«Արժեթղթերի երկրորդային շուկան ընկերության գործունեության արտացոլումն է»
«Արմսվիսբանկի» ներդրումային դեպարտամենտի տնօրեն Կարեն Տուրյանի եւ կորպորատիվ ֆինանսների բաժնի պետ Արկադի Փինաչյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- «Արմսվիսբանկը» վերջերս դարձավ «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի շուկա ստեղծող: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս թողարկողի բաժնետոմսերի շուկայից:
Կարեն Տուրյան. - Ես ցանկանում եմ մի փոքր պատմական ակնարկ կատարել եւ ապա անդրադառնալ ակնկալիքներին: Ընկերության կողմից բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ժամանակահատվածն անբարենպաստ ստացվեց եւ համընկավ համաշխարհային եւ հայաստանյան ֆինանսական շուկաներում ստեղծված բացասական իրադրության հետ: Բաժնետոմսերը տեղաբաշխվում էին այնպիսի պայմաններում, երբ շուկաներն ունեին նվազման միտում եւ նկատվում էր տոկոսադյույքների համատարած աճ: Իհարկե, թողարկումն ամբողջությամբ չտեղաբաշխվեց, սակայն քայլը համարձակ էր եւ, այնուամենայնիվ, Հայաստանի ֆոնդային շուկայի համար հաջողված: Ի դեպ, այդ գործընթացին տեղաբաշխման խմբի անդամի կարգավիճակով մասնակցեց նաեւ «Արմսվիսբանկը», եւ նրա միջոցով տեղաբաշխվեց «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերի տեղաբաշխված ծավալի շուրջ 51%-ը:
Այս փուլում ակնկալիքները սահմանափակվում են երկրորդային շուկայի իրացվելիության բարձրացման ուղղությամբ, այսինքն` ֆոնդային բորսայում կայուն եւ արժանահավատ գների ձեւավորում, որոնք թույլ կտան ներդրողներին վստահություն ցուցաբերել ընկերության բաժնետոմսերի նկատմամբ:
«Արմսվիսբանկի» սեփական ներդրումային պորտֆելի չափը «Արցախ ՀԷԿ»-ի կապիտալում կազմում է մոտ 40 մլն դրամ: Պորտֆելն ակտիվ գնվելու եւ վաճառվելու է, մարքեթմեյքինգի սկզբնական փուլում մենք օգտագործելու ենք մեր պորտֆելի միջոցները: Ընդ որում, «Արմսվիսբանկը» պատրաստակամ է ուղղակիորեն սպասարկել «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերով հետաքրքրվող ֆիզիկական եւ իրավաբնական անձ հանդիսացող ներդրողներին:
Արկադի Փինաչյան. - Չափից ավելի ակտիվ շրջանառություն չենք ակնկալում, քանի որ, ի վերջո, ընկերության կապիտալի 86%-ը պատկանում է ԼՂՀ կառավարությանը: Այնուամենայնիվ, կարծում ենք, ակտիվություն կլինի թե գնման, թե վաճառքի մասով, հատկապես հաշվի առնելով վերջին շրջանում «Արցախ ՀԷԿ»-ից ստացվող դրական նորությունները: Մասնավորապես, ընկերության նոր «Թրղի 1» հիդրոէլեկտրակայանի շահագործման հանձնումը, ֆինանսական տարվա արդյունքներով բաժնետոմսերի անվանական արժեքի 10%-ի չափով շահութաբաժինների վճարման հանգամանքը:
- «Արմսվիսբանկն» առաջին շուկա ստեղծողն է հայաստանյան բաժնետոմսերի շուկայում: Կարելի՞ է արդյոք դրանից եզրակացնել, որ մնացած թողարկողները հետաքրքրված չեն իրենց բաժնետոմսերի շրջանառելիությամբ:
Արկադի Փինաչյան. - Բաժնետոմսերի շուկա մուտք գործող ցանկացած ընկերության «չգրված պարտավորություններից» է իր բաժնետոմսերի համար իրացվելի երկրորդային շուկայի ապահովումը: Հայաստանում բաժնետիրական ընկերությունների մեծամասնությունը ստեղծվել է ապապետականացման շրջանում, եւ նրանց առաքելությունը չի բխում բաժնետիրական ընկերության ստեղծման հիմնական շարժառիթներից, մասնավորապես, կապիտալի շուկայից հրապարակայնորեն երկարաժամկետ եւ սեփական միջոցներ հավաքագրելու հնարավորության օգտագործումից: Այսպիսով՝ բացակայում է այդ ընկերությունների բաժնետիրական լինելու մոտիվը, ինչի համար նրանց չի կարելի քննադատել: Թողարկողների կողմից իրացվելի երկրոդային շուկայի առկայության ապահովումը կարեւորվում է միմիայն ընկերությունների երկարաժամկետ զարգացման հրամայականից ելնելով:
«Արցախ ՀԷԿ»-ի դեպքում կա բաժնետոմսերը գրավիչ դարձնելու պատրաստակամություն, որպեսզի ներդրողները միշտ վստահ լինեն, որ ցանկացած պահի կարող են իրենց ակտիվն ընդունելի գնով վերածել դրամական միջոցի:
Եթե անձն այսօր վաճառի իր բաժնետոմսը բորսայում մեր գնանշումով՝ 1060 դրամով, ապա, հաշվի առնելով նաեւ 10%-ոց շահութաբաժինը 8-9 ամիների համար, նրա համար եկամտաբերությունը բաժնետոմսի վաճառքից կկազմի շուրջ 14-15%: Իրացվելի շուկաներում շատ քիչ են գրանցվում նման դեպքեր, երբ շահութաբաժինը այդքան մեծ կշիռ ունենա եկամտի կազմում, քանի որ ընկերության շահույթը շուկայի կողմից գնահատվում է եւ ներառվում բաժնետոմսի գնի մեջ:
Ի դեպ, ընկերության թողարկման ազդագրում նախատեսված էլ չէր 2009թ արդյունքներով շահութաբաժիններ վճարել, բայց ընկերությունն ուզում է հավաստել, որ պատրաստակամ է ակտիվ համագործակցելու ներդրողների հետ եւ, ավելին, նախատեսում է ապագայում նոր ռեսուրսներ ներգրավել կապիտալի շուկայից:
- Լինելով «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնոտոմսերի շուկա ստեղծող` ներկայացնու՞մ է արդյոք «Արմսվիսբանկը» ընկերությանը որոշակի պահանջներ ներդրողների հետ հարաբերությունների կառավարման ուղղությամբ:
Արկադի Փինաչյան. - Միանշանակ: Բացի մարքեթմեյքերությունից մենք նաեւ տրամադրում ենք «Արցախ ՀԷԿ»-ին խորհրդատվություն՝ կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներդրման ուղղությամբ:
Այս ուղղությամբ «Արմսվիսբանկը» «Արցախ ՀԷԿ»-ի հետ միասին կատարել է բավականին լայնածավալ աշխատանք, որի արդյունքում մշակվել են այդ բնագավառի հարաբերությունները կարգավորող ներքին իրավական փաստաթղթեր, որոնք հաստատման են դրվելու սույն թվականի ապրիլի 27-ին կայանալիք` «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ բաժնետերերի ընդհանուր տարեկան առաջին ժողովում: Այդ փաստաթղթերի հաստատմամբ հնարավորություն կընձեռնվի ընկերությունում ներդնել կորպորատիվ կառավարման ժամանակակից  չափանիշներ, որոնք ուղղված են փոքր ներդրողների շահերի պաշպանությանը, ընկերության գործունեության թափանցիկության բարձրացմանը, ընկերության կառավարման մարմինների փոխհարաբերությունների կարգավորմանը եւ հաշվետվելիությանը, ինչպես նաեւ ժամանակակից բաժնետիրական ընկերությանը բնորոշ այլ գործառույթների իրականացմանը:
- Ինչպիսի՞ ներդրումային քաղաքականություն է «Արմսվիսբանկը» որդեգրել ընթացիկ տարում:
Կարեն Տուրյան. - Այս տարի մեր ներդրումային գործունեության հիմնական ուղղվածությունը պետական պարտատոմսերի շուկան է: Բանկը ֆինանսների նախարարության գործընկերն է ներքին պետական պարտքի կառավարման գծով եւ շուկայում առաջատարներից մեկն է:
Մենք նախատեսում ենք մատուցել նաեւ հավատարմագրային կառավարման ծառայություններ, առաջարկում ենք բրոքերային ծառայություններ. ցանկացած հաճախորդ կարող է մեր միջոցով ձեռք բերել աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների բաժնետոմսերը:
Առաջարկում ենք նաեւ մեր հաճախորդներին գործարքներ ածանցյալ գործիքներով` փոխարժեքի տատանումից խուսափելու, փոխարժեքային ռիսկերը հեջավորելու համար: Ներկայումս նկատվում է ֆորվարդային եւ օպցիոն գործարքների պահանջարկի զգալի աճ: Նման ծառայություններից ակտիվ օգտվում են իրական հատվածի ընկերությունները: Եթե ընկերությունը ներմուծող է եւ այստեղ ապրանքն իրացնելուց ստացված հասույթը պետք է փոխարկի արտարժույթի, նա անհապաղ կգնա ֆորվարդային գործարքի` փոխարժեքի տատանման ռիսկերից խուսափելու համար: Ընկերությունն այսպիսով հնարավորություն է ստանում հստակ պլանավորել ազգային արժույթով իր եկամուտներն ու ծախսերը:
- Ի դեպ, ինչպե՞ս է ազդել դրամի վերջին արժեզրկումը արժեթղթերի շուկայի մասնակիցների վրա:
Կարեն Տուրյան. - Պարտատոմսերի շուկայում դրամային տոկոսադրույքներն աճել են: Դրան զուգահեռ նվազել է պետական արժեթղթերի նկատմամբ պահանջարկը, իսկ դրամի նկատմամբ ընդհակառակը` աճել է:
- Վերջին շաբաթների ընթացքում կորպորատիվ պարտքի շուկայում սկսեցին կնքվել առաջին գործարքները: Ինչպիսի՞ բնույթ են դրանք կրում:
Կարեն Տուրյան. - Կորպորատիվ պարտքի շուկայի ակտիվացման մասին խոսելը դեռեւս վաղ է: Այժմ, ինչպես նշեցի, տեղի է ունենում պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքների աճ: Քանի որ պետական պարտատոմսերը չեն հարկվում եւ ամենացածր ռիսկայնությունն ունեն, հետեւաբար, կորպորատիվ պարտատոմսերը կորցնում են իրենց մրցունակությունը պետականների համեմատ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ապադոլարիզացմանն ուղղված ԿԲ-ի քայլերը: Բացասաբար չե՞ն ազդի արդյոք խստացումները բանկային համակարգի եւ, մասնավորապես, «Արմսվիսբանկի» գործունեության վրա:
Կարեն Տուրյան. - Մեր բանկը խնդիրների առջեւ չի կանգնի: Մենք ունենք պետական պարտատոմսեր եւ ցանկացած պահի կարող ենք ապահովել անհրաժեշտ դրամային իրացվելիություն: Կարծում եմ, բանկային համակարգը եւս ունի այդ հնարավորությունը:
Խստացումները բացասաբար դիտարկելը սխալ է, քանի որ դրանք ուղղված են ֆինանսական կայունացմանը: Այո, գուցե եւ դա այնքան էլ հաճելի չէ բանկերի համար, սակայն ավելի վատ կլիներ, եթե լինեին փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ:
- Բորսայում ցուցակված բանկերի եւ այլ ընկերությունների բաժնետոմսերի առքի ու վաճառքի հայտերի միջեւ գոյացել է զգալի ճեղքվածք: Չնայած գործարքների բացակայությանը, այնուամենայնիվ, առքի հայտերը մոտ 2 անգամ ավելի ցածր են վերջին գործարքների գներից: Ինչո՞վ դա կբացատրեք:
Արկադի Փինաչյան. - Արժեթղթերի երկրորդային շուկան ընկերության գործունեության արտացոլումն է: Այսօր, ցավոք, մեզ մոտ դա այդպես չէ, քանի որ բացակայում է իրացվելիությունը. չկա կայուն պահանջարկ եւ կայուն առաջարկ, որպեսզի տեղի ունենա նորմալ գնագոյացում, վաճառողն ուզում է վաճառել որքան հնարավոր է թանկ, գնորդն էլ՝ գնել որքան հնարավոր է էժան:
Սա մի փաստ է, որին թողարկողներն իրոք պետք է ուշադրություն դարձնեն: Թողարկողի բաժնետոմսերի գների աճը նրա համար հնարավորություն է ստեղծում անցկացնել նոր թողարկումներ: Ընկերությունները պետք է մշակեն եւ իրագործեն երկրորդային շուկայի ակտիվացման հստակ մարտավարություններ:
- Ինչպիսի՞ն եք տեսնում հայաստանյան բաժնետոմսերի շուկայի զարգացման միջնաժամկետ հեռանկարները:
Արկադի Փինաչյան. - Բաժնետոմսերի շուկան բոլոր այլ պարտքային գործիքների նկատմամբ ունի մեկ կարեւոր առավելություն: Եթե այսօր մեզանում, օրինակ, կան գնաճային սպասումներ, դա ներդրողներին չի խրախուսում ներդրումներ կատարել դրամային ակտիվներում: Բաժնետոմսի պարագայում ներդրողը գրեթե չունի այս խնդիրը: Բաժնետոմսն իր մեջ կլանում է գնաճը, այսինքն` երբ գները համընդհանուր աճում են, աճում է նաեւ բաժնետոմսի գինը:
Մյուս կողմից, շահութահարկի եւ ԱԱՀ մասին օրենքներում վերջին փոփոխությունների արդյունքում հանրային առաջարկի գնացող եւ ցուցակվող ընկերությունները կիսով  չափ ազատվում են նշված հարկերից:
Շուկայի զարգացման համար եւս մեկ խթանիչ հանգամանք է ֆինանսական հաշվետվողականության միջազգային ստանդարտների լայն ներդրումը Հայաստանում: Դրան զուգահեռ մեր ֆինանսական շուկայում անհրաժեշտ հիմքեր են ստեղծվում ներդրումային եւ կենսաթոշակային մասնավոր հիմնադրամների գործունեության համար:
Այնուամենայնիվ, այսօր Հայաստանում IPO-ների մեծ ծավալներ ակնկալել չի կարելի: Մեծ հավակնություններ ունեցող հայկական ընկերությունների համար շուկան կարող է հետաքրքիր չլինել, իսկ նրանց պահանջները կարող են բավարարվել Լոնդոնում, Մոսկվայում եւ այլ ֆինանսական կենտրոններում բաժնետոմսեր տեղաբաշխելու միջոցով: Ասածս ներկայացնեմ պայմանական օրինակով. այսօր Հայաստանում չկա այնպիսի ներդրումային բազա, որը թույլ տա տեղաբաշխել, օրինակ, $100 մլն, որքան էլ գրավիչ լինի առաջարկվող արժեթուղթը:
Ֆոնդային շուկայի զարգացման համար ամենադժվարը սկիզբն է, այնուհետեւ այն կարող է ունենալ ձնագնդի էֆեկտ: Երբ ուսումնասիրում ենք մի շարք ասիական ֆինանսական կենտրոնների փորձը, հաճախ նկատում ենք, որ ընդամենը 20-30 տարի առաջ ֆոնդային շուկա այնտեղ գրեթե չկար:
- Մի շարք պետական ընկերություններ նախատեսվում է սեփականաշնորհել բորսայի միջոցով: Մասնակցելու՞ է արդյոք «Արմսվիսբանկը» այդ գործընթացին:
Արկադի Փինաչյան. – Սկզբնական շրջանում մենք բավականին ակտիվ մասնակցում էինք այդ ծրագրերի քննարկմանը, ծանոթացել ենք այդ ընկերությունների ֆինանսական իրավիճակին: Ցավոք, պետք է արձանագրեմ, որ, չնայած լավ գաղափարի եւ մոտեցման, կատարված ընտրությունը, կարծում եմ, ճիշտ չէ: Այսպիսով, մենք ձեռնպահ կմնանք այդ ծրագրին մասնակցելուց:
- Անցած տարվանից շատ է շրջանառվում արտարժութային ակտիվների` ֆոնդային բորսայում առքուվաճառքի թույլտվության անհրաժեշտության մասին գաղափարը, որը, սակայն, կյանքի չի կոչվում: Ինչպիսի՞ն է այս հարցում «Արմսվիսբանկի» դիրքորոշումը:
Կարեն Տուրյան. - Դրսում առկա է մեծ հետաքրքրություն հայաստանյան շուկայում արտարժութային ակտիվների ձեռքբերման նկատմամբ, քանի որ այստեղ դոլարային տոկոսադրույքները շատ ավելի բարձր են, քան Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում:
Իհարկե, դոլարիզացման խնդիրն առկա է, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, արտարժույթով արտահայտված պարտատոմսերի շրջանառությունը դրական կանդրադառնար կապիալի շուկայի զարգացման վրա:

«Вторичный рынок ценных бумаг – отражение деятельности компании»
Интервью директора инвестиционного департамента «Армсвисбанка» Карена Туряна и начальника отдела корпоративных финансов Аркадия Пиначяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Недавно «Армсвисбанк» стал маркетмейкером акций ОАО «Арцах ГЭС». Какие у вас ожидания от рынка акций данного эмитента?
Карен Турян: – Хотелось бы сначала сделать краткий исторический экскурс. Период размещения акций компании был неблагоприятным и совпал с отрицательной ситуацией, сложившейся на мировых и армянском финансовых рынках. Акции размещались в таких условиях, когда на рынках преобладали тенденции к сокращению и повсеместно наблюдался рост ставок. Конечно, эмиссия не была размещена полностью, но шаг был смелый и, тем не менее, удавшийся. «Армсвисбанк» выступил одним из андеррайтеров эмиссии, и на долю банка пришлось 51% от размещенного объема.
На нынешнем этапе ожидания ограничены повышением ликвидности вторичного рынка, то есть, формированием на фондовой бирже стабильных и заслуживающих доверия цен.
Размер собственного инвестиционного портфеля «Армсвисбанка» в капитале «Арцах ГЭС» составляет около 40 млн. драмов. Портфель будет активно продаваться и покупаться, на начальном этапе маркетмейкинга мы будем использовать средства нашего портфеля. Кстати, «Армсвисбанк» готов также обслуживать физических и юридических лиц, интересующихся акциями «Арцах ГЭС».
Аркадий Пиначян: – Мы не ожидаем чрезмерно активного обращения акций, поскольку, в конце концов, 86% капитала компании находятся в собственности правительства НКР. Тем не менее, считаем, что активность будет как по части купли, так и по части продажи, особенно, принимая во внимание последние позитивные новости, поступающие от компании. В частности, сдача в эксплуатацию новой гидроэлектростанции «Трги 1» и заявление компании о выплате дивидендов в размере 10% от номинальной стоимости акций.
- «Армсвисбанк» - первый маркетмейкер на рынке акций Армении. Можно ли из этого предположить, что остальные эмитенты не заинтересованы в ликвидности своих акций?
Аркадий Пиначян. – «Неписаное правило» любой компании, входящей на рынок акций – обеспечение ликвидного вторичного рынка. Большинство акционерных обществ Армении были созданы в период приватизации, и их миссия не исходит из основных мотивов образования акционерных обществ, в частности, привлечения средств с рынка капитала. Таким образом, эти компании даже нельзя критиковать. Важность обеспечения эмитентами ликвидного вторичного рынка исходит из их долгосрочной стратегии развития.
В случае c «Арцах ГЭС» есть готовность сделать акции привлекательными, чтобы инвесторы в любой момент были уверены в возможности перевести свой актив в деньги по приемлемой цене.
Если сегодня инвестор продаст свою акцию на бирже по нашей котировке (1060 драмов), то, с учетом 10-процентного дивиденда за 8-9 месяцев, его доходность от продажи акции составит 14-15%. На высоколиквидных рынках очень мало случаев, когда дивиденд имеет столь высокий удельный вес в составе дохода, поскольку прибыль компании оценивается рынком и включается в стоимость акций.
Кстати, в проспекте эмиссии «Арцах ГЭС» даже не предусматривалось выплаты дивидендов по итогам 2009 финансового года, однако руководство компании приняло такое решение, чтобы продемонстрировать свою готовность к активному сотрудничеству с акционерами. Более того, в будущем компания намерена привлечь с рынка капитала новые ресурсы.
- Будучи маркетмейкером акций ОАО «Арцах ГЭС», предъявляет ли «Армсвисбанк» какие-либо требования эмитенту в области управления отношений с инвесторами?
Аркадий Пиначян: – Однозначно. Помимо маркетмейкерства мы оказываем «Арцах ГЭС» консалтинговые услуги по внедрению системы корпоративного управления.
«Армсвисбанк» и «Арцах ГЭС» проделали масштабную работу в этом направлении, в результате чего разработаны регулирующие эти отношения внутренние правовые документы, которые будут представлены к утверждению на предстоящем 27-го апреля первом общем годовом собрании акционеров ОАО «Арцах ГЭС». C утверждением этих документов станет возможно внедрять в компании современные стандарты корпоративного управления, нацеленные на защиту малых инвесторов, повышение прозрачности деятельности компании, регулирование взаимоотношений органов управления акционерного общества и отчетности, а также на реализацию прочих операций, присущих современным публичным компаниям.
- Какую инвестиционную политику ведет «Армсвисбанк» в текущем году?
Карен Турян: – В этом году основным направлением нашей инвестиционной деятельности является рынок гособлигаций. Банк сотрудничает с министерством финансов в области управления внутренним госдолгом и является одним из лидеров на рынке.
Мы намерены предоставлять также услуги доверительного управления, предлагаем брокерские услуги: любой клиент может с нашей помощью приобрести акции крупнейших мировых компаний.
Мы предлагаем также сделки с производными инструментами во избежание колебаний валютного курса и хеджирования валютных рисков. В настоящее время наблюдается значительный рост спроса на форвардные и опционные сделки. Подобными услугами активно пользуются компании реального сектора. Если компания является импортером и после реализации импорта на местном рынке должна конвертировать выручку в иностранную валюту, она непременно пойдет на форвардную сделку во избежание рисков колебания курса. Таким образом, компания получает возможность четко планировать свои доходы и расходы в национальной валюте.
- Кстати, как подействовала последняя девальвация драма на участников рынка ценных бумаг?
Карен Турян: – На рынке облигаций выросли драмовые ставки. Параллельно этому снизился спрос на государственные ценные бумаги, спрос же на драм, наоборот, возрос.
- В течение последних недель стали заключаться первые сделки с корпоративными облигациями начиная с января. Какой они носят характер?
Карен Турян: - Еще рано говорить об активизации рынка корпоративного долга. Сейчас, как я уже сказал, растет доходность гособлигаций. А поскольку последние не облагаются налогом и являются наименее рисковыми, следовательно, корпоративные облигации теряют свою конкурентоспособность по сравнению с государственными.
- Как вы оцениваете шаги ЦБ по дедолларизации? Не окажут ли они негативное воздействие на деятельность банковской системы и, в частности, «Армсвисбанка»?
Карен Турян: – Наш банк не столкнется с проблемами. У нас есть гособлигации, которые мы в любой момент можем перевести в драмы и обеспечить тем самым необходимую драмовую ликвидность. Думаю, у банковской системы также есть эта возможность.
Не следует воспринимать ужесточения ЦБ как нечто плохое, поскольку меры направлены на стабилизацию финансовой системы. Да, может быть это и не очень приятно для банков, но было бы хуже, если бы повторялись резкие колебания курса.
- Между заявками на куплю и продажу котируемых на бирже банков и других компаний образовался значительный разрыв. Несмотря на отсутствие сделок, тем не менее, заявки на покупку почти вдвое ниже цен, по которым были заключены последние сделки по данным ценным бумагам. Чем это обусловлено?
Аркадий Пиначян: - Вторичный рынок ценных бумаг – отражение деятельности компании. Сегодня, к сожалению, у нас не так, поскольку отсутствует ликвидность: нет стабильного спроса и предложения, необходимых для нормального ценообразования. Продающий хочет продать как можно дороже, а покупатель – купить как можно дешевле.
Действительно, это факт, достойный внимания эмитентов. Рост цен на акции эмитента дает возможность проводить новые эмиссии. Компании должны разработать и реализовать четкие стратегии по активизации вторичного рынка.
- Какими вы видите среднесрочные перспективы армянского рынка акций?
Аркадий Пиначян: – Рынок акций, по сравнению со всеми другими долговыми инструментами, имеет одно существенное преимущество. К примеру, инфляционные ожидания отбивают желание инвесторов вкладывать в драмовые активы. В случае с акциями эта проблема почти исчезает. Акция поглощает в себе инфляцию: вместе с повсеместным ростом цен растут также цены на акции.
С другой стороны, в результате последних поправок в налоговом законодательстве, компании, идущие на публичное предложение и котирующиеся на бирже, наполовину освобождаются от налога на прибыль и НДС.
Очередным стимулом для развития рынка является широкое внедрение в Армении международных стандартов финансовой отчетности. На финансовом рынке Армении создаются необходимые основы для функционирования инвестиционных и пенсионных фондов.
Тем не менее, крупных IPO сегодня в Армении ожидать не следует. Армянский рынок капитала может быть неинтересен для компаний, имеющих большие амбиции: их спрос может быть удовлетворен после размещения акций в Лондоне, Москве и других финансовых центрах. Приведу условный пример: сегодня в Армении нет такой инвестиционной базы, позволяющей разместить, к примеру, $100 млн., сколько бы ни была привлекательна предлагаемая ценная бумага.
Самый трудный этап развития фондового рынка – начало. Дальше этот рынок растет как «снежный ком». При изучении опыта ряда азиатских финансовых центров зачастую оказывается, что всего 20-30 лет назад там вообще не было фондового рынка.
- Несколько государственных предприятий планируется приватизировать посредством биржи. Будет ли участвовать «Армсвисбанк» в этом процессе?
Аркадий Пиначян: – В начале мы активно участвовали в обсуждении этих программ, ознакомились с финансовым состоянием этих предприятий. С сожалением вынужден  констатировать, что, несмотря на хорошую идею, того же нельзя сказать о сделанном выборе. Следовательно, мы решили воздержаться от участия в этой программе.
- Начиная с прошлого года активно обсуждается идея о разрешении биржевой торговли активами, выраженными в иностранной валюте. Идея, однако, так и не претворяется в жизнь. Какова в данном вопросе позиция «Армсвисбанка»?
Карен Турян: – За рубежом есть большой спрос на приобретение в Армении активов, выраженных в иностранной валюте, поскольку здесь долларовые ставки намного выше, чем в Европе и США.
Конечно, существует проблема долларизации, но, тем не менее, думаю, обращение облигаций, выраженных в иностранной валюте, положительно бы отразилось на местном рынке капитала.