Fitch. Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը բացասաբար է ազդում Հայաստանի վրա
Fitch Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը նշում է, որ Ռուսաստանի տնտեսական աճի կտրուկ դանդաղումը էականորեն ազդում է ԱՊՀ երկրների տնտեսությունների վրա:
Այս մասին ասված է Fitch-ի «Ռուսական տնտեսության աճի դանդաղումը բացասաբար է ազդում ԱՊՀ երկրների վրա» հաշվետվությունում:
Ըստ Fitch-ի՝ իր կողմից վարկանշվող երկրների ցանկում ամենաուղղակի ազդեցությունն են կրում Հայաստանն ու Ուկրաինան, իսկ նավթի գների անկումն ավելացրել է բացասական ազդեցությունը Ադրբեջանի եւ Ղազախստանի վրա:
Fitch-ը նշում է, որ ռուբլու փոխարժեքի անկումը ԱՊՀ երկրների փոխարժեքի զգալի տատանումների հիմնական գործոններից մեկն է եղել:
«Ռուսաստանը Հայաստանի արտահանման առաջատար շուկան է եւ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների, ինչպես Ռուսատանում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների փոխանցումների խոշորագույն աղբյուրը: Այդ պատճառով ռուսական տնտեսության դանդաղեցումը զգալի ազդեցություն է գործում Հայաստանի աճի հեռանկարների վրա, ինչն արտացոլված է գործակալության կողմից երկրի վարկանիշը մեկ աստիճանով` մինչեւ «B+» իջեցնելու մեջ»,- նշել են Fitch-ում:
Գործակալությունն ընդգծել է, որ Վրաստանը տարածաշրջանի երկրներից ամենաքիչն է ենթակա բացասական ազդեցության:
«Ե՛վ Հայաստանը, ե՛ւ Վրաստանը ունեն լողացող փոխարժեք, ինչը թույլ է տալիս հաղթահարել ցնցումները եւ պահպանել արժութային պահուստները»,- նշել են Fitch-ում:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա, ըստ գործակալության, այս երկրի համար ազգային արժույթի արժեզրկումը ռիսկային է, չնայած որ այն «ամրության» հզոր պաշարներ ունի:

Fitch: Состояние российской экономики негативно сказывается на Армении
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings отмечает, что резкое замедление экономического роста в России негативно сказывается на экономике стран СНГ.
Об этом говорится в отчете «Замедление российской экономики негативно влияет на страны региона СНГ».
Среди стран, рейтингуемых Fitch, наиболее прямое воздействие испытывают Армения и Украина, в то время как резкое падение цен на нефть усилило негативное влияние на Казахстан и Азербайджан.
Fitch отмечает, что резкое падение рубля стало одним из основных факторов значительной корректировки валютных курсов в регионе.
«Россия - ведущий экспортный рынок для Армении и крупнейший источник прямых иностранных инвестиций, а также перевода средств гражданами, работающими в России. Поэтому замедление российской экономики оказывает существенное влияние на перспективы роста в Армении, что отражено в понижении агентством рейтинга страны на один уровень, до «B+», в январе», - отмечают в Fitch.
Агентство отмечает, что Грузия в меньшей степени подвержена негативному влиянию в регионе.
«И Армения, и Грузия имеют плавающий валютный курс, что позволяет сглаживать шоки и сохранять валютные резервы», - отмечают в Fitch.
Что касается Азербайджана, то, согласно отчету агентства,  девальвация маната несет в себе определенные риски, хотя он имеет сильный запас прочности.