«Անելիք Բանկի» հայտերի վերլուծության նոր մոդելը «կարող է կանխատեսել ապագայի սցենարները»
«Անելիք Բանկը» ներդնում է նոր մոդել, որը  հնարավորություն է ընձեռում  ավտոմատացնել վարկերի տրամադրման և որոշում կայացնելու գործընթացը միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման ընթացքում:
«Անելիք Բանկի» վերլուծությունների և ռիսկերի գնահատման վարչության պետ Մկրտիչ Թադևոսյանը Մեդիամաքս գործակալությանը  եւ Banks.am պորտալին տված հարցազրույցում պարզաբանել է մոդելի առանձնահատկությունները  :
-Որո՞նք են  ներդրվող մոդելի հիմնական առավելությունները:
- Մոդելը հնարավորություն է տալիս արագ և ճշգրիտ կատարել դիմորդի վարկունակության վերլուծությունը և տրամադրել պահանջվող վարկը` համապատասխան տևողությամբ, անհրաժեշտ արտոնյալ ժամկետով և առավել հարմարավետ մարման գրաֆիկով:
Այս մոդելի առավելությունները կայանում են նրանում, որ վարկային մասնագետը, ստանալով տեղեկատվություն պոտենցիալ վարկառուից, մուտքագրում է ստացված ինֆորմացիան մոդելի համապատասխան դաշտերում, իսկ մոդելը ավտոմատ կատարում է անհրաժեշտ ցուցանիշների հաշվարկը, համեմատում ներդրված սահմանափակումների հետ և համապատասխան առաջարկություններ անում:
Վարկային մասնագետը, հիմնվելով մոդելի կողմից տրված առաջարկների վրա, ընտրում է դրանցից ռացիոնալ տարբերակը, որի հիման վրա սահմանվում են տվյալ վարկառուի համար ամենահարմար վարկի գումարը, ժամկետը և մարման գրաֆիկը:
Օգտագործելով մոդելում ներդրված պատրաստի տվյալների բազան` մուտքագրման մի մասը կատարվում է բացվող ցանկերից համապատասխան տվյալի ընտրությամբ, որը զգալիորեն կրճատում է մուտքագրման ժամանակը:
Այս մոդելը կարող է հաշվի առնել նաև վարկառուի բիզնեսի սեզոնայնությունը:
-Կպարզաբանե՞ք,  ինչ նկատի ունեք բիզնեսի սեզոնայնություն ասելով:
-Ցանկացած բիզնես ունի իր դրամային մուտքերի և ելքերի որոշ սեզոնայնություն, որը կախված է տարվա ընթացքում տվյալ արտադրանքի կամ ծառայության նկատմամբ պահանջարկի փոփոխությունից:
Օրինակ` գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակմամբ զբաղվող ձեռնարկությունների համար տարվա մի քանի ամիսներին` մրգերի, բանջարեղենի մթերման ժամանակաշրջանում, պահանջվում են մեծ գումարներ, ուստի այդ ժամանակահատվածներում ցանկալի է վարկառուների համար իջեցնել վարկի մարման չափը:
Իսկ այն ամիսներին, երբ վաճառքի ծավալները մեծանում են, իսկ ծախսերը նվազում, սահմանել վարկի մարման ավելի մեծ չափ: Տվյալ մոդելը հնարավորություն է տալիս հաշվի առնել նշված բոլոր գործոնները:
- Իսկ կիրառվե՞լ են մինչ այժմ բանկում  նմանատիպ մոդելներ:
- Առ այսօր «Անելիք Բանկը» կիրառել է 7-8 նմանատիպ մոդելներ, բայց դրանք աստիճանաբար իրենց սպառել են, ինչի հիմնական պատճառ են հանդիսացել փոփոխվող ցուցանիշներն ու սահմանաչափերը, ինչպես նաև շատ այլ գործոններ:
Նշված մոդելները ճկուն չեն եղել սահմանաչափերի և այլ հիմնական գործոնների փոփոխությանների նկատմամբ և դրա հետևանքով ժամանակի ընթացքում կորցրել են իրենց կիրառելիությունը և արդիականությունը:
Այս նոր մոդելը հնարավորություն է ընձեռում լրացնել այդ բացը: Այն նաև թույլ է տալիս կանխատեսել ապագայի սցենարները` վատից դեպի լավ, ինչը նախկին մոդելներն իրականացնում էին մասնակիորեն:
-Բացի  «Անելիք Բանկից » մոդելի ստեղծմանը մասնակցե՞լ են այլ կառույցներ:
-Մոդելը մշակվել է «Անելիք Բանկում», ապա քննարկվել է  Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի կողմից (IFC), որը ներկայումս խորհրդատվական ծառայություններ է մատուցում մեր բանկին: Վերջինս մանրամասնորեն ուսումնասիրել և հավանության է արժանացրել այս մոդելի ներդնումը:
-Ունե՞ք  արդյոք ծրագրեր մոդելի հետագա զարգացման առումով:
-Հետագայում մոդելը պլանավորվում է զարգացնել` ըստ բիզնես գործունեության  տարբեր ոլորտների և դրանց առանձին ճյուղերի: Օրինակ` գյուղատնտեսական ոլորտում` անասնապահության, այգեգործության, էներգետիկայի ոլորտում` փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման և վերազինման վերլուծությունների համար և այլն: Նույնիսկ հնարավոր է հաշվի առնել տարածաշրջանների առանձնահատկությունները` ըստ մարզային տարբերակման:

Новая модель анализа заявок «Банка Анелик» «способна прогнозировать сценарии будущего»
«Банк Анелик» внедряет новую модель, которая позволяет автоматизировать процесс вынесения решения и кредитования представителей микро-, малого и среднего бизнеса. В интервью агентству Медиамакс и порталу Banks.am начальник управления анализа и оценки рисков ЗАО «Банк Анелик» Мкртич Тадевосян представил особенности новой модели.
- В чем состоят основные преимущества внедряемой модели?
- Модель предоставляет возможность проводить быстрый и точный анализ заявителя и предоставлять запрашиваемый кредит в соответствии с длительностью его пользования, необходимым льготным сроком и наиболее удобным графиком погашения.
Преимущества этой модели заключаются в том, что кредитный специалист, получая информацию от потенциального заемщика, вводит ее в соответствующие поля модели, которая проводит автоматический расчет необходимых показателей, сравнивает с внедренными ограничениями и дает соответствующие предложения.
Основываясь на эти предложения, кредитный специалист выбирает наиболее рациональный вариант, на основе которого устанавливаются самая приемлемая сумма кредита, срок и график погашения для конкретного заемщика. Используя внедренную в модели готовую базу данных, часть процесса ввода осуществляется путем отбора из открывающихся списков соответствующих данных, что значительно экономит время, затрачиваемое на ввод информации.
Дання модель может учитывать также сезонность бизнеса заемщика.
- Что подразумеваете под сезонностью бизнеса?
- Любой бизнес имеет сезонность притока и оттока денежных средств, которая зависит от изменения спроса  к конкретной продукции либо услуге в течение года. К примеру, для компаний, работающих в сфере переработки сельхозпродукции, несколько месяцев в году - в период закупки фруктов и овощей, требуются значительные денежные средства, в силу чего в этот период желательно снизить размер погашения кредита для заемщика. А в те месяцы, когда растут объемы продаж и снижаются расходы, желательно установить больший размер погашения кредита. Внедряемая модель позволяет учитывать все эти факторы.
- Использовались ли ранее в банке похожие модели?
- До недавнего времени «Банк Анелик» применял 7-8 похожих моделей, но они постепенно исчерпали себя в силу меняющихся показателей и ограничений. Эти модели не были гибкими по отношению к ограничениям и другим основным факторам, поэтому со временем потеряли применяемость и актуальность. Внедряемая модель позволяет дополнить этот пробел. Она также позволяет прогнозировать сценарии будущего – от плохого к хорошему, что предыдущими моделями реализовывалось частично.
- Какие еще организации помимо «Банка Анелик» участвовали в разработке модели?
- Модель разработана в нашем банке, после чего была представлена на обсуждение Международной финансовой корпорации (МФК), предоставляющей сегодня консультационные услуги «Банку Анелик».  МФК подробно изучила и одобрила внедрение этой модели.
- Имеются ли у Вас планы по дальнейшему совершенствованию модели?
- Мы планируем развивать ее  в дальнейшем , в соответствии с различными  сферами бизнес-деятельности и их отдельными направлениями. Так, в сельскохозяйственной сфере намереваемся применить нашу модель для животноводства и садоводства, в энергетической области – для строительства малых ГЭС и исследований в сфере их модернизации. Более того, существует возможность учитывать региональные особенности, в соответствии с  дифференциацией по марзам страны.