величие компании должно измеряться не ее размерами и доходами, а долгосрочным позитивным влиянием на жизнь общества, которому она служит. Наши действия основаны именно на этом принципе», - заявил генеральный директор VivaCell Ральф Йирикян.
Кaмпания по вакцинации против кори и краснухи, которую намечено начать весной 2007 года, является частью Стратегии по искоренению кори и краснухи, принятой армянским правительством в ответ на принятую ВОЗ Стратегию по искоренению кори и краснухи в Европе.
Несмотря на профилактику этих заболеваний, Армения продолжает оставаться в списке стран, восприимчивых к вспышкам кори, которая ежегодно поражает около 30-40 миллионов детей в мире, 9 миллионов из которых - с летальным исходом.
Как отметила менеджер проекта MACVF Нарине Айрапетян, «наше сотрудничество с VivaCell поможет спасти жизни детей и защитить будущее благосостояние нескольких поколений армян».
«Щедрый вклад VivaCell даст нам возможность получить критически необходимые запасы вакцин против кори и краснухи для детей Армении», - сказала Нарине Айрапетян.