“Մենք նոր առաջարկ կանենք շուկայի հիմնական դերակատարներին”
TelCell վճարային համակարգի տնօրենի պաշտոնակատար## Արամ Ազատյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- TelCell վճարային համակարգն առաջինը Հայաստանում ներդրեց վճարումների ընդունման ինքնասպասարկման տերմինալների ցանցը: Ո՞րն էր նոր շուկա մուտք գործելու գլխավոր բիզնես-շարժառիթը:
- Ցանկացած բիզնեսի շարժառիթը եւ գլխավոր նպատակը շահույթի ստացումն է: “Տերմինալային” բիզնեսի զարգացման փորձը ԱՊՀ երկրների տարածքում ցույց տվեց դրա հեռանկարային լինելը, եւ դա խթան հանդիսացավ հայկական շուկա դուրս գալու համար:
Սկզբնական փուլում մարդիկ զգուշությամբ էին վերաբերվում տերմինալներին, մեծ գումարներ չէին վճարում, սակայն մեր թիմի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում այսօր կարելի է պնդել, որ հայ սպառողը ուրախությամբ ընդունեց եւ յուրացրեց ծառայությունների վճարման նոր ձեւը:
- Շուտով ձեր ընկերությունը կնշի իր առաջին հոբելյանը` աշխատանքի մեկնարկի առաջին տարեդարձը: Ներկայացրեք, TelCell համակարգի զարգացման դինամիկան այս տարվա ընթացքում. տերմինալների թվաքանակի աճը, աշխարհագրական ներկայության ընդլայնումը, վճարումների շրջանառության աճի դինամիկան, դրանց տեսականու ընդլայնումը:
- Իրոք, ուղիղ մեկ տարի առաջ մեր համակարգում կատարվեց առաջին աշխատանքային գործարքը VivaCell բջջային օպերատորի օգտին: Արդեն 2007 թվականի վերջին մեր համակարգում հաջողությամբ գործում էին 197 վճարային տերմինալներ Երեւանում եւ Գյումրիում:
Վճարային համակարգի շրջանառությունը 2007 թվականի IV եռամսյակում գերազանցեց 300 մլն դրամը: 2008 թվականին մենք կենտրոնացրեցինք մեր ջանքերը վճարումների ընդունման կետերի թվաքանակի եւ վճարման ենթակա ծառայությունների տեսականու ընդլայնման վրա: Այս տարվա երրորդ եռամսյակի սկզբին վճարումների ընդունման կետերի թիվը գերազանցեց 300-ը, մեր տերմինալները տեղադրվեցին Սեւանում, Արտաշատում, Վանաձորում եւ Էջմիածնում:
Այսօր մեր համակարգից օգտվողները կարող են վճարել ավելի քան 18 օպերատորների եւ պրովայդերների ծառայությունների համար, ինչպես նաեւ կատարել կոմունալ վճարումները:
- Ինչպիսի՞ն է ընկերության տարածաշրջանային ընդլայնման ռազմավարությունը: Ինչպե՞ս են “դիմավորում” ձեր տերմինալները մարզերում` մայրաքաղաքից հեռու:
- Անցած տարվա ընթացքում մեր ընկերության վճարային տերմինալների միջոցով վճարումներ կատարելու առավելությունները գնահատեցին ոչ միայն Երեւանի, այլեւ Հայաստանի այլ քաղաքների բնակիչները: Մենք նախատեսում ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը տարածաշրջաններում եւ ընկերության նվազագույն ծրագիրն է ներկա լինել երկրի բոլոր շրջկենտրոններում` առանց բացառության:
- Ո՞ր ծառայություններն են այսօր ապահովում վճարումների մեծ մասը:
- Վճարումների մեծ մասը բաժին է ընկնում բջջային կապի օպերատորներին, եւ դա միանգամայն բնական է: Այսօր Հայաստանում բջջային կապի թափանցելիության մակարդակը բավականին բարձր է եւ որոշ մասնագետների գնահատականներով արդեն մոտ 80 տոկոս է կազմում:
- Մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում “Նորվիկ” վարկային կազմակերպության ղեկավարն ասել էր, որ այսուհետ իրենց հաճախորդները կարող են մարել վարկերը TelCell համակարգի միջոցով: Որքա՞ն հեռանկարային եք համարում համագործակցությունը բանկային եւ վարկային կազմակերպությունների հետ:
- Հունիսի 25-ին մեր ընկերության եւ “Նորվիկ” ՈՒՎԿ-ի միջեւ կնքվեց պայմանագիր, որի շրջանակներում այդ վարկային կազմակերպության հաճախորդները հնարավորություն ստացան մարել իրենց վարկերը մեր ընկերության վճարային տերմինալների օգնությամբ:
Այսօր վարկային կազմակերպությունները գործում են կոշտ մրցակցության պայմաններում, մարդիկ ավելի պահանջկոտ են դարձել եւ բացի գրավիչ ֆինանսական պայմաններից նրանց անհրաժեշտ է նաեւ ժամանակակից եւ հարմար ծառայություններ մատուցել: Եւ այստեղ կա երկու ճանապարհ. ընդլայնել մասնաճյուղային ցանցը եւ ավելացնել աշխատակիցների քանակը, կամ միանալ մեր համակարգին` իր ճյուղավորված տերմինալային ցանցով: “Նորվիկի” ղեկավարությունը ընտրեց երկրորդ տարբերակը, համոզված եմ, այդպես կվարվեն նաեւ շուկայի մյուս մասնակիցները:
Համագործակցությունը բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հետ մենք գհանատում ենք որպես ամենահեռանկարային ուղղություններից մեկը եւ ակնկալում ենք, որ մեր ծառայությունների նկատմամբ հետաքրքրություն կցուցաբերվի:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում վճարային շուկայի խաղացողների վերաբերմունքը. գերակշռում է գործընկերային տրամադրությունը, թե ավելի շուտ` մրցակցայինը: Ինչպիսի՞ տեղ է մտադիր զբաղեցնել ընկերությունը այդ շուկայում:
- Բնական է, որ շուկայի որոշ մասնակիցներ մրցակից տեսան ի դեմս մեզ, բայցեւայնպես, շատերը մեզ ընդունեցին որպես գործընկեր: Մենք հետագայում եւս գործընկերային հարաբերություններ ենք կառուցելու շուկայի բոլոր մասնակիցների հետ, եւ դրանք լոկ խոսքեր չեն: Արդեն մի քանի օր հետո մենք կդիմենք հիմնական խաղացողներին համագործակցության մասին առաջարկով: Մեր ընկերության մասնագետները մշակել եւ ներդրել են վճարումների ընդունման համակարգ` բանկերի բաժինների եւ մասնաճյուղերի դրամարկղային ցանցի միջոցով: TelCell վճարային համակարգի օգնությամբ վճարումների ընդունման կազմակերումը հնարավորություն կտա բանկերին նշանակալիորեն ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների շրջանակը, ինչը թույլ կտա ոչ միայն ամրապնդել հաճախորդի հավատարմությունը բանկին, այլեւ էապես ընդլայնել հաճախորդների բազան:
- Չիմացող մարդկանց դժվար է հասկանալ, ինչպե՞ս է տեղի ունենում վճարման ընդունումը եւ վճարողի այս կամ այն հաշվի գործնականում ակնթարթային լիցքավորումը: Կարելի՞ է համառոտ եւ առանց բարդ տեխնիկական տերմինների նկարագրել այդ գործընթացը:
- Փորձենք նկարագրել գործընթացը բջջային կապի օպերատորների օրինակի վրա: Նրանից հետո, երբ հաճախորդը մուտքագրում է իր հեռախոսահամարը տերմինալի վրա եւ վճարում է անհրաժեշտ գումարը, համակարգը կցում է այդ գումարը մուտքագրված տվյալներին եւ այդ տեղեկատվությունն ուղարկում է մեր ընկերության սերվերին: TelCell-ի պրոցեսինգային կենտրոնն իրական ժամանակի ռեժիմում մշակում է տվյալ տեղեկատվությունը եւ կապվում է օպերատորների վճարային շլյուզերի հետ: Օպերատորի բիլինգային կենտրոնը փոխանցում է վճարված գումարը վճարողի հաշվին: Հաճախորդը SMS-հաղորդագրություն է ստանում այն մասին, որ իր հաշիվը հաջողությամբ լիցքավորվել է տվյալ գումարի չափով: Ողջ գործողությունը տեւում է մի քանի րոպե
- Անցած տարվա ընթացքում դուք նաեւ մրցակիցներ ունեցաք. սպասվու՞մ են ճշգրտումներ ձեր ընկերությայն ռազմավարությունում:
- Մեր ընկերության ռազմավարությունն է պահպանել առաջատար դիրքը վճարումների ընդունման շուկայում` տերմինալներից օգտվողներին ավելի որակյալ եւ հարմար ծառայություններ մատուցելու միջոցով: Մրցակցությունը շուկայում միայն կնպաստի մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը, ինչից, առաջին հերթին, կշահեն մեր հաճախորդները:
- Կառավարությունը եւ կարգավորողը` ի դեմս Կենտրոնական բանկի, հետեւողական քայլեր են ձեռնարկում կանխիկ գումարի շրջանառության սահմանափակման համար` ստվերային տնտեսության դեմ պայքարելու նպատակով: Դա կարո՞ղ է լուրջ ազդեցություն ունենալ ձեր բիզնեսի վրա:
- Ոչ: Կանխիկ շրջանառության կրճատումը բավականին բարդ եւ երկար գործընթաց է: Ավելին, մենք արդեն քննարկում ենք մի քանի նախագիծ` անկանխիկ ճանապարհով վճարումների ընդունում կազմակերպելու ուղղությամբ:
- Ի՞նչ ծրագրեր ունեք մինչեւ տարեվերջ:
- Նախատեսում ենք մինչեւ տարեվերջ եռապատկել ամսական շրջանառությունը, մինչեւ 500 ավելացնել տերմինալների թիվը եւ համակարգին միացնել 7 նոր օպերատորների:
Օգտվելով առիթից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վճարային տերմինալներից օգտվողներին եւ հայտնել, որ շուկայում հաջող աշխատանքի առաջին տարեդարձի կապակցությամբ TelCell ընկերությունը հաճելի անակնկալ է պատրաստել, որի մասին բոլորը կտեղեկանան սեպտեմբերին:

«Мы выйдем со своим новым предложением к основным игрокам рынка»
Интервью исполняющего обязанности директора платежной системы Telcell## Арама Азатяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Платежная система Telcell первой в Армении внедрила сеть терминалов самообслуживания по приему платежей. Какой была главная бизнес-мотивация входа на неосвоенный рынок?
- Мотивация и главная цель любого бизнеса - получение прибыли. Опыт развития «терминального» бизнеса на территории стран СНГ показал его перспективность, и это послужило толчком для выхода на армянский рынок.
На начальном этапе люди с осторожностью относились к терминалам, не оплачивали большие суммы, однако, в результате кропотливой работы нашей команды, сегодня можно утверждать, что армянский потребитель с радостью принял и освоил новый способ оплаты услуг.
- Скоро ваша компания отметит свой первый юбилей - год с начала работы. Представьте, пожалуйста, динамику развития системы Telcell за этот год - роста количества терминалов, расширение географического присутствия, динамика роста оборота платежей, расширение их ассортимента.
- Действительно, ровно год назад в нашей системе была проведена первая рабочая транзакция в пользу оператора VivaCell. Уже к концу 2007 года в нашей системе успешно функционировало 197 платежных терминалов в Ереване и Гюмри.
Оборот платежной системы в IV квартале 2007 года превысил 300 млн драмов. В 2008 году мы сконцентрировали свои усилия на увеличении количества точек приема платежей и расширении ассортимента услуг, которые можно оплачивать. К началу третьего квартала текущего года количество точек приема платежей перевалило за 300, наши терминалы появились в Севане, Арташате, Ванадзоре и Эчмиадзине.
Сегодня пользователи нашей системы имеют возможность оплачивать услуги более чем 18 операторов и провайдеров, в том числе - совершать коммунальные платежи.
- Какова стратегия регионального расширения компании? Как «встречают» ваши терминалы в регионах, далеко от столицы?
- За истекший год преимущества оплаты услуг через платежные терминалы нашей компании оценили не только жители Еревана, но и других городов Армении. Мы планируем и далее расширять свое присутствие в регионах и программа-минимум для нашей компании - присутствие во всех без исключения районных центрах страны.
- На какие виды услуг сегодня приходится большая часть платежей?
- Большая часть платежей приходится на оплату услуг операторов сотовой связи, и это вполне естественно. Сегодня уровень проникновения мобильной связи в Армении довольно высок и по оценкам некоторых специалистов уже составляет порядка 80 процентов.
- В интервью нашему агентству глава кредитной организации «Норвик» сказал, что их клиенты отныне могут погашать кредиты посредством системы Telcell. Насколько перспективным вы считаете направление сотрудничества с банковскими и кредитными организациями?
- 25 июня был подписан договор между нашей компанией и ЗАО УКО «Норвик» в рамках которого клиенты этой кредитной организации получили возможность погашать свои кредиты при помощи платежных терминалов нашей компании.
Сегодня кредитные организации действуют в условиях жесткой конкуренции, люди стали более требовательны и помимо привлекательных финансовых условий им необходимо предоставлять современный и удобный сервис. И здесь есть два пути. Либо расширять филиальную сеть и количество персонала, либо подключится к нашей системе с ее разветвленной терминальной сетью. Руководство «Норвик» пошло по второму пути, уверен, так поступят и другие участники рынка. Мы рассматриваем сотрудничество с банками и кредитными организациями как одно из самых перспективных направлений и рассчитываем на интерес к нашим «продуктам».
- Как Вы оцениваете сигналы со стороны игроков платежного рынка: преобладает партнерский настрой или скорее - конкурентный? Какую нишу намерена занять компания на этом рынке?
- Естественно, что некоторые участники рынка увидели в нас конкурента, но все же многие увидели в нас и партнера. Мы будем и далее строить партнерские отношения со всеми участниками рынка, и это не только слова. Уже через несколько дней мы выйдем со своим предложением о сотрудничестве к основным игрокам. Специалистами нашей компании разработана и внедрена система приема платежей через кассовые узлы отделений и филиалов банков. Организация приема платежей с помощью платежной системы Telcell даст банкам возможность существенно расширить спектр предоставляемых услуг, что позволит не только повысить лояльность клиентов по отношению к банку, но и расширить клиентскую базу.
- Непосвященным трудно понять - как происходит прием платежа и практически моментальное пополнение того или иного счета плательщика. Можно вкратце и без сложных технических терминов описать данный процесс?
- Давайте попробуем описать процесс на примере операторов мобильной связи. После того, как клиент ввел свой номер телефона на терминале и внес необходимую сумму, система присваивает эту сумму к введенным данным и отправляет эту информацию на сервер нашей компании. Процессинговый центр Telcell в режиме реального времени обрабатывает данную информацию и связывается с платежными шлюзами операторов. Биллинговый центр оператора заносит внесенную сумму на счет плательщика. Пользователь получает SMS-уведомление о том, что его счет успешно пополнен на данную сумму. Вся операция занимает несколько минут.
- За истекший год у вас появились конкуренты - ожидаются ли в этой связи коррективы в стратегии вашей компании?
- Стратегией нашей компании является удержание лидирующих позиций на рынке приема платежей посредством предоставления более качественного и удобного сервиса пользователям терминалов. Конкуренция на рынке будет только способствовать улучшению качества предоставляемых услуг, от чего в первую очередь, выиграют наши плательщики.
- Правительство и регулятор в лице Центрального банка предпринимают последовательные шаги по ограничению хождения наличных денег с целью борьбы с теневой экономикой. Это может иметь серьезное воздействие на ваш бизнес?
- Нет. Сокращение наличного оборота достаточно сложный и долгий процесс. Более того, мы уже сейчас рассматриваем несколько проектов по организации приема платежей безналичным путем.
- Чего платежная система TelCell планирует достичь до конца этого года?
- Планируем до конца года утроить ежемесячный оборот, увеличить количество терминалов до 500 и подключить к системе 7 новых операторов.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить всех пользователей платежными терминалами и сообщить, что в связи с первой годовщиной успешной работы на рынке компания Telcell подготовила приятный сюрприз, о котором все узнают в сентябре.