Ամերիաբանկը Երեւան է բերել աշխարհի լավագույն ռոբոտներին
Երեւանում տեղի է ունեցել «Ռոբոտների շքերթ» (Бал роботов) ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Առաջին անգամ տարածաշրջանում այս ցուցահանդեսը ներկայացնում է  «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցել է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Միջոցառման պատվավոր հյուրերն էին երեխաները, որոնց համար ցուցահանդեսի բացման արարողությունը իսկական տոն դարձավ: Նրանք հնարավորություն ունեցան անձամբ ծանոթանալ հրաշագործ ռոբոտների հետ, խաղալ, զվարճանալ, լուսանկարվել:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է «Երեւան Մոլ» առեւտրի եւ զվարճանքի կենտրոնում, Կինոպարկի հարեւանությամբ: Հատուկ գործարանային շնչով ձեւավորված սրահը, որը ստեղծում է իսկական ռոբոտաշինության միջավայր, երեխաներին հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն զվարճանալ ռոբոտների հետ, այլ մասնակցություն ունենալ ռոբոտների կառուցման, ծրագրավորման գործընթացին:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրո-կոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա: Նախագծի կարեւորագույն խնդիրներից է ուսուցումը, ուստի եւ դրան հատուկ ուշադրություն է դարձվում նախագծի բոլոր փուլերում` մասնակից ռոբոտների ընտրության, ուղեկցվող միջոցառումների, էքսկուրսիաների եւ այլ հարցերում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Անգլիայի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի, Իռլանդիայի եւ այլ երկրների 20 ինտերակտիվ ռոբոտ (հանրահայտ Տեսպիան դերասան ռոբոտը, հատուկ թերապիայի առավելությունները կիրառող Պարոն, մատուցող ռոբոտ Յոշան, Ռոբոֆուտբոլը, Ռոբոտ Պինգ-Պոնգը, արդյունաբերական առաջադրանքներ կատարող Բակսթերը եւ այլն), ինչպես նաեւ հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչեւ 2016թ. հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` 2015թ. դեկտեմբերի 31 եւ 2016թ. հունվարի 1): Տոմսերը վաճառվում են Երեւան քաղաքի բոլոր տոմսարկղներում, ինչպես նաեւ «Երեւան Մոլ»-ում: Տոմսերը կարելի է նաեւ ձեռք բերել օնլայն` cult.am կայքի միջոցով: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200դր. աշխատանքային օրերին եւ 3300դր. ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար կարժենան` 2900դր. եւ 3900դր.:  Նախատեսված է հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:

09.12.2015 | 12:31 Главная страница / Новости / Новости /
Почетными гостями мероприятия были дети, для которых церемония открытия выставки стала настоящим праздником. Ребята смогли сами пообщаться с волшебными роботами, поиграть, повеселиться и сфотографироваться.
Выставка проходит в торгово-развлекательном центре «Ереван Молл», по соседству с Кинопарком. Выставочный зал, специально оформленный в заводском духе, создает настоящую среду для роботостроения, давая детям возможность не только поиграть с роботами, но и принять участие в процессе их конструирования и программирования.
Программа выставки включает шоу танцующих роботов, зону квадрокоптеров, роболабораторию, лего роботов-конструкторов, мозговой штурм, программирование роботов, робомаркет. Образовательная задача - одна из важнейших в этом проекте, поэтому на всех этапах проведения ей уделяется особое внимание: в подборе роботов-участников, в сопутствующих мероприятиях, экскурсиях и т. д.
На выставке представлено свыше 20 интерактивных роботов из Великобритании, США, Японии, России, Ирландии и других стран, в том числе знаменитый английский робот-гуманоид, актер Теспиан, робот Паро, позволяющий использовать преимущества зоотерапии, робот-официант Йоша, Робофутбол, Робот Пинг-Понг, американский робот Бакстер, выполняющий индустриальные задания, и другие, а также лучшие образцы армянской робототехники.
Выставка продлится до 10 января 2016г. (выходные дни: 31 декабря 2015г. и 1 января 2016г.).
Билеты продаются во всех кассах Еревана, а также в торговом центре «Ереван Молл» и онлайн на сайте cult.am. Для детей действуют специальные тарифы: 2200 драмов по будням и 3300 драмов по выходным и праздничным дням. Для взрослых: 2900 драмов по будням и 3900 драмов по выходным и праздничным дням. Также действуют специальные тарифы для школьных экскурсий.