Մեր օրերի, բիզնեսի եւ վաղվա օրվա մասին
«Կցանկանայի, որ մենք ազգովի ամեն Նոր տարի «Արարատ»-ի գավաթով միմյանց շնորհավորենք` համոզված լինելով,  որ այս Նոր տարին ավելի լավ ենք ապրելու, քան նախորդը: Երբ այդ միտումը մեր մեջ կարողանանք ֆիքսել եւ շարունակել, ամեն ինչ լավ կլինի»:
Սա մի հատված է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանի վերջերս մեր կայքին տված հարցազրույցից, որն, ըստ էության, առիթ հանդիսացավ վերանայել մեր տարեվերջյան ամփոփիչ նյութի բովանդակությունը:
Մենք դեռ առիթ կունենանք Ձեզ ներկայացնել 2012թ.-նի առավել կարեւոր ֆինանսական իրադարձությունները, փորձելով դիտարկել դրանց ազդեցությունը  տնտեսության իրական հատվածի եւ գործարար ակտիվության վրա: Նման մոտեցումը պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ անցնող տարին ինչ-որ տեղ շրջադարձային էր Banks.am-ի համար: Մասնավորապես, մենք արեցինք առաջին քայլերը՝ զուտ ֆինանսական կայքից դեպի գործարար աշխարհի հիմնահարցերը լուսաբանող նախագծի վերափոխվելու ուղղությամբ:
Իսկ այսօր ցանկանում ենք շարունակել պարոն Գրիգորյանի մեզ հաղորդած լավատեսական կայծը եւ «շիկացնել» այն անցնող տարում մեր զրուցակիցների կողմից hնչեցրած ոչ պակաս լավատեսական մտքերով:
Մեր օրերի մասին
«Ես չեմ կիսում այն տարածված կարծիքը, թե «մեր ժամանակները» ավելի վատն են, քան «այն ժամանակները», եւ որ «այն ժամանակներում» ավելի շատ էին բարի եւ հարուստ հոգեւոր աշխարհ ունեցող մարդիկ: Հոգեւորի եւ նյութականի հակադրությունը նոր չի առաջացել: Այն դարերի պատմություն ունի: Բոլոր ժամանակներում էլ եղել են ագահ եւ նյութապաշտ մարդիկ, որոնք հարստանալու մրցավազքում կորցրել են իրենց մարդկային դիմագծերը: Նույնը կատարվում է եւ մեր ժամանակներում», - Պրոմեթեյ Բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Կարեն Եղիազարյանի հարցազրույցից:
Բիզնեսի մասին
«Մարդը ռացիոնալ արարած է եւ անում է ամեն ինչ, որպեսզի քիչ աշխատի եւ շատ վայելի: Սակայն բիզնեսն յուրահատուկ ոլորտ է, այն նման է խաղամոլության, այստեղ կանգ առնելը հղի է անդառնալի կորուստներով` բիզնեսը միշտ պետք է առաջ շարժվի: Միեւնույն ժամանակ, սպառողների եւ հետինդուստրիալ հասարակություն ստեղծելով՝ մարդկությունը գնում է դեպի կործանում, բայց, մեկ է, չի կարող կանգ առնել: Սա փոքր բիզնեսի մակրո մոդելն է: Կանգ առնելը փոքր բիզնեսում կնշանակի պարտություն, ուստի պետք է շարժվել առաջ: Տվյալ դեպքում բիզնեսմենն ավելացնում է իր հոգսերը եւ պետք է պատրաստ լինի դրան. նա կամ շարժվում է առաջ, կամ պետք է գնա թոշակի», - «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանի հարցազրույցից:
Վաղվա օրվա մասին
«…ես իրոք սիրում եմ հայրենիքս,  եթե չսիրեի, ժամանակին հետ չէի վերադառնա: Ինքս երկար տարիներ սովորել, աշխատել եմ Մոսկվայում, հետո հայրենիքի կանչով վերադարձել: Իհարկե, կուզենայի Հայաստանը շատ առումներով ավելի լավը լիներ, քան այսօր է: Հուսով եմ,  երբ երեխաներս հասնեն չափահասության տարիքի, արդեն կապրենք մեր երազած Հայաստանում», - Կոնվերս Բանկի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Տիգրան Դավթյանի հարցազրույցից:
«Թվում է, թե ուրիշ երկրում կլինես ավելի վստահ վաղվա օրվա նկատմամբ: Սակայն չպետք է մոռանալ, որ ուր էլ գնաս, առաջին հերթին դու քեզ ես վերցնում քո հետ: Ուր էլ գնաս, ինչ էլ անես, չկա կատարյալ երկիր», - մենեջեր Էդգար Մանուկյանի հարցազրույցից:

О нашем времени, о бизнесе и о завтрашнем дне
«Пожелал бы, чтобы каждый Новый год мы всем народом поздравляли друг друга бокалом «Арарата», будучи уверенными, что в Новом году мы будем жить еще лучше, чем в предыдущем. И когда мы сможем зафиксировать в себе эту тенденцию и продолжить ее, все будет хорошо».
Это небольшой отрывок из недавнего интервью исполнительного директора Ереванского коньячного завода Ара Григоряна нашему порталу, которое, по сути, стало поводом пересмотреть содержание нашего итогового материала.
У нас еще будет возможность представить вам наиболее важные финансовые события 2012 года, их воздействие на реальный сектор экономики и на деловую активность. Подобный подход обусловлен еще и тем, что уходящий год был в некотором смысле поворотным для Banks.am. В частности, мы сделали первые шаги по трансформации из сугубо финансового портала в интернет-проект, освещающий события делового сообщества.
А сегодня мы бы хотели «разжечь» оптимистическую искру г-на Григоряна не менее оптимистическими высказываниями наших собеседников, которые были озвучены в уходящем году.
О нашем времени
«Я не разделяю распространенное мнение о том, что «наши времена» хуже, чем «те времена», и, что «тогда» было больше добрых людей с богатым внутренним миром. Противостояние между духовным и материальным - не новое явление. Оно идет через века. Алчные и меркантильные люди были во все времена, которые в погоне за обогащением потеряли человеческие черты. То же самое происходит и сейчас», - из интервью заместителя председателя Правления Банка Прометей Карена Егиазаряна
О бизнесе
«Человек - рациональное создание и делает все, чтобы меньше работать и больше наслаждаться. Однако бизнес – специфичная сфера, похожая на азартную игру, приостановка будет чревата здесь необратимыми потерями: бизнес всегда должен двигаться вперед. Одновременно, создавая постиндустриальное общество и общество потребителей, человечество идет по пути самоуничтожения, но, в то же время, не может остановиться. Это макро-модель маленького бизнеса. Приостановка в бизнесе будет означать поражение, поэтому необходимо всегда идти вперед. В конкретном случае бизнесмен расширяет круг своих забот: он либо идет вперед, либо уходит на пенсию», - из интервью исполнительного директора страховой компании «ИНГО Армения» Левона Алтуняна.
О завтрашнем дне
«… я действительно люблю свою родину, если бы не любил – не вернулся бы в свое время обратно. Долгие годы учился и работал в Москве, потом вернулся по зову родины. Конечно, хотел бы, чтобы Армения по многим аспектам была бы лучше, чем сегодня. Надеюсь, когда мои дети достигнут совершенолетия, мы уже будем жить в той Армении, о которой мечтаем», - из интервью исполнительного директора, председателя правления Конверс Банка Тиграна Давтяна.
«Кажется, что в другой стране будешь более уверен в «завтрашнем дне». Однако не надо забывать, что куда бы ты не поехал, в первую очередь, ты берешь себя с собой. Где бы ты ни был, что бы ни делал - нет идеальной страны», - из интервью менеджера Эдгара Манукяна.