«Արցախ ՀԷԿ»-ի IPO-ն լինելու 2009թ. Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի խոշորագույն իրադարձությունը
«Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալության ու Banks.am պորտալի հետ
- Ինչպե՞ս ստացվեց, որ հայաստանյան առաջին IPO անցկացնող ընկերության թողարկման խորհրդատու եւ տեղաբաշխող դարձավ հենց «Արմենբրոկ» ընկերությունը:
- «Արմենբրոկ» ԲԲԸ-ն ստեղծվել է 1995 թվականին ու հանդիսանում է Հայաստանի ամենահին ներդրումային ընկերությունը: Մենք միշտ դիտարկել ենք բաժնետոմսերով գործարքների իրականացումը որպես գործունեության հիմնական ուղղություն ու առաջատարն ենք եղել բաժնետոմսերի շրջանառությամբ:
2007 թվականին մեր միջոցով է ապահովվել բաժնետոմսերի բորսայական գործարքների մոտ 80%-ը, 2008-ին` մոտ 60%-ը:
Մենք միշտ ակտիվ քաղաքականություն ենք վարել IPO-ների ներգրավման ուղղությամբ: Երկար ժամանակ բանակցել ենք ֆինանսական հատվածի կազմակերպությունների հետ եւ նույինսկ եկել էինք վերջնական համաձայնության: Այդ կազմակերպությունը IPO-ի դուրս գալու համար պետք է որ արդեն սկսեր բաց բաժնետիրական ընկերության վերակազմավորման գործընթացը, սակայն այն համընկավ միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ, ինչն էլ խանգարեց այդ ընկերությանը դուրս գալ IPO-ի շուկա:
«Արցախ ՀԷԿ»-ի պարագայում պատկերն այլ էր: Հաշվի առնելով Արցախի կառավարության կողմից վարվող  ակտիվ և հետևողական տնտեսական քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ այն, որ թողարկողը ներկայացնում է էներգետիկայի ոլորտը, «Արցախ ՀԷԿ»-ի դեպքում մենք գնացինք մինչեւ վերջ:
Միգուցե մեր ընկերությունն ընտրելիս որոշիչ դեր խաղաց մեր պատրաստակամությունը անել ամեն ինչ`  աջակցելու «Արցախ ՀԷԿ»-ին դառնալ ցուցակման ենթակա ընկերություն:
- Մի շարք այլ ներդրումային ընկերությունների ղեկավարներ կարծում են, որ հիմա դրամային ակտիվներում ներդրումների ամենաբարենպաստ ժամանակը չէ: Ինչո՞վ էր առաջնորդվում «Արմենբրոկը»` իր վրա վերցնելով IPO-ի տեղաբաշխման ռիսկը:
- IPO-ի կազմակերպման գործընթացը սկսվել էր մինչեւ արժութային շուկայի տատանումները, երբ երկրի մակրոտնտեսական զարգացումները բավականին կայուն էին: Այնուամենայնիվ, մենք գոհ ենք, որ տեղաբաշխման բուն գործընթացը սկսվեց դրամի ճշգրտումից հետո:
Իհարկե, հիմա շատ դժվար ժամանակաշրջան է ոչ միայն փոխարժեքի տատանումների, այլև տնտեսություն ընդհանուր թուլության պատճառով: Ներդրողներն այժմ ձգտում են ավելի շատ լիկվիդայնություն կուտակել: Այս առումով ընդունում ենք, որ հիմա իրոք ամենաբարենպաստ ժամանակը չէ, բայց, միեւույն է, ոչ թողարկողը, ոչ էլ տեղաբաշխողը հետ կանգնողներից չեն:
Մենք, անշուշտ, չենք ակնկալում, որ բաժնետոմսերի պահանջարկը կտրուկ կգերազանցի առաջարկը, բայց ամեն դեպքում հավատացած ենք, որ տեղաբաշխումը կհաջողվի:
- Տեղաբաշման ավարտին արդեն քիչ է մնացել: Քանի՞ ներդրող հաջողվեց ներգրավել, եւ ի՞նչ ծավալի բաժնետոմսեր են գնվել այս պահի դրությամբ:
- Այս պահի դրությամբ ներդրողների քանակը ձգտում է 300-ի, իսկ ներդրումների ծավալը` 500 մլն դրամի: Մեզ համար առաջնահերթ են մանր ու միջին ներդրողները: Մեզ հարկավոր է բաժնետոմսերի շրջանառության մեջ ներգրավել որքան հնարավոր է շատ մարդկանց, օգնել նրանց հասկանալ, թե ինչ է բաժնետոմսը եւ ինչ իրավունքներ է այն տալիս, բարձրացնել Հայաստանում բաժնային արժեթղթերում ներդրումների իրականացման մշակույթը:
Բացի այդ, որքան շատ են փոքր ու միջին բաժնետերերը, այնքան մեծ է բաժնետոմսերի free-float-ը` ազատ շրջանառության մեջ գտնող բաժնետոմսերի քանակը: Հակառակ դեպքում, երբ ներդրողը ձեռք է բերել տեղաբաշխվող բաժնետոմսերի 10%-ը եւ ավելին, ակնհայտ է, որ նա ունի թողարկողի հետ կապված ռազմավարական պլաններ եւ չի պատրաստվում վաճառել գնված բաժնեմասը:
Այնուամենայնիվ, կան մի շարք խոշոր հավանական ներդրողներ, որոնք բանավոր պատրաստակամություն են հայտնել գնել բաժնետոմսերի խոշոր փաթեթներ, ու մենք կդիմենք նրանց այն դեպքում, եթե տեղաբաշխումը անբավարար լինի:
- Քանի՞սն են խոշոր ներդրողները: Ո՞րն է այս պահի դրությամբ «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերում մեկ անձի կողմից կատարված ամենամեծ ներդրումը:
- Այս պահի դրությամբ միակ մեծ ներդրումը կազմել է 100 մլն դրամ:
- Կա՞ն արդյոք օտարերկրյա ներդրողներ:
- Դեռեւս ոչ: Մենք չէինք էլ ակնկալում, որ կլինեն օտարերկրյա ներդրողներ: Հայաստանյան արժեթղթերի նկատմամբ արտասահմանյան ներդրողների կողմից հիմա էլ առկա է  հետաքրքրություն, սակայն այժմ նրանք նախընտրում են սպասողական դիրք գրավել: Այնուամենայնիվ, մենք ակնկալում ենք սփյուռքի որոշակի մասնակցություն այս գործընթացում:
- «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերի ինչպիսի՞ շրջանառելիություն եք ակնկալում այն պարագայում, որ մինչ օրս մեր հասարակությունը ավելի ընտելացած է եղել առավելապես պարտքային գործիքներին, մինչդեռ հիմա առաջարկվում է գնել բաժնետոմս, որի դիմաց թողարկողը պարտավոր չէ շահութաբաժին վճարել:
- «Արցախ ՀԷԿ»-ը շեշտում է, որ վճարելու է շահութաբաժիններ: Ընկերությունը կհրաժարվի շահութաբաժիններ վճարել միմիայն ֆորս-մաժորի դեպքում:
Համաձայն չեմ նաեւ այն մտքի հետ, որ մեր հասարակությունն ավելի սովոր է պարտքային գործիքներին: Պետական պարտատոմսեր գնողների թիվն, իմ համոզմամբ, չի գերազանցում բնակչության 1%-ը: Կորպորատիվ պարտատոմսերի պարագայում էլ գրեթե ամբողջ ծավալը ձեռք է բերվում ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից` ի դեմս բանկերի, ներդրումային ընկերությունների կամ այլոց: Իհարկե, նրանց հաճախորդները եւս գնում են այդ պարտատոմսերը, սակայն դա եւս զանգվածային բնույթ չի կրում:
Հասարակության` պարտատոմսերի շուկայում թույլ մասնակցության պատճառ  կարող է լինել թերի տեղեկացվածությունը կամ բանկային ավանդներին տրվող նախապատվությունը, չնայած պարտատոմսի առավելությունները նորմալ պայմաններում շատ ավելին են: Իհարկե, պարտատոմսի պարագայում մեծանում են նաեւ ռիսկերը` պարտատոմսի գինը կարող է իջնել, չնայած այն հանգամանքին, որ նորմալ պայմաններում սովորաբար զգալի տատանումներ չպետք է  ակնկալվեն:
Մինչդեռ բաժնետոմսերի դեպքում գնային տատանումը կարող է զգալի լինել ու կախված է բազմաթիվ գործոններից: Մենք համոզված ենք, որ «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերն ունեն աճի մեծ հեռանկար: Մենք նաեւ հակված ենք մտածել, որ կլինեն բավականաչափ մանր եւ միջին բաժնետերեր, ու կապահովվի բաժնետոմսերի որոշակի շրջանառություն:
- Թողարկողի մասին հայտնի բոլոր տեղեկությունների աղբուրը դեռեւս հենց ինքը` թողարկողն է, ինչպես նաեւ «Արմենբրոկ»-ը` որպես տեղաբաշխող: Մինչդեռ ներդրողին պետք է անկախ աուդիտորական եզրակացություն ընկերության ֆինանսական, տեխնիկական վիճակի մասին, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների կիրառումը: Անցկացվելո՞ւ է արդյոք թվարկված բաղադրիչների անկախ աուդիտ:
- «Արցախ ՀԷԿ»-ը ներկայացրել է ազդագիր, որին կցված են ընկերության 2007 թվականի ֆինանսական ցուցանիշները, որոնք, իհարկե, անցել են անկախ աուդիտ: Ազդագիրը գրանցվել է 2008-ին, երբ դեռեւս պատրաստ չէին 2008-ի ֆինանսական ցուցանիշներն ու աուդիտորական եզրակացությունը: Օրենքով սահմանված ժամկետներում` մինչեւ ապրիլի վերջ, ընկերությունը կհրապարակի 2008-ի իր ֆինանսական ցուցանիշները, որոնք եւս հաստատված կլինեն անկախ աուդիտորական կազմակերպության կողմից:
«Արցախ ՀԷԿ»-ի տիրապետման տակ գտնվող ակտիվները զրոյից ստեղծելու համար անհրաժեշտ է $50 մլն-ից ավել միջոցներ, սակայն այս տեղաբաշխումը գրավիչ դարձնելու և հետագայում բարձր ներդրումային հատույց ապահովելու նպատակով ընկերությունը գնահատել է իր ակտիվները մոտ 3 անգամ պակաս:
Հիդրոէլեկտրակայանը ժամանակ առ ժամանակ անցնում է կապիտալ եւ ընթացիկ վերանորոգումներ, և այս բիզնեսը չի ենթադրում մեծ ընթացիկ ծախսերի առկայություն:
- Ի՞նչ զարգացումներ եք ակնկալում Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում ընթացիկ տարում:
- Կարծում եմ, 2009-ին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի խոշորագույն իրադարձությունը լինելու է հենց «Արցախ ՀԷԿ»-ի IPO-ն: Ֆինանսական հատվածի մասնակիցները շատ զգույշ վարքագիծ են ընդունել, ինչը բնական է:
«Արմենբրոկ»-ն ունի արտասահմանյան ներդրողների մեծ ցանկ, վերջին 3 տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է արտասահմանյան ներդրողների կողմից Հայաստանի արժեթղթերի շուկա ներգրավել $15 մլն եւ միայն այդ ներդրումների շնորհիվ ստեղծել մոտ 60 աշխատատեղ: Մենք ակնկալում էինք, որ ներգրավվող ներդրումների ծավալը մոտ ժամանակում կտասնապատկվի:
Սակայն միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց նրան, որ ներդրողները զգալիորեն պասիվացել են, ու մենք շատ զգույշ ու պահպանողական ենք նայում հայաստանյան արժեթղթերի շուկայի 2009-ի հեռանկարներին: Գլոբալ առողջացման առաջին փուլում դրական փոփոխություն կզգացվի զարգացած և բարձր իրացվելություն ունեցող շուկաներով երկրներում: Հայաստանում դրական փոփոխություններ և կապիտալի շուկայում ակտիվություն պետք է ակնկալել գլոբալ առողջացման միայն 3-րդ, 4-րդ փուլերում:

IPO «Арцах ГЭС» станет крупнейшим событием на рынке капитала Армении в 2009 году
Интервью генерального директора инвестицонной компании «Арменброк» Арама Кайфаджяна агентству «Медиамакс» и порталу Banks.am
- Как получилось, что консультантом и андеррайтером первого IPO в Армении стала именно компания «Арменброк»?
- ОАО «Арменброк» было основано в 1995 году и является первой инвестиционной компанией Армении. Мы всегда рассматривали сделки с акциями в качестве основного направления нашей деятельности и были лидерами по обращению акций. В 2007 году посредством «Арменброк» было заключено около 80% биржевых сделок с акциями, а в 2008-ом - около 60% сделок.
Мы всегда вели активную политику в деле привлечения IPO. Долгое время вели переговоры с организациями финансового сектора и с одной из них даже достигли окончательной договоренности. Для выхода на IPO эта организация должна была начать процесс переформирования в открытое акционерное общество, однако процесс совпал с мировым финансово-экономическим кризисом, что помешало компании довести процесс до конца и выйти на рынок IPO.
В случае с «Арцах ГЭС» картина была иной. Учитывая активную и последовательную экономическую политику правительства Арцаха, а также то, что эмитент представляет сферу энергетики, мы пошли до конца. Возможно, решающую роль в выборе «Арменброк» сыграла наша готовность сделать все возможное для содействия «Арцах ГЭС» в деле приведения ее в соответствие с условиями листинга.
- Руководители ряда инвестиционных компаний считают, что сейчас не самое благорприятное время для инвестиций в драмовые активы. Чем руководствовалась «Арменброк», беря на себя риск размещения IPO?
- Процесс организации IPO начался еще до колебаний валютного рынка, когда макроэкономические развития страны были достаточно стабильными. Тем не менее, мы довольны, что сам процесс размещения начался после коррекции драма.
Конечно, сейчас очень трудные времена не только по причине колебаний валютного курса, но и из-за общей слабости экономики. Инвесторы теперь стремятся накопить больше ликвидности. Мы принимаем, что сейчас действительно не самое благоприятное время, но все равно, ни эмитент, ни андеррайтер не из тех, кто привык отступать.
Безусловно, мы не ожидаем, что спрос на акции резко превысит предложение, но мы уверены, что размещение будет успешным.
- До конца размещения осталось недолго. Сколько инвесторов удалось привлечь и какой объем акций был куплен на данный момент?
- На данный момент число инвесторов приближается к 300, а объем инвестиций - к 500 млн драмов. Для нас приоритетны малые и средние инвесторы. Необходимо привлечь в обращение акций как можно больше людей, помочь им понять - что такое акция, какие она дает права, повысить в Армении культуру инвестиций в долевые ценные бумаги.
Кроме того, чем больше малых и средних акционеров, тем больше free-float – объем акций, находящихся в свободном обращении. В противном случaе, когда инвестор приобретает 10 и более процентов размещаемых акций, очевидно, что у него есть стратегические планы, связанные с эмитентом, и он не собирается продавать купленную долю.
Тем не менее, есть ряд потенциальных крупных инвесторов, которые устно изъявили готовность приобрести крупные пакеты акций, и мы обратимся к ним в случае, если размещение будет неудовлетворительным.
– О каком числе крупных инвесторов идет речь? Каков объем самой крупной инвестиции, привлеченной в акции «Арцах ГЭС»?
- На данный момент единственная крупная инвестиция составила 100 млн драмов.
- Есть ли иностранные инвесторы?
– Пока нет. У иностранных инвесторов сохраняется интерес по отношению к рынку ценных бумаг Армении, но сейчас они предпочитают занимать выжидательную позицию. Тем не менее, мы надеемся на определенное участие диаспоры с данном процессе.
– Какую обращаемость акций «Арцах ГЭС» Вы ожидаетде, учитывая то, что до сих пор для нашего общества были более привычны долговые инструменты, тогда как теперь им предлагают приобрести акцию, за которую эмитент не обязан выплачивать дивиденды?
– «Арцах ГЭС» подчеркивает, что будет выплачивать дивиденды. Компания откажется от выплаты дивидендов только в случае форс-мажора.
Я не согласен тем, что долговые инструменты привычны для нашего общества. Число покупателей государственных облигаций, по моему убеждению, не превышает 1% населения. В случае же с корпоративными облигациями, практически весь их объем приобретается институциональными инвесторами в лице банков, инвестиционных компаний и т.д. Конечно, их клиенты также приобретают эти облигации, но это также не носит массового характера.
Причиной слабого участия общества на рынке облигаций может быть слабая информированность, или предпочтение банковским вкладам, несмотря на то, что у облигаций в нормальных условиях намного больше преимуществ. Конечно, в случае с облигациями увеличиваются и риски: облигация может подешеветь, несмотря на то обстоятельство, что в нормальных условиях сильных колебаний обычно быть не должно.
В случае же с акциями ценовое колебание может быть существенным и зависеть от множества факторов. Мы уверены, акции «Арцах ГЭС» имеют большой потенциал роста. И мы склонны считать, что будет достаточное число малых и средних акционеров, что обеспечит определенную обрашаемость акций.
– Источником всей информации про эмитента является пока только сам эмитент и «Арменброк» в качестве андеррайтера.  Тем временем инвестору необходимо независимое аудирорское заключение о финансовом и техническом состоянии компании, а также необходимо примемение принципов корпоративного управления. Будет ли проведен аудит названных составляющих?
– «Арцах ГЭС» представил проспект эмиссии, к которому прикреплены финансовые показатели компании за 2007 год, которые, конечно, прошли независимый аудит. Проспект был зарегистрирован в 2008-ом году, когда еще не были готовы финансовые показатели и аудиторское заключение за 2008 год. В сроках, предусмотренных законом, до конца апреля, эмитент опубликует финансовые показатели за 2008 год, которые также будут подтверждены независимой аудиторской организацией.
Для того, чтобы создать с нуля активы, находящиеся в управлении «Арцах ГЭС», необходимо более $50 млн, однако эмитент оценил свои активы почти втрое меньше с той целью, чтобы сделать это размещение более привлекательным и обеспеченить в будущем высокое возмещение инвестиций.
Время от времени гидроэлектростанция проходит капитальный и текущий ремонт, и данный вид бизнеса не предполагает наличия больших текущих расходов.
– Каких развитий Вы ожидаете на рынке капитала Армении в этом году?
– Считаю, что крупнейшим событием на рынке капитала Армении в 2009 году станет именно IPO «Арцах ГЭС». Участники финансового сектора ведут крайне осторожную политику, что естественно.
«Арменброк» сотрудничает с большим числом иностранных инвесторов, за последние 3 года нам удалось привлечь от иностранных ивнесторов на рынок ценных бумаг Армении $15 млн и создать благодаря только этим инвестициям около 60 рабочих мест. Мы ожидали, что объем привлекаемых инвестиций в ближайшее время возрастет в 10 раз. Однако мировой финансовый кризис привел к тому, что инвесторы стали значительно более пассивными, и к перспективам рынка ценных бумаг Армении в 2009 году мы относимся крайне осторожно и консервативно. На первом этапе глобального выздоровления положительные перемены будут ощущаться странах с высоколиквидными рынками.
Положительные изменения в Армении и активность на ее рынке капитала можно ожидать только на 3-м, 4-м этапах глобального выздоровления.