Ֆինանսական նոր կառույցը հավակնում է դառնալ ՀԲ մրցակիցը
Օրերս Պեկինում տրվել է ֆինանսական նոր գլոբալ ինստիտուտի՝ Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ/AIIB) մեկնարկը:
Միջազգային փորձագետները ֆինանսական նոր կառույցը համեմատում են Համաշխարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, բանկին անդամակցում է 57 երկիր, իսկ Ռուսաստանը երրորդ խոշոր մասնակիցն է:
Ռուսաստանի մասնաբաժինը բանկի կապիտալում կազմում է 5,92%: ՌԴ-ին նախորդում են Չինաստանն ու Հնդկաստանը՝ համապատասխանաբար 26,06% եւ 7,5% մասնաբաժիններով:
Բանկի հայտարարված կապիտալը $100 մլրդ է, որից վճարված կապիտալը կազմում է $20 մլրդ:
Անդամ պետությունների վճարումները պետք է կատարվեն 5 տարվա ընթացքում:
ԵՆԱԲ նախագահ Ցզին Լիցյունն ավելի ուշ հայտարարել է, որ բանկը կարող է կապիտալ ներգրավել տարբեր արժույթներով, սակայն վարկավորելու է միայն ամերիկյան դոլարով:

Новый финансовый институт составит конкуренцию ВБ
На днях в Пекине состоялось открытие нового глобального института – Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).
Международные эксперты сравнивают новый финансовый институт со Всемирным банком и Международным валютным фондом.
Как передает РИА Новости, членами банка являются 57 стран, и Россия – третий крупнейший участник.
Доля России в общем капитале банка составляет 5,92%. Опережают РФ Китай и Индия, доли которых составляют соответственно 26,06% и 7,5%.
Объявленный капитал банка - $100 млрд, из которых оплаченный капитал составляет $20 млрд.
Выплаты стран-членов института должны быть произведены в течение 5 лет.
Глава АБИИ Цзинь Лицюнь позднее заявил, что банк может привлекать капитал в различных валютах, однако кредитовать будет только в американских долларах.