FREDA-ն նախատեսում է կրկնապատկել իր կապիտալը
2009թ .սեպտեմբերից գործում է Հայաստանի գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման հիմնադրամը (ՀԳՏՏԶՀ - FREDA), որը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության եւ Գյուղատնտեսական զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) նախաձեռնությամբ: FREDA-ն հայաստանյան առաջին ներդրումային հիմնադրամն է եւ կոչված է աջակցելու ագրոբիզնեսի այն ոլորտներին, որոնք նպաստում են Հայաստանի գյուղական տարածքների զարգացմանը: 2010-ին հիմնադրամի գործունեության արդյունքների եւ մոտակա ծրագրերի մասին Մեդիամաքս գործակալության եւ Banks.am պորտալի հետ հարցազրույցում պատմել է  FREDA-ի գործադիր տնօրեն Տիգրան Խանիկյանը:
- Հունվարի 11-ին հանդես գալով FREDA-ի Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում, Խորհրդի նախագահը՝ Հայաստանի վարչապետը, հույս էր հայտնել, որ 2011թ. բեկումնային տարի կդառնա հիմնադրամի համար, եւ որ նոր տարում այն արդեն ներդրումային շոշափելի ծավալներ կունենա: Ի՞նչ ծրագրեր է իրականացրել FREDA-ն 2010-ին եւ ինչ նախադրյալներ կան՝ 2011-ն իրոք բեկումնային տարի դարձնելու համար:
- 2010-ին մենք ֆինանսավորեցինք ձկնաբուծության ոլորտում գործող «Ակվատեխավտոմատիկա» ընկերությանը, «Փյունիկ» տոհմային թռչնաբուծարանը եւ Մեղրու պահածոների գործարանը:
Տարեվերջին հաստատեցինք 2 նոր ծրագիր, իսկ եւս 2-ը ներկայացվեցին ներդրումային կոմիտեի քննարկմանը: Հաստատված են սառնարանային տնտեսություն հանդիսացող «Ագրոլոգ» ընկերության եւ գինիներ արտադրող «365 Wines» ընկերության ֆինանսավորման ծրագրերը: Երկուսն էլ ստանում են մեր ֆինանսավորումը արտադրության հզորացման եւ ընդլայնման համար:
Այժմ ներդրումային կոմիտեում քննարկվում է «Լեւոն» ՍՊԸ-ի` նախկին Հոկտեմբերյանի պահածոների գործարանի հայտը: Ընկերությունը նախատեսում է արդիականացնել իր սարքավորումները եւ ընդլայնել բիզնեսը: Այս ընկերության հայտը, կարծում եմ, կհաստատվի հունվար-փետրվար ամիսներին:
Մյուս քննարկվող հայտը ներկայացրել է կաթնամթերքի եւ պանրի արտադրության բնագավառում գործող «Չիզ սթոուն» ընկերությունը: Մեր ներդրումներն ընկերությանը անհրաժեշտ են մարզերում կաթի մթերման կայանների ստեղծման եւ արտադրության վերազինման համար:
Նշեմ, որ մեր կողմից արդեն ֆինանսավորում ստացած 3 ընկերությունները 2010-ը փակել են շահույթով, ինչպես նաեւ ապահովել են ընդհանուր առմամբ $1,7 մլն-ի արտահանում:
- Ինչպես հայտնի է, FREDA-ն իրականացնոմ է իր ֆինանսական աջակցությունը ընկերություններում բաժնեմասնակցության միջոցով: Ինչպիսի՞ն է ֆինանսավորվող ընկերությունների կապիտալում FREDA-ի մասնակցության միջին չափը եւ ի՞նչ ծավալի ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերվի ձեր կողմից թվարկված 7 ընկերություններին:
- Մեր բաժնեմասնակցությունը միջինում կազմում է 25-35%, իսկ ներդրումների ընդհանուր գումարը կկազմի  1,1 մլրդ դրամ ($3,05 մլն):
- 2010-ը խիստ անհաջող տարի էր գյուղատնտեսության համար: Որքանո՞վ դա ազդեց FREDA-ի գործունեության վրա:
- Գյուղատնտեսությունում անբարենպաստ տարին ուղղակիորեն ազդեց մեր կողմից ֆինանսավորվող ընկերությունների արտադրության ծավալների աճի վրա: Մրգերի եւ բանջարեղենի սակավությունը եւ նախորդ տարվա համեմատ մթերումների համեմատաբար բարձր գները ուղղակիորեն ազդեցին արտադրանքի ինքնարժեքի վրա:
- FREDA-ն հիմնադրվել է շուրջ $5 մլն կապիտալով, որոնցից շուտով կսպառվի շուրջ $3 մլն-ը: Ո՞ր աղբյուրներից եք նախատեսում իրականացնել կապիտալի համալրում:
- Արդեն հունվար-փետրվար ամիսներին մենք կսպառենք մեր դրամագլխի կեսից ավելին, եւ  կմնա շուրջ 700-750 մլն դրամ: Լրացուցիչ ֆինանսավորման հայթայթումը մեզ համար կլինի 2011 թվականի աշխատանքի հիմնական ուղղություններից մեկը եւ նախապատրաստական աշխատանքներն այս ուղղությամբ կսկսվեն արդեն իսկ ընթացիկ եռամսյակում: Միջոցները նախատեսում ենք ներգրավել ինստիտուցիոնալ ներդրողներից կամ այլ, օրինակ, սկանդինավյան երկրների զարգացման հիմնադրամներից: Ներգրավելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ` նախատեսում ենք առնվազն կրկնապատկել մեր կապիտալը:
- Ի՞նչ ձեւաչափով է FREDA-ն իրազեկում ագրոբիզնեսի ներկայացուցիչներին իր ներդրումային գործիքների մասին:
- 2010-ին հանդիպումներ անցկացրեցինք ձկնաբույծների ասոցիացիայի, արտահանողների եւ պանրագործների միությունների հետ:
Բացի այդ «Ֆինանսաբանկային քոլեջ» հիմնադրամի հետ համատեղ մշակում ենք ներդրումային ուղեցույց, որտեղ հանգամանորեն կներկայացվի մեր ներդրումային գործիքակազմը: Ուղեցույցը լույս կտեսնի 2011-ին եւ մենք նախատեսում ենք ներկայացնել այն բոլոր մարզերի ագրոբիզնեսի ներկայացուցիչներին:

FREDA намерена удвоить свой капитал
С сентября 2009г. действует Фонд экономического развития сельских территорий Армении (FREDA), созданный при инициативе правительства Армении и Международного фонда развития сельского хозяйства (IFAD). FREDA – первый инвестиционный фонд в Армении и призван содействовать тем сферам агробизнеса, которые способствуют развитию сельских местностей. О результатах деятельности фонда в 2010-ом и о ближайших планах в интервью агентству Медиамакс и порталу Banks.am рассказал исполнительный директор FREDA Tигран Ханикян.
- Выступая на заседании совета попечителей FREDA, председатель Совета, премьер-министр Армении Тигран Саргсян выразил надежду, что 2011-й станет для фонда переломным, и в новом году он будет иметь ощутимый объем инвестиций. Какие программы реализовал фонд в 2010-ом и какие есть предпосылки сделать 2011-й действительно переломным?
- В 2010-ом мы профинансировали компанию “Акватехавтоматика”, работающую в области рыбоводства, птицефабрику “Пюник”и Мегринский консервный завод.
В конце года мы утвердили 2 новые программы, и представили еще 2 на обсуждение инвестиционного комитета. Утверждены заявки на финансированиe холодильного хозяйства «Агролог» и производителя вин «365 Wines». Обе компании получат наше содействие с целью расширения производства.
В инвестиционном комитете сейчас обсуждается заявка ОАО «Левон», ранее известное, как Октемберянский консервный завод. Компания намерена модернизировать свое оборудование и расширить бизнес. Ее заявка, думаю, будет утверждена в январе-феврале.
Другую заявку представил производитель молочных продуктов и сыра «Чиз стоун». Наши инвестиции необходимы компании для создания в регионах станций по закупу молока и переоснащения производства.
Отмечу, что все 3 компании, уже получившие наше финансирование, завершили 2010 год с прибылью, а также обеспечили экспорт на общую сумму в $1,7 млн.
- FREDA реализует свое финансовое содействие через вхождение в состав акционеров компаний. Каков средний размер долевого участия FREDA в финансируемых фондом предприятиях, и каков общий размер инвестиций фонда в отмеченных 7-и предприятиях?
- Наше участие в капитале компаний составляет в среднем 25-35%, а общий размер инвестиций в отмеченные 7 компаний - 1,1 млрд драмов ($3,05 млн).
- 2010-ый выдался крайне неудачным для сельского хозяйства. Как это повлияло на деятельность фонда?
- Неблагоприятный год напрямую отразился на объемах производства финансируемых нами компаний. Нехватка фруктов и овощей и сравнительно высокие цены закупок привели к росту себестоимости продукции.
- FREDA была учреждена с капиталом в $5 млн, $3 млн из которых в скором времени будут размещены. Из каких источников фонд намерен производить пополнение капитала?
- Уже в январе-феврале мы потратим более половины начального капитала, и у нас останется около 700-750 млн драмов. Поиски дополнительного финансирования станут для нас одним из основных приоритетов 2011г. и подготовительные работы в данном направлении начнутся уже в текущем квартале. Мы планируем привлечь средства у институциональных инвесторов или, к примеру, фондов развития скандинавских стран. Мы намерены как минимум удвоить наш капитал.
- В каком формате FREDA знакомит представителей агробизнеса со своими инвестиционными инструментами?
- В 2010г. мы провели встречи с ассоциацией рыбоводов, а также союзами экспортеров и производителей сыра.
Кроме того, совместно с фондом “Финансово-банковский колледж” мы в настоящее время разрабатываем специальное пособие, где будет подробно представлен наш инвестиционный инструментарий. Пособие выйдет в свет в 2011-ом, и мы планируем представить его во всех регионах страны.