«Յուրաքանչյուր բանկի համար անցկացրել ենք սթրես-թեստեր»
Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Նախորդ ճգնաժամային տարում բազմիցս հնչել են ՀՀ առեւտրային բանկերի հավաստիացումները վստահելիության եւ իրացվելիության բավարար մակարդակի մասին: Այնուամենայնիվ, ունե՞ր արդյոք հիմնադրամը գործողությունների հատուկ ծրագիր ֆորս-մաժորային իրավիճակների համար:
- Հիմնադրամն ունի գործողությունների հատուկ մշակված ծրագիր, որտեղ մանրամասն նկարագրված են մեր բոլոր քայլերը եւ դրանց իրականացման ժամկետները հատուցման դեպքի պարագայում: Անցյալ տարի մենք մանրամասն վերլուծեցինք այդ ծրագիրը, անցկացրեցինք սթրես-թեստեր յուրաքանչյուր բանկի համար: Մենք ուսումնասիրեցինք նմանատիպ կազմակերպությունների գործունեության միջազգային փորձը ճգնաժամի ընթացքում, լուծեցինք, այսպես կոչված, իրավիճակային վարժություններ:
Կցանկանայի նշել, որ հիմնադրամի գործողությունների ծրագիրը մշտապես վերանայվում է` անկախ ֆինանսական շուկայի լարվածության աստիճանից, քանի որ մշտապես փոխվում է ավանդատուների քանակը, ընդլայնվում է բանկերի մասնաճյուղային ցանցը, փոխվում է նրանց աշխարհագրական դիրքը: Դրանից կախված`մենք բացահայտում ենք մեր պատրաստվածությունը ինչպես ժամանակի, այնպես էլ հիմնադրամի միջոցների տեսանկյունից: Կարող եմ հավաստիացնել, որ մեր կողմից անցկացվող հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ հիմնադրամն ի վիճակի է պատշաճ կարգով իրականացնել իր գործողությունները նաեւ հատուցման միաժամանակ մի քանի դեպքերի պարագայում:
Մեզ համար շատ կարեւոր է գործողությունների օպերատիվությունը: Օրենքով ամրագրված իրավասությունների շրջանակներում, կախված կոնկրետ իրավիճակից, մեր գործողություններն իրականացվում են տարբեր ժամկետներում:
Փոխհատուցման գործընթացը սկսվում է հատուցման դեպքի ներկայացումից հետո 30 օրվա ընթացքում: Կոնկրետ ավանդատուի համար փոխհատուցման ժամկետը կարող է տեւել մինչեւ 3 ամիս համապատասխան հայտ ներկայացնելու օրվանից, եթե, օրինակ, ավանդատուն փոխել է անձնագիրը, բնակության վայրը եւ նախօրոք այդ մասին տեղյակ չի պահել բանկին:
Ընդհանուր առմամբ, ավանդատուները հնարավորություն ունեն հիմնադրամին հայտ ներկայացնել փոխհատուցման դեպքից հետո 1 տարվա ընթացքում:
- Նախորդ տարի ՀՀ կառավարությունը հավանության արժանացրեց օրենսդրական փոփոխությունները, որոնց համաձայն նախատեսվում է բանկային ավանդների փոխհատուցման առավելագույն գումարի կրկնապատկում: Ե՞րբ են ուժի մեջ մտնելու փոփոխությունները:
- Օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը ներկայացվել է ԱԺ եւ ընդգրկվել է խորհրդարանի առաջիկա նիստերի օրակարգում:
Բացի բանկային ավանդների փոխհատուցման առավելագույն գումարի կրկնապատկումից, օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը նախատեսում է նաեւ երաշխավորվող գումարի ծավալը 5 տարին մեկ անգամ վերանայելու հիմնադրամի պարտավորությունները:
- «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» օրենքի համաձայն, փոխհատուցման դեպք է համարվում բանկն անվճարունակ կամ սնանկ ճանաչելը: Ո՞րն է տարբերությունը անվճարունակության եւ սնանկության միջեւ:
- «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների սնանկության մասին» օրենքի համաձայն, բանկն անվճարունակ է ճանաչվում բացառապես Կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշմամբ: Այդ որոշումը կայացվում է գործող օրենքի գոնե մեկ դրույթը բանկի կողմից խախտելու դեպքում:
Թվարկեմ դրանցից մի քանիսը. երբ սպառված է բանկի հիմնական կապիտալի 50%-ը կամ ավելին, պարբերաբար խախտվում է բանկի պարտադիր պահուստավորման նորմատիվը, բանկի ցուցանիշների ամփոփ գնահատականը ցածր է Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած բանկերի ցուցանիշների ամփոփ գնահատականի չափից եւ այլն: Անվճարունակության դեպքում բանկը «առողջացման» հնարավորություններ ունի:
Բանկի սնանկությունը ճանաչվում է դատարանի որոշման համաձայն` Կենտրոնական բանկի դիմումի հիման վրա: Այդ դեպքում բանկը «առողջացման» հնարավորություններ արդեն չունի:
- Առեւտրային բանկերի վճարումների ծավալը կախվա՞ծ է կոնկրետ բանկի դեպոզիտային պորտֆելից, եւ նախատեսվա՞ծ է արդյոք միանվագ վճար նոր բանկերի համար:
- Առեւտրային բանկերի կողմից յուրաքանչյուր եռամսյակ կատարվող պարբերական վճարը կազմում է ֆիզիկական անձանց ավանդների օրական միջին ցուցանիշի 0,05%-ը, միաժամանակ, տարեկան հաշվարկով, այդ վճարը չպետք է պակաս լինի 1 մլն դրամից: Նորաստեղծ բանկերը կատարում են 15 մլն դրամի վճարում լիցենզիա ստանալուց հետո 10 օրվա ընթացքում:
- Հիմնադրամի միջոցները ձեւավորվում են բացառապես բանկայի՞ն վճարների հաշվին: Հիմնադրամն իրավասո՞ւ է ֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուրներ ներգրավել:
- Հիմնադրամի միջոցները ձեւավորվում են առեւտրային բանկերի պարբերական վճարումների եւ դրանք մեր կողմից կառավարելու հաշվին: Հիմնականում հիմնադրամի միջոցները ներդրվում են պետական պարտատոմսերում: Հնարավորություն կա նաեւ ավանդ ձեւակերպել Կենտրոնական բանկում: Բացի այդ, հատուցման պահը գալու դեպքում հիմնադրամը կարող է բանկերից ներգրավել լրացուցիչ երաշխավորված վճարներ, ինչը կարող է տեղի ունենալ բացառապես միջոցների դեֆիցիտի դեպքում: Այդ դեպքում գոյություն ունեն վճարման ծավալի սահմանափակումներ յուրաքանչյուր բանկի համար:
Վստահ կարող եմ ասել, որ հիմնադրամն ունի ֆինանսավորման իրական գործիքներ` հիմնված լավագույն միջազգային փորձի վրա: Տեղին է հավելել, որ կատարվող փոփոխությունների համաձայն, համակարգաստեղծ բանկի հետ խնդիրներ ծագելու դեպքում, ինչը կարող է վտանգել երկրի ֆինանսական կայունությունը, հիմնադրամը հնարավորություն է ունենում միջոցներ ստանալ Կենտրոնական բանկից:
Միջոցների դեֆիցիտի դեպքում հիմնադրամը կարող է վարկեր ստանալ այլ բանկերից, ինչպես նաեւ վաճառել իր արժեթղթերը: Այսօր հիմնադրամը տնօրինում է զարգացման նպատակով ստացած KfW-ի վարկային միջոցները: Վարկի գումարը կազմում է 3.5 մլն եվրո, մարման ժամկետը` 40 տարի:
- Հիմնադրամի գործառույթները տարածվու՞մ են արտասահմանում հայաստանյան բանկերի ներկայացուցչությունների/մասնաճյուղերի վրա: Փոխհատուցվու՞մ են արդյոք ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ավանդները:
- Մեր կողմից երաշխավորվում են ՀՀ տարածքում գործող բոլոր բանկերում, այդ թվում նաեւ Հայաստանի տարածքում գործող արտասահմանյան բանկերի ներկայացուցչություններում ձեւակերպված ֆիզիկական անձանց ավանդները: Երկրի սահմաններից դուրս հիմնադրամի գործառույթները չեն տարածվում:
Ինչ վերաբերում է ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց, նրանք ունեն ՀՀ քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ. նրանց ավանդները երաշխավորվում են սահմանված կարգով:
- Հիմնական ավանդի հետ մեկտեղ փոխհատուցվու՞մ են արդյոք կուտակված տոկոսները, բնականաբար, եթե ողջ գումարը չի գերազանցում սահմանված նորմատիվը:
- Դա ամենատարածված հարցն է, որով ավանդատուները դիմում են հիմնադրամին: Կցանկանայի նշել, որ հիմնադրամի կողմից երաշխավորվում են ֆիզիկական անձանց/մասնավոր ձեռնարկատերերի ներդրումների բոլոր տեսակները, որոնք ընդգրկված են բանկի պարտավորությունների շրջանակներում: Ուստի մենք փոխհատուցում ենք նաեւ կուտակված տոկոսները:
- Փաստորեն, հիմնադրամի կողմից երաշխավորվում է նաեւ ծառայողների անձնական հաշիվների վրա ավելացող աշխատավարձը:
- Այս, անպայման:
- Կպարզաբանե՞ք հետեւյալ իրավիճակը. ենթադրենք, ֆիզիկական անձն ունի ավանդներ երկու տարբեր բանկերում, որոնցից յուրաքանչյուրը համապատասխանում է երաշխավորվող ավանդի գումարին: Սակայն ճակատագրի հեգնանքով երկու բանկերն են սնանկանում են: Ի՞նչ է սպասվում ավանդատուին:
- Մեր համակարգը գործում է այնպիսի հաշվարկով, որ մենք երաշխավորում ենք յուրաքանչյուր ավանդատուի ավանդը յուրաքանչյուր բանկում: Դա նշանակում է, որ հիմնադրամը պարտավորություններ ունի ավանդատուի առջեւ` անկախ դեպքերի քանակից: Այնպես որ, Ձեր բերած օրինակում ավանդատուն կստանա երկու բանկերում իր ունեցած ավանդների փոխհատուցումը: Ավելին, առկա է նույն մեխանիզմը, եթե ավանդատուն ավանդներ ունենա երկրի բոլոր 22 բանկերում:
- Սպասվու՞մ է հիմնադրամի պարտավորությունների որոշակի վերանայում երկրի ֆինանսական շուկայի զարգացման լույսի ներքո:
- Համաշխարհային փորձը վկայում է, որ նման առաքելություն ունեցող կազմակերպությունները պարբերաբար որոշակի շտկումներ են կատարում իրենց գործունեության մեջ, վերանայում են մանդատը: Մենք ուշադիր հետեւում ենք համաշխարհային զարգացումներին, եւ լավագույն փորձը կարող է մեզ համար ուղեցույց դառնալ: Չի բացառվում, որ ժամանակի ընթացքում հիմնադրամը կարող է երաշխավորել նաեւ այլ ավանդներ:

«Мы провели стресс-тесты применительно к каждому банку»
Интервью директора Фонда гарантирования возмещения вкладов Армении Эрмине Арутюнян агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- В прошлом кризисном году не раз звучали заверения коммерческих банков Армении о надежности и ликвидности. И тем не менее, был ли у Фонда специальный план действий на случай форс-мажорных ситуаций?
- Фонд имеет специально разработанный план действий, где подробно расписаны все наши шаги и сроки их реализации в случае наступления случая возмещения. В прошлом году мы детально проанализировали этот план, провели стресс-тесты применительно к каждому банку. Мы изучили мировой опыт деятельности аналогичных организаций в период кризиса, решали т.н. ситуативные упражнения.
Хотела бы заметить, что план действий Фонда постоянно пересматривается, вне зависимости от степени напряженности на финансовом рынке, поскольку постоянно меняется количество вкладчиков, расширяется филиальная сеть банков, меняется их географическое расположение. В зависимости от этого, мы выявляем нашу готовность как во временном плане, так и по размеру средств Фонда. Могу заверить, что проводимые нами исследования свидетельствуют о том, что Фонд в состоянии в надлежащем порядке реализовывать свои действия при наступлении одновременно нескольких случаев возмещения.
Для нас очень важна оперативность действий. В рамках полномочий, предписанных законом, в зависимости от конкретной ситуации, наши действия реализуются в различные сроки. Процесс возмещения начинается в течение 30-и дней от наступления случая возмещения. Срок возмещения для конкретного вкладчика может продлиться до 3-х месяцев со дня представления соответствующего заявления, если, к примеру, вкладчик поменял паспорт, изменил адрес проживания и заранее не поставил об этом в известность банк.
В целом, вкладчики имеют возможность представлять заявление в Фонд в течение 1 года со дня наступления случая возмещения.
- В прошлом году правительство Армении одобрило законодательные изменения, в соответствии с которыми планируется двухкратное повышение максимальныого размера возмещения банковских вкладов. Когда вступят в силу эти изменения?
- Пакет законодательных изменений представлен в парламент страны и включен в повестку ближайших заседаний Национального Собрания.
Помимо двухкратного повышения максимального размера возмещения банковских вкладов, пакет законодательных изменений предусматривает также обязательства Фонда по пересмотру размера гарантированной суммы раз в 5 лет.
- Согласно закону «О гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц» случаем возмещения считается признание банка неплатежеспособным, либо банкротом. Где грань между неплатежеспособностью и банкротством?
- Согласно закону «О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных и страховых компаний», банк признается неплатежеспособным исключительно решением Совета Центрального банка. Данное решение принимается в случае нарушения банком хотя бы одного положения действующего закона.
Перечислю некоторые из них: исчерпан 50 % и более основного капитала банка, периодически нарушается норматив обязательного резервирования банка, общая оценка показателей банка ниже норматива, установленного Советом Центрального банка и т.д. В случае с неплатежеспособностью, банк имеет шансы на оздоровление.
Банкротство же банка признается согласно решению суда на основе заявления Центрального банка. В этом случае шансов на оздоровление у банка уже нет.
- Зависит ли размер взносов коммерческих банков от депозитного портфеля конкретного банка и предусмотрен ли единовременный взнос для новых банков ?
- Ежеквартальный размер взноса коммерческих банков составляет 0,05 % среднего ежедневного показателя вкладов физических лиц, одновременно, в годовом исчислении этот взнос не должен  быть меньше 1 млн драмов. Вновь создаваемые банки осуществляют платеж в размере 15 млн драмов в течении 10-и дней после получения лицезии.
- Образуются ли средства Фонда исключительно за счет банковских взносов и обладает ли Фонд полномочиями для привлечения альтернативных источников финансирования?
- Средства Фонда образуются за счет периодических платежей коммерческих банков и их управления с нашей стороны. В основном средства Фонда вкладываются в государственные облигации. Существует также возможность для оформления вклада в Центральном банке. Кроме того, в случае наступления случая возмещения Фонд может привлечь от банков дополнительные гарантированные платежи, что может произойти исключительно при дефиците средств. В этом случае существуют ограничения размера платежа для каждого банка.
Могу с уверенностью сказать, что Фонд обладает действенными инструментами финансирования, основанными на лучшем международном опыте. К месту будет добавить, что, согласно вносимым изменениям, в случае возникновения проблемы с системообразующим банком, которая может нанести угрозу финансовой стабильности страны, у Фонда появляется возможность получения средств от Центрального банка.
Опять же в случае дефицита средств Фонд может получать кредиты от других банков, продавать свои ценные бумаги. На сегодняшний день Фонд управляет кредитными средствами  KfW, полученными с целью развития. Размер кредита составляет 3,5 млн.евро, срок погашения  - 40 лет.
- Распространяются ли функции Фонда на представительства/филиалы армянских банков за рубежом и, одновременно, возмещаются ли вклады физических лиц-нерезидентов?
- С нашей стороны гарантируются вклады физических лиц, оформленные во всех банках, действующих на территории Армении, в том числе - в представительствах иностранных банков, работающих в Армении. За пределами нашей страны функции Фонда не распространяются.
Что касается  физических лиц-нерезидентов, то они имеют равные права с гражданами Армении - их вклады гарантируется в установленном порядке.
- Возмещаются ли вместе с базовым вкладом накопленные проценты, естественно, если вся сумма не превышает установленного норматива?
- Это самый распространенный вопрос, с которым вкладчики обращаются в Фонд. Хочу отметить, что Фондом гарантируются все виды вложений физических лиц/частных предпринимателей, которые входят в рамки обязазательств банка. В силу этого с нашей стороны возмещаются также накопившиеся проценты.
- Выходит, что Фондом гаратируется также заработная плата, поступающая на личные счета служащих?
- Да, безусловно.
- Xoтелось бы разобраться со следующей ситуаций –допустим, физическое лицо имеет вклады в двух разных банках,  каждый из которых соответствут сумме гарантируемого вклада? По иронии судьбы оба банка становятся банкротами. Что ожидает вкладчика?
- Наша система действует с таким расчетом, что  мы гарантируем вклад каждого вкладчика в каждом банке. Это означает, что Фонд имеет обязательства перед вкладчиком, независимо от количества случаев. Так что, в приведенном вами примере, один и тот же вкладчик получит возмещение по двум вкладам в обоих банках. Более того, этот же механизм будет задействован, если вкладчик будет иметь вклады во всех 22-х банках страны.
- Следует ли ожидать определенного пересмотра обязанностей Фонда по мере развития финансового  рынка страны?
- Мировой опыт свидетельствует, что организации с нашей миссией периодически вносят определенные коррективы в свою деятельность, пересматрвают мандат. Мы внимательно следим за мировыми развитиями, и лучший опыт может стать для нас путеводителем. Не исключено, что со временем Фонд сможет гарантировать и другие вклады.