Դուբայը $35 մլրդ կհատկացնի Ալ Մաքթում օդանավակայանի ընդլայնման համար
Դուբայի իշխանությունները $34,8 մլրդ կհատկացնեն քաղաքի հարավային մասում գտնվող Ալ Մաքթում միջազգային օդանավակայանում նոր ուղեւորատար տերմինալի կառուցման համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Դուբայի ղեկավար, ԱՄԷ-ի վարչապետ շեյխ Մուհամեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումն ասել է.
«Այսօր մենք հավանություն ենք տվել Ալ Մաքթում միջազգային օդանավակայանի նոր ուղեւորային տերմինալի նախագծին եւ հանձնարարել ենք մեկնարկել շինարարությունը՝ Դուբայի ավիացիոն կորպորացիայի կողմից մշակված ռազմավարության շրջանակներում»:
Նրա խոսքով՝ օդանավակայանը կդառնա աշխարհում խոշորագույններից մեկը՝ տարեկան ավելի քան 260 միլիոն ուղեւորի թողունակությամբ։ Ակնկալվում է, որ նորացված տրանսպորտային հանգույցը կկարողանա տեղավորել 400 ինքնաթիռ եւ համալրված կլինի հինգ զուգահեռ թռիչքուղիներով։
Այն հինգ անգամ ավելի մեծ կլինի, քան Դուբայի ներկայիս միջազգային օդանավակայանը։
2023 թվականի արդյունքներով Դուբայի միջազգային օդանավակայանը սպասարկել է 87 միլիոն ուղեւոր, ավելի քան 416 հազար չվերթ եւ 1,81 միլիոն տոննա բեռ։

В Дубае выделят $35 млрд для расширения аэропорта Аль-Мактум
Власти Дубая выделят $34,8 млрд на строительство нового пассажирского терминала в международном аэропорту Аль-Мактум, расположенном в южной части города.
Как сообщает ТАСС, правитель Дубая, премьер-министр ОАЭ шейх Мухаммед бен Рашид Аль Мактум заявил:
«Сегодня мы утвердили проект нового пассажирского терминала международного аэропорта Аль-Мактум и распорядились начать строительство здания в рамках стратегии, разработанной Дубайской авиационной корпорацией».
По его словам, аэропорт станет одним из крупнейших в мире с пропускной способностью более 260 млн пассажиров в год. Предполагается, что обновленный транспортный хаб сможет вмещать 400 воздушных судов и будет оснащен пятью параллельными взлетно-посадочными полосами.
Он будет в пять раз больше нынешнего Международного аэропорта Дубая.
Международный аэропорт Дубая по итогам 2023 года обслужил 87 млн пассажиров, более 416 тысяч рейсов и 1,81 млн тонн грузов.