“Հայինվեստբանկ”-ը վերանվանվեց ”Հայբիզնեսբանկի”
Երեւան, 4 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահի որոշմամբ “Հայինվեստբանկ” ՓԲԸ-ն վերանվանվեց “Հայբիզնեսբանկ” ՓԲԸ-ի:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին ԿԲ մամլո ծառայությունում, համապատասխան որոշումը ԿԲ նախագահը ստորագրել է օգոստոսի 25-ին: Բանկի վերանվանման մասին որոշումը միաձայն կայացվել էր օգոստոսի 10-ին` “Հայինվեստբանկ”-ի բաժնետերերի արտահերթ ժողովում:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ այս տարվա ապրիլին ուկրաինական “Ուկրպրոմբանկը” հայտարարեց “Հայինվեստբանկի” բաժնետոմսերի 35%-ը գնելու մասին: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն այս գործարքը դրական էր գնահատել` նշելով, որ “Ուկրպրոմբանկը” “բավականին հեղինակավոր բանկ է”:
“Ուկրպրոմբանկի” նախագահ Ալեքսանդր Սոլտուսը` հուլիսին կիեւյան “Դելո” թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ “Հայինվեստբանկի” բաժնետոմսերի հենց 35%-ը գնելու որոշումը պայմանավորված էր նրանով, որ “Հայաստանի օրենսդրության համաձայն վերահսկիչ փաթեթ գնելը բավականին դժվար է”:
“Որպես կանոն, պահանջվում է նվազագույնը բանկի երեք հիմնադիր, որպեսզի նրանք ունենան համահավասար փայաբաժիններ: Սակայն կարծում եմ, որ ժամանակի ընթացքում մենք ձեռք կբերենք վերահսկիչ փաթեթը”,- հայտարարել է Ալեքսանդր Սոլտուսը:
Ինչպես նշում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ապրիլի կեսին “Հայինվեստբանկ”-ի մամլո ծառայությունը հայտնեց, որ բրիտանական Վիրգինյան կղզիներում գրանցված “Քրիսթի Մենեջմենթ” ընկերությունը ձեռք է բերել բանկի բաժնետոմսերի 30 տոկոսը:
Հունիսին “Հայինվեստբանկ”-ի մամլո ծառայությունը տեղեկացրեց, որ ուկրաինական ”Ալֆա-Գարանտ” ապահովագրական ընկերությունը ձեռք է բերել բանկի բաժնետոմսերի 35 տոկոսը:

«Арминвестбанк» переименован в «Армбизнесбанк»
Ереван, 4 сентября /Медиамакс/. Ереван, 4 сентября. /Медиамакс/. Решением председателя Центрального банка /ЦБ/ Армении «Арминвестбанк» переименован в «Армбизнесбанк».
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЦБ, соответствующее решение председатель ЦБ подписал 25 августа. Решение о переименовании банка было единогласно принято на внеочередном собрании акционеров «Арминвестбанка» 10 августа.
Агентство Медиамакс напоминает, что в апреле этого года «Укрпромбанк» сообщил о покупке 35 % «Арминвестбанка». Председатель Центрального банка Армении Тигран Саркисян дал положительную оценку этой сделке, отметив, что «Укрпромбанк» является «достаточно солидным банком».
Председатель правления «Укрпромбанка» Александр Солтус заявил 4 июля в интервью киевской газете «Дело», что решение купить именно 35 % акций «Арминвестбанка», было обусловлено тем, «с точки зрения законодательства Армении купить контрольный пакет достаточно сложно». «Как правило, требуется минимум три учредителя банка, чтобы они имели равные доли. Но, думаю, что со временем мы приобретем контрольный пакет», - заявил Александр Солтус.
Как отмечает агентство Медиамакс, в середине апреля пресс-служба «Арминвестбанка» сообщила, что зарегистрированная на британских Виргинских островах компания «Кристи Менеджмент» купила 30 % акций банка.
В июне пресс-служба «Арминвестбанка» сообщила, что украинская страховая компания «АЛЬФА-ГАРАНТ» приобрела 35 % акций банка.