Banks.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Evocabank-ի Վարչության նորանշանակ նախագահ Կարեն Եղիազարյանի հետ- Պրն Եղիազարյան, Ձեզ է վստահվել Evocabank-ի կառավարման ղեկը: Որքանո՞վ էր սպասված այս առաջարկը եւ որքանո՞վ եք պատրաստ պատասխանատու եւ գերլարված աշխատանքին:- Բանկային ոլորտում եմ արդեն 20 տարի, որից 16-ը՝ այս բանկում, վերջին 11 տարին՝ որպես բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ: Բանկի զարգացման ստրատեգիական որոշումների կայացման եւ դրանց հանդեպ պատասխանատվությունը ես ավելի վաղ էի ստանձնել: Մեկուկես տարի առաջ բանկը փոխեց իր ռազմավարությունն ու բիզնեսի վարման մոդելը եւ հայտարարեց. այսուհետ` Mobile First։ Դա նշանակում էր բանկային թվային ծառայությունների ավելացում, ոլորտ, որն անմիջապես ես էի ղեկավարում։ 16.09.2017 | 14:12 Վազգեն Գեւորկյան. Evocabank-ը նոր իրականություն է ստեղծում Ինձ վստահվեցին նաեւ բանկի ռեբրենդինգն ու թվային նախագծերը: Մեր թիմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ այժմ այդ ոլորտներում ունենք տպավորիչ ձեռքբերում՝ նոր բրենդը ճանաչելի է, մեր ռազմավարությունը՝ հասկանալի։ Դրա հետեւանքով ունենք հաճախորդների բազայի կտրուկ աճ եւ մեր ծառայություններից գոհունակության մակարդակի էական բարձրացում: Բանկի ղեկավարումն ինձ է վստահվել շատ պատասխանատու շրջանում: Մենք գտնվում ենք թվային տրանսֆորմացիայի ակտիվ փուլում: Այն պահանջում է փոփոխությունների կառավարման նոր ունակություններ՝ change management skills։ Բանկային ավանդական ծառայությունները տեղափոխվում են թվային միջավայր, ինչն ավելի է դժվարացնում ճանապարհը, արագացնում՝ տեմպը, ավելացնում՝ պատասխանատվությունը: Սա կարեւոր, անխուսափելի, եւ շատ հետաքրքիր մարտահրավեր է ինձ համար: - Հայտարարելով ռեբրենդինգի մասին՝ Evocabank-ի սեփականատեր Վազգեն Գեւորկյանը նշում էր, որ կատարելագործման գործընթացը մշտական բնույթ է կրելու: Փոփոխությունների ո՞ր փուլում է գտնվում այսօր բանկը, եւ որո՞նք են լինելու այս առումով Ձեր քայլերը բանկի նոր ղեկավարի դերում:- Ըստ բանկային ծառայությունների շուկայի ուսումնասիրության, որն իրականացրել է տեղական առաջատար խորհրդատվական ընկերություններից մեկը, բանկը ճանաչելիության՝ Top of Mind Awareness-ի առումով շուկայի առաջատարներից է: Evocabank-ն առաջին եռյակում կամ հնգյակում է մարքեթինգային բազմաթիվ այլ ցուցանիշների գծով եւս: Բանկն առաջին եռյակում է նաեւ օնլայն եւ մոբայլ բենքինգի գծով։ Կարեն ԵղիազարյանEvocabank-ի Վարչության նախագահԾնվել է 1979-ի նոյեմբերի 28-ին Երեւանում: 2000-ին ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը, իսկ 2012-ին՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը՝ ստանալով Master of Business Administration (MBA) որակավորում:Տիրապետում է հայերենին, անգլերենին եւ ռուսերենին:Վերապատրաստվել է Լոնդոնում, Ֆրանկֆուրտում, Նյու Յորքում, Դուբայում՝ մասնակցելով City of London International Banking School-ի, Commerzbank AG-ի, Deutsche Bank New York-ի, MasterCard Intl-ի եւ այլ հեղինակավոր ընկերությունների կողմից կազմակերպված դասընթացների:2009-ից մինչեւ 2017-ը դասավանդել է Ֆինանսաբանկային քոլեջ, այնուհետեւ՝ Ֆինանսաբանկային կենտրոն հիմնադրամներում:Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է Հայագրոբանկում, որտեղ 2000-ից մինչեւ 2002-ն աշխատել է որպես մասնագետ, առաջատար մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, բաժնի պետ եւ վարչության պետի տեղակալ:2002-ից մինչեւ 2003-ը պայմանագրային հիմունքներով աշխատել է Անելիք Բանկում:2003-ից աշխատանքի է անցել Պրոմեթեյ Բանկում՝ զբաղեցնելով բաժնի պետի, վարչության պետի եւ մասնաճյուղի կառավարչի պաշտոններ:2008-ին նշանակվել է բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ եւ մինչեւ 2017-ն աշխատել է որպես Վարչության նախագահի տեղակալ, Վարչության անդամ, Միջազգային հարաբերությունների, ֆինանսական շուկաներում գործառնությունների եւ վճարային քարտերի վարչության պետ:2017-ին ղեկավարել է բանկի ռեբրենդինգի գործընթացը:2017-ի հոկտեմբերից մինչեւ 2019-ի մայիսն աշխատել է որպես Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ, Վարչության անդամ:2019-ի մայիսի 24-ին նշանակվել է Evocabank-ի Վարչության նախագահ:Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա: Մենք առաջինն ենք ներդրել ամբողջապես օնլայն վարկավորման հնարավորությունը: Զարգացրել ենք նորագույն մոբայլ տեխնոլոգիաներ, կատարելագործել ենք SingleTOUCH օնլայն վարկատեսակը։ Տրամադրվել է 28 մլրդ դրամի ավելի քան 44 000 օնլայն վարկ՝ դարձնելով այս վարկատեսակը բանկային շուկայի բեսթսելլերը: Ներդրվել է նաեւ գնումների համար նախատեսվող՝ Shopping Card օնլայն վարկատեսակը: Այժմ մեր բջջային հավելվածին է ինտեգրված վճարային տերմինալ, ինչի արդյունքում EvocaTOUCH հավելվածով հնարավոր է կատարել 200 տեսակից ավելի վճարում։ Այս ծառայությունը հասանելի է ոչ միայն մեր, այլեւ այլ բանկերի քարտապաններին: EvocaTOUCH հավելվածն արդեն ներբեռնել է 220 000 օգտատեր։ Հենց այս աշխատանքների արդյունքում Global Finance հեղինակավոր ամսագիրը երկրորդ տարին անընդմեջ Evocabank-ին ճանաչել է Հայաստանի Լավագույն սպառողական թվային բանկը։ Բանկը բավականին առաջադեմ է եւ նորաոճ. հայտնի ոճաբանի հետ համագործակցության շրջանակում մենք ազատականացրել ենք բանկի «դրես կոդ»-ը:Ուրախացնում են բանկի հաջողությունները սոցիալական մեդիայում: Բանկն անվիճելի առաջատարն է Instagram-ում՝ իր 17 000 հետեւորդներով եւ 2-րդն է Facebook-ում՝ հայաստանյան 17 բանկերի շարքում՝ իր 70 000 հետեւորդներով:Թեեւ բանկի գործունեության բոլոր ժամանակահատվածներում ունեցել ենք կայուն աճ, եւ շահույթի բավարար ցուցանիշ, բայց այսօր դա քիչ է։ Շուկան ու կյանքի տեմպը փոխվել են, հետեւաբար նաեւ՝ ակնկալիքներն ու արդյունավետության եւ հաջողության չափանիշները: Լինելով պրոակտիվ, կանխատեսելով ապագայի միտումներն ու փոփոխությունները՝ մենք ընտրեցինք բանկային ծառայությունների թվային ուղին: Մենք չենք ձգտում պարզապես թվայնացնել գործող բիզնես պրոցեսները, այլ փոխում ենք բանկային ծառայությունների փիլիսոփայությունը՝ խորքից եւ արմատապես։ Մեր նպատակն է հեշտացնել մեր հաճախորդի առօրյան, բանկի հետ շփումը դարձնել հաճելի, բանկային ծառայությունները՝ արագ: Մենք համարում ենք, որ չունենք ավանդատուներ, վարկառուներ, քարտապաններ ու հաճախորդներ. մենք ունենք գործընկերներ:Վերջին ամիսներին բանկում մեծ փոփոխություններ են կատարվել՝ սկսած տեխնիկական վերազինումից, ծառայությունների վերամոդելավորումից մինչեւ բրենդի ճանաչելիության աճ: Դեռ ունենք բազմաթիվ անելիքներ, նոր գաղափարներ ու նախագծեր: Շուտով կներկայացնենք դրանցից մի քանիսը:Մեր հետագա զարգացման ծրագրերը կազմելիս առաջնորդվել ենք բանկի տեսլականով՝ «Լինել ամենանորարար եւ առաջադեմ բանկային ծառայություններ մատուցող ֆինանսական հաստատությունը Հայաստանում, որի բոլոր ծառայություններից հնարավոր կլինի օգտվել առանց բանկ այցելելու» եւ նպատակ ենք ունեցել նպաստել մեր առաքելության իրագործմանը, այն է՝ «Նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ մատուցել ֆինանսական պարզ, արագ եւ հարմարավետ ծառայություններ»: 01.10.2018 | 11:09 Վազգեն Գեւորկյան. Evocabank-ը պատվով է լուծել մեկնարկային խնդիրները Հունիսի 1-ից գործում է բանկի կառավարման նոր կառուցվածքը: Բանկի Top Management-ի կազմում եւս կատարվել են էական փոփոխություններ: Վարչության նախագահի չորս տեղակալներից երեքը պատասխանատու կլինեն համապատասխանաբար՝ թվային, մանրածախ եւ կորպորատիվ բիզնեսների ոլորտների համար: Վարչության նախագահի եւս մեկ տեղակալ կհամակարգի ֆինանսական բլոկը եւ մեր թիմին կմիանա այս ամսվա վերջին: Մի քանի ստորաբաժանում եւ մասնաճյուղ արդեն ունեն կամ շուտով կունենան նոր ղեկավարներ:Հուլիսին կվերանայենք բանկի Հեռանկարային զարգացման ծրագիրը:Կորպորատիվ խոշոր վարկառուների վարկունակության գնահատումը կենտրոնացված կերպով կիրականացնի նոր ստեղծվող Ֆինանսական վերլուծությունների բաժինը: Նորաստեղծ էթիկայի հանձնաժողովը կուսումնասիրի էթիկայի հնարավոր խախտման դեպքերը եւ փոխկապակցված անձանց հետ հարաբերությունների ու շահերի բախման հնարավոր դրսեւորումները: Նոր ստեղծվող գնումների հանձնաժողովի աշխատանքը թույլ կտա ապահովել գնումների, տենդերների եւ այլ մրցույթների անցկացման մաքսիմալ թափանցիկությունը: Բանկում ներդրվում է նաեւ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության եւ խնդիրների կառավարման ժամանակակից համակարգ:Անելիքները շատ են: Բանկի առջեւ դրված նշաձողերը բարձր են, ըստ որոնց՝ պետք է ամրապնդենք մեր առաջատար դիրքերը եւ բարձրացնենք շահութաբերության եւ արդյունավետության ցուցանիշների մակարդակը: Կարեն Եղիազարյանը Լուսանկարը՝ Evocabank - Բանկի կադրային ներուժը բավարարո՞ւմ է նոր ռազմավարության ներդրման համար: Պատրաստվո՞ւմ եք արդյոք այս առումով մոտիվացիոն հավելյալ քայլեր իրականացնել՝ բարձրակարգ մասնագետին բանկ բերելու նպատակով:- Mobile First ռազմավարությունը պահանջում է նոր հմտություններով օժտված թիմ՝ ակտիվ, արագ, open-minded, առաջադեմ ու ինքնուրույն: Արդյունքի հասնելու համար աշխատակիցն ինքը պետք է հավատա բրենդին ու դրա ուղղությանը, պետք է լինի բրենդի կրողը, դրա դեսպանը, սպառողն ու գաղափարների տարածողը: Այժմ մեզ մոտ աշխատում են բավականին շատ երիտասարդներ, որոնք ձգտում են ավելի մրցունակ լինել, սիրում են ինքնուրույն կատարել ծանր աշխատանքը, բայց լինել գնահատված: Նրանք նախընտրում են առցանց գնումներ եւ առցանց ժամանց: Նրանք ավելի ճիշտ են հասկանում մեր թիրախային խմբին, քանի որ հենց վերջիններիս ներկայացուցիչներն են: Այժմ մենք ակտիվ քայլեր ենք ձեռնարկում նման մշակույթ կրող մրցունակ աշխատակիցների ներգրավման ուղղությամբ: Հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում սպասարկման որակին: Վերջին տարվա ընթացքում մենք հրավիրել էինք միջազգային որակավորում ունեցող հյուրընկալության մասնագետի, որն ամիսներ շարունակ վերապատրաստեց մեր թիմին: Այո՛, ոչ թե ֆինանսների կամ բենքինգի, այլ հենց հյուրընկալության մասնագետի: Բանկում ներդրվել են հյուրընկալության եւ հաճախորդների սպասարկման միասնական ստանդարտներ: Արդյունքում՝ զգալիորեն բարձրացել է սպասարկման որակը, եւ նվազել են բողոքներն ու բացասական կարծիքները: Մեր թիմը կոմպակտ է՝ 250-260 աշխատակից: Սա թույլ է տալիս կապ պահպանել թիմի յուրաքանչյուր անդամի հետ, տեղյակ լինել յուրաքանչյուրի ձեռքբերումներից ու առաջընթացից: Բանկը ողջունելու է, ֆինանսապես աջակցելու եւ խրախուսելու է աշխատակիցների մասնագիտական կրթության աճի ձգտումը: Բանկը կփոխհատուցի միջազգային որակավորում ստանալու քննությունների վճարները, եւ յուրաքանչյուր նոր որակավորում ստանալու համար կսահմանի աշխատակցի աշխատավարձի հավելաճ:Այսուհետ մեր թիմի նոր անդամների ընտրության չափորոշիչ են հանդիսանալու բացառապես դիմորդի կրթությունն ու մասնագիտական հմտությունները: Բոլորն ունենալու են կարիերայի աճի, աշխատանքի գնահատման եւ պարգեւատրման համահավասար հիմքեր:Համոզված եմ, որ այս մշակույթի ներդրումը զգալիորեն կնպաստի աշխատակիցների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանն ու մոտիվացիայի աճին, ինչն իր հերթին կձեւավորի ինքնազարգացող, նորարար եւ թիմային աշխատանքի վրա հիմնված միջավայր:- Ձեր բանկի թիրախում ավելի շատ ֆիզիկական անձի՞ք են, թե՞ կորպորատիվ հաճախորդները։ Evocabank-ն անընդհատ շեշտում է նորարարության, նոր տեխնոլոգիաների, ֆինանսական թվային նոր ծառայությունների անհրաժեշտության մասին։ Մինչդեռ հայտնի է, որ հաճախորդները շատ ավելի պահպանողական են։ Մտավախություն չունե՞ք, որ ձեր հաճախորդները նոր փոփոխությունները կարող են վերապահումով ընդունել։- Մենք ծառայություններ ենք մատուցում բոլորի համար՝ ե՛ւ առաջադեմների, ե՛ւ պահպանողականների, ե՛ւ փոքր ու միջին, ե՛ւ խոշոր բիզնես ունեցող գործարարների համար: Այս խմբերից յուրաքանչյուրը պահանջում է առանձնահատուկ մոտեցում: Եթե առաջինները մեծ ոգեւորությամբ են ընդունում մեր առաջարկած նոր լուծումները, ապա մյուսներին դեռ ժամանակ է հարկավոր՝ նոր տեխնոլոգիաները յուրացնելու համար: Այդ պատճառով, առցանցին զուգահեռ՝ զարգացնում ենք ավանդական բանկային ծառայությունները: Այստեղ կարծում եմ՝ կարեւորագույն մարտահրավերը հասարակության կրթումն է եւ տեխնոլոգիական ու ֆինանսական գրագիտության բարձրացումը: Այժմ քայլեր ենք ձեռնարկում ցույց տալու, որ թվային բենքինգը լավագույն լուծումն է: Այն բացառում է հերթը, խնայում է ճանապարհածախսը, ժամանակը, գործարքները կատարվում են բազմաթիվ արտոնություններով, զեղչերով, անգամ՝ անվճար։ Ակնհայտ է, որ օնլայն բենքինգն իսկապես շահավետ է, հարմար եւ արագ: Շուկայի պահանջմունքները լսելը եւ հասկանալը, իհարկե, շատ կարեւոր է, սակայն որոշ դեպքերում դու ինքդ պետք է ստեղծես պահանջարկ, թելադրես զարգացման ուղին: Երբեմն, դու պետք է ներդնես նոր տեխնոլոգիաներ, հարցի լուծման բացարձակապես նոր մոտեցումներ եւ ցույց տաս դրանց առավելությունները: Ինչպես ասել է Ֆորդը. «Եթե մարդկանց հարցնեի, թե ինչ է պետք նրանց, նրանք կպատասխանեին՝ ավելի արագ ձիեր, մինչդեռ ոչ ոք չէր պատկերացնի, որ իրեն անհրաժեշտ է ավտոմեքենա»:- Evocabank-ն աչքի չի ընկնում միջազգային ներդրողների հետ փոխգործակցության ակտիվությամբ: Այս առումով փոփոխություններ պե՞տք է սպասել:- Այո, փոփոխություններ շուտով կլինեն: Բանկի նախկին ռազմավարությունը չէր ենթադրում միջազգային կառույցների հետ ակտիվ գործակցություն: Այժմ բանակցում ենք միջազգային ֆինանսական մի քանի կազմակերպությունների հետ: Միջազգային ներդրողների հետ գործակցությունը, բացի ֆինասական բաղադրիչից, ունի խորհրդատվական հզոր ներուժ: Այն տալիս է արժեքավոր փորձի փոխանակման հնարավորություն, թույլ է տալիս բարձրացնել կորպորատիվ կառավարման մշակույթը, ներդնել աշխատանքի ու հաղորդակցության նոր չափանիշներ: Այս առումով բաց ենք միջազգային ներդրողների հետ համագործակցության ցանկացած տեսակ քննարկելուն: Կարեն Եղիազարյանը Լուսանկարը՝ Evocabank - Համաշխարհային զարգացումների համատեքստում այսօր շատ է խոսվում այն մասին, որ բանկերը, որպես այդպիսին, կկորցնեն իրենց դասական տեսքը՝ վերածվելով էկոհամակարգերի՝ այլընտրանքային ծառայություններով եւ հնարավորությունների բազմազանությամբ: Դուք պատրա՞ստ եք այս մարտահրավերին:- Համաշխարհային զարգացումների համատեքստում բոլոր կառույցներն ու համակարգերն էլ կորցնում են իրենց տեսքն ու նախկին ձեւը: Սուպերմարկետներն այսօր նախկին սկզբունքով չեն աշխատում, տաքսի ծառայությունները, ժամանցի ոլորտը, գնումները, կրթությունը եւ այլն։ Ինտերնետը փոխել է բոլոր ոլորտների աշխատանքի տրամաբանությունը: Դրանք դարձել են ավելի բազմաֆունկցիոնալ, բազմաշերտ ու անհատականացված։ Սպառողը նախընտրում է ընտրության հնարավորություն ու ազատություն, չնայած ավելի հեշտ ու արագ է գնում կատարում սահմանափակ ընտրության պարագայում: Ընկերություններն այլեւս չեն մատուցում միայն մեկ մասնագիտացած ծառայություն, շրջանակը մեծանում է, ստեղծվում են ծառայությունների կլաստերներ, որոնք բավարարում են սպառողի բոլոր ցանկությունները, եւ կանխատեսելով հնարավոր ցանկությունները՝ դրանք եւս առաջարկում: Բանկային ոլորտը եւս բացառություն չէ: Բանկերի մասնաճյուղերը փոխելու են իրենց ձեւաչափը եւ դառնալու են ֆինանսական ծառայությունների ցուցասրահներ՝ showroom-եր եւ onboarding-ի հավաքակետեր, որոնք ոչ թե սպասարկելու են, այլ օգնելու են ապահովել հաճախորդի միգրացիան օֆլայնից օնլայն միջավայր։ Կձեւավորվեն ֆինանսական ագլոմերացիաներ ֆինկորտերի տեսքով՝ ֆուդկորտերի նմանությամբ:Տեսանելի ապագայում մրցակցային առավելություն ունի մոբայլ պլատֆորմը, հետեւաբար՝ հենց այս պլատֆորմն է պետք զարգացնել: Մանրածախ վարկավորումը գրեթե ամբողջությամբ կդառնա առցանց: Կորպորատիվ վարկավորումը դեռեւս որոշ ժամանակ կաշխատի սովորական սխեմայով, սակայն մոբայլին անցումը միայն ժամանակի հարց է:Ներգրավման եւ տեղաբաշխման տոկոսադրույքների տարբերությունը՝ ավանդական բենքինգից գոյացող եկամուտը, աստիճանաբար էլ ավելի պակաս չափով է ծածկելու բանկերի ծախսերը: Հարակից ծառայությունների մատուցումը դառնալու է որոշիչ բանկի շահույթի ձեւավորման գործում: Փոխվում է ոչ միայն բանկը, այլեւ այն, թե ինչն է բանկը կարեւորում։ Նախկինում, որպեսզի անձը սպասարկվեր մեր VIP Zone-ում, պետք է ունենար որոշակի մեծության խնայողություն կամ շրջանառություն: Մենք որոշել ենք, որ այսուհետ VIP կարգավիճակ ենք շնորհելու նաեւ սոցիալական ցանցերում 20 000-ից ավել հետեւորդ ունեցող յուրաքանչյուր անձի։ Սա գիտակցության եւ արժեհամակարգի տրանսֆորմացիայի վառ օրինակ է:Ինչպես տեսնում եք՝ մարտահրավերները շատ են, իսկ ակնկալիքները՝ բարձր: Իմ սկզբունքն է՝ ցանկացած գործում ամեն օր պահանջվածից թեկուզ մի փոքր ավելի ջանք ներդնել, ապահովել սպասվածից ավելի լավ արդյունք՝ գերազանցելով ակնկալիքները: Չէ՞ որ 0.99 365 = 0.03, իսկ 1.01 365 = 37.8:Կարեն Եղիազարյանի հետ զրուցել է Խորեն Օրմանյանը Tweet Դիտում՝ 89710

Карен Егиазарян: Evocabank – в активной фазе цифровой трансформации
Эксклюзивное интервью новоназначенного председателя Правления Evocabank-а Карена Егиазаряна порталу Banks.am
- Г-н Егиазарян, Вам доверено руководство Evocabank-ом. Было ли это неожиданностью для Вас, и насколько Вы готовы к этой ответственной и сверхнапряженной работе?
- Я работаю в банковской сфере уже 20 лет, из коих 16 – в этом банке, при этом последние 11 лет занимал пост заместителя председателя Правления банка.
Ответственность за принятие стратегических решений и их претворение в жизнь была возложена на меня намного раньше. Полтора года назад банк поменял стратегию и модель ведения бизнеса и объявил Mobile First, что означает расширение цифровых банковских услуг, то есть сферы, непосредственно курируемой мной.
Мне были доверены ребрендинг и цифровые проекты банка. Благодаря эффективной работе нашей команды, в указанных сферах у нас впечатляющие результаты: новый бренд узнаваем, наша стратегия – понятна. В результате мы имеем стремительный рост клиентской базы и существенное повышение уровня удовлетворенности нашими услугами.
Мне доверено руководство банком в очень ответственный период. Мы находимся в активной фазе цифровой трансформации, что требует новые навыки управления изменениями - change management skills. Традиционные банковские услуги переводятся в цифровую среду, что еще больше затрудняет путь, ускоряет темп, увеличивает ответственность. Это назначение является важным, неизбежным и очень интересным вызовом для меня.
- Объявляя о ребрендинге, владелец  Evocabank-а Вазген Геворкян заметил, что процесс совершенствования будет иметь непрерывный характер. На каком этапе находится банк сегодня, и каковы будут Ваши шаги в этом плане на посту нового руководителя банка?
- Согласно результатам исследования рынка банковских услуг, проведенного одной из ведущих местных консалтинговых компаний, банк в плане узнаваемости - Top of Mind Awareness – является одним из лидирующих на рынке. Evocabank находится в тройке или пятерке лидеров по многим другим маркетинговым показателям. Банк в первой тройке также по онлайн и мобайл банкингу.
Карен Егиазарян
Председатель Правления Evocabank-а
Родился 28 ноября 1979г. в Ереване. В 2000г. окончил Государственный инженерный университет Армении, в 2012г. окончил Американский университет Армении, получив квалификацию магистра бизнес администрирования (MBA).
Владеет армянским, английским и русским языками.
Прошел переподготовку в Лондоне, Франкфурте, Нью-Йорке, Дубае, участвуя в курсах, организованных City of London International Banking School, Commerzbank AG, Deutsche Bank New York-ի, MasterCard Intl и другими авторитетными компаниями.
С 2009г. по 2017г. преподавал в Финансово-банковском колледжк, затем – в Финансово-банковском центре.
Трудовую деятельность начал в Армагробанке, где с 2000г. по 2002г. работал специалистом, ведущим специалистом, главным специалистом, начальником отдела и заместителем начальника управления.
С 2002г. по 2003г. работал в Банке Анелик.
В 2003г. перешел работать в Банк Прометей, занимая должность начальника отдела, начальника управления и управляющего филиалом банка.
В 2008г. был назначен заместителем председателя Правления банка, до 2017г. работал заместителем председателя Правления, членом Правления, начальником Управления международных отношений, операций на финансовых рынках и платежных карт.
В 2017г. руководил процессом ребрендинга банка.
С октября 2017г. по май 2019г. работал заместителем председателя Правления, членом Правления Evocabank-а.
24 мая 2019г. назначен председателем Правления Evocabank-а.
Женат, имеет двоих детей.
Мы первыми внедрили возможность полноценного онлайн-кредитования. Развили новейшие мобайл-технологии, усовершенствовали онлайн-кредитный продукт SingleTOUCH. Предоставили свыше 44 000 онлайн-кредитов на общую сумму 28 млрд драмов, сделав данный кредитный продукт бестселлером банковского рынка. Внедрен также предусмотренный для онлайн-покупок кредитный продукт Shopping Card. В настоящее время с нашим мобильным приложением интегрирован платежный терминал, в результате чего можно производить свыше 200 платежей посредством приложения EvocaTOUCH. Данная услуга доступна не только для держателей карт нашего банка, но и других банков.
Приложение EvocaTOUCH уже скачали 220 000 пользователей. В результате указанных работ авторитетный журнал Global Finance второй год подряд признает Evocabank лучшим потребительским цифровым банком.
Банк в достаточной степени прогрессивный и инновационный: в рамках сотрудничества с известным стилистом мы сделали либеральным «дресс-код» банка.
Нас радуют успехи банка в социальных сетях. Среди 17 армянских банков Evocabank является бесспорным лидером в Instagram-е с 17 000 подписчиков и вторым в Facebook-е с 70 000  подписчиков.
Несмотря на то, что за все время функционирования банка мы имели стабильный рост и достаточный уровень прибыли, сегодня этого недостаточно. Произошли изменения рынка и темпов жизни, следовательно, изменились также наши ожидания и критерии эффективности и успеха. Будучи проактивными и предвидя будущие тенденции и изменения, мы выбрали цифровой путь банковских услуг.
Мы не просто стремимся оцифровывать бизнес-технологии, но меняем философию банковских услуг: всесторонне и досконально. Нашей конечной целью является облегчение жизни нашего клиента, сделав приятным общение с банком, и быстрыми - банковские услуги. Мы считаем, что у нас нет вкладчиков, заемщиков, держателей карт и клиентов: в их лице мы имеем  партнеров.
За последние месяцы в банке произошли большие изменения, начиная с технического перевооружения, модификации услуг до роста узнаваемости бренда. Нам пока есть над чем поработать, имеются также новые идеи и проекты. В скором времени представим некоторые из них.
При составлении наших дальнейших программ развития мы руководствовались концепцией развития банка «быть самым инновационным и прогрессивным финансовым учреждением Армении, предоставляющим финансовые услуги, которыми можно воспользоваться без посещения банка» и поставили перед собой цель способствовать претворению в жизнь нашей миссии «предоставлять простые, быстрые и удобные финансовые услуги с активным применением новейших технологий».
С 1-го июня действует новая структура управления банком. В составе топ-менеджмента также произошли существенные изменения. Трое из четырех заместителей председателя Правления будут ответственны соответственно за цифровую, розничную и корпоративную бизнес-сферы. Еще один заместитель будет координировать финансовый блок и присоединится к нашей команде к концу этого месяца. Несколько подразделений и филиалов уже имеют или в скором времени будут иметь новых руководителей.
В июле предстоит пересмотреть Стратегический план развития банка.
Оценка кредитоспособности крупных корпоративных заемщиков в централизованном порядке будет осуществляться вновь создаваемым Отделом финансового анализа.
Создаваемая Комиссия по этике будет изучать возможные случаи нарушений этики и  аффилированности и вероятные проявления конфликта интересов. Работа создаваемой тендерной комиссии позволит обеспечивать максимальную прозрачность покупок, тендеров и прочих конкурсов.
В банке внедряется также современная система электронного документооборота и управления задачами.
Многое предстоит сделать. Поставленная перед банком планка высока, следовательно, мы должны укрепить наши лидирующие позиции и повысить уровень рентабельности и эффективности.
- Является ли кадровый потенциал банка достаточным для внедрения новой стратегии? Предусматриваете ли Вы проведение дополнительных мотивационных мер для привлечения в банк высококвалифицированных специалистов?
- Стратегия Mobile First требует наличия команды специалистов, наделенных новыми навыками - активных, быстрых, открытых всему новому, прогрессивных и самостоятельных. Для достижения успеха сотрудник сам должен уверовать в бренд и в его направленность, стать носителем бренда, его послом, потребителем и распространителем идей. У нас работает достаточно много молодежи, которые стремятся стать более конкурентоспособными, любят самостоятельно выполнять трудную работу и быть оцененными по достоинству. Они предпочитают онлайн-покупки и онлайн-времяпровождение, лучше понимают нашу целевую группу, поскольку сами являются их представителями. В настоящее время мы предпринимаем активные шаги в направлении привлечения в банк конкурентоспособных сотрудников-носителей указанной культуры.
Мы уделяем особое внимание качеству обслуживания. В прошлом году мы пригласили имеющего международную квалификацию специалиста по вопросам гостеприимства, который в течение нескольких месяцев проводил тренинг для членов нашей команды. Да-да, не специалиста по финансам или банкингу, а специалиста по вопросам гостеприимства. В банке внедрены единые стандарты гостеприимства и обслуживания клиентов. В итоге существенно повысилось качество обслуживания, сократились жалобы и отрицательные отзывы.
У нас компактная команда - всего 250-260 сотрудников, что позволяет нам поддерживать связь с каждым из ее членов, быть в курсе достижений и успехов каждого. Банк будет приветствовать, поддерживать финансами и поощрять стремление сотрудников к профессиональному росту. Банк будет оплачивать экзамены на получение международной квалификации и за каждую квалификацию будет устанавливать дополнительную прибавку  к зарплате.
Впредь стандартом выбора новых членов нашей команды будет исключительно образование и профессиональные навыки кандидата. Для всех будут единые принципы карьерного роста, оценки работы и премирования.
Уверен, что внедрение данной культуры будет в существенной мере способствовать повышению эффективности работы сотрудников и росту мотивации, что, в свою очередь, сформирует саморазвивающуюся, инновационную среду, опирающуюся на командную работу.
- Кто является целевой аудиторией банка – физические лица или корпоративные клиенты? Evocabank непрерывно подчеркивает необходимость инноваций, новых технологий, финансовых цифровых новых услуг, в то время как известно, что клиенты намного консервативнее. Не боитесь ли Вы, что клиенты будут сдержанно относиться к новым изменениям?
- Мы предоставляем услуги всем - как прогрессивно мыслящим, так и консерваторам, как предпринимателям малого и среднего бизнеса, так и крупным бизнесменам. Каждая из указанных групп требует специального подхода. Если первые с большим воодушевлением принимают новые решения, то остальным пока требуется время для овладения новыми технологиями. Поэтому параллельно онлайн-банкингу мы развиваем традиционные банковские услуги.
Здесь, я уверен, важнейшим вызовом является просвещение и повышение технологической и финансовой грамотности населения. В настоящее время мы предпринимаем шаги, чтобы показать, что цифровой банкинг является лучшим решением. Он исключает очереди, экономит время на дорогу, операции проводятся с применением множества льгот, скидок, иногда даже - бесплатно. Очевидно, что онлайн-банкинг действительно выгодный, удобный и быстрый вид банкинга. Узнать и понять потребности рынка, конечно, очень важно, однако в некоторых случаях ты сам должен создать спрос, диктовать путь развития. Иногда необходимо внедрить новые технологии, совершенно новые подходы к решению задачи и показать их преимущества. Как говорил Форд: «Если бы я спросил людей, чего они хотят, они бы ответили - более быструю лошадь, в то время как никто не мог представить себе, что нужен автомобиль».
- Evocabank не отличается активным партнерством с международными инвесторами. В этом плане следует ли ожидать изменений?
- Да, изменения в скором времени будут. Прежняя стратегия банка не предполагала активного партнерства с международными структурами. В настоящее время мы ведем переговоры с несколькими международными финансовыми организациями.
Сотрудничество с международными инвесторами, помимо финансового компонента, имеет также и сильный консалтинговый потенциал, что дает возможность обмена ценным опытом, повышения культуры корпоративного управления, внедрения новых критериев работы и коммуникации. В этом плане мы открыты для любых видов обсуждения вопросов сотрудничества с международными инвесторами.
- В контексте развития мировых событий сегодня много говорится о том, что банки как таковые в будущем потеряют свой классический вид, превратившись в экосистемы со множеством  альтернативных услуг и возможностей. Вы готовы к такому вызову?
- В контексте развития мировых событий все структуры и системы теряют свой вид и прежние формы. Супермаркеты сегодня больше не работают как раньше, также и услуги такси, сфера развлечений, покупки, образование и т.д. Интернет изменил логику работы всех сфер. Они стали многофункциональными, многослойными и индивидуализированными.
Потребитель предпочитает иметь возможность и свободу выбора, хотя легче и быстрее делать покупки при ограниченном выборе.
Компании более не предоставляют только одну специализированную услугу, рамки услуг расширяются, создаются кластеры услуг, которые удовлетворяют все желания потребителя и, прогнозируя возможные желания, предлагают также иные вещи.
Банковская сфера также не является исключением. Филиалы банков поменяют свой формат и станут выставочными площадками (showroom) финансовых услуг и пунктами онбординга, где не будут обслуживать, а будут способствовать миграции клиента от офлайн к онлайн-среде. Будут сформированы финансовые агломерации в форме финкортов наподобие фудкортов.
В обозримом будущем конкурентное преимущество будет иметь мобайл-платформа, следовательно, именно эту платформу следует развивать. Розничное кредитование почти полностью превратиться в онлайн-кредитование. Корпоративное кредитование пока некоторое время будет работать по обычной схеме, однако переход к мобайл-кредитованию всего лишь вопрос времени.
Разница между процентными ставками привлечения и размещения денежных ресурсов, то есть доходы, получаемые от традиционного банкинга, постепенно будут все меньше покрывать расходы банков. Предоставление сопутствующих услуг станет решающим в формировании прибыли банка.
Меняется не только банк, но и то, что представляет ценность для банка. Раньше, чтобы воспользоваться услугами банка в нашей VIP зоне, человек должен был иметь определенную сумму сбережений или оборота. Мы решили, что статус VIP будем присваивать также тем,  кто имеет в социальных сетях свыше 20 000 подписчиков. Это является ярким примером трансформации системы ценностей и сознания.
Как видите, вызовов много, а ожидания высоки. Мой принцип: в любом деле следует ежедневно прилагать чуточку больше сил, чем требуется, обеспечить лучший, чем планировался, результат – тем самым превзойти ожидания. Ведь 0.99 365 = 0.03, а 1.01 365 = 37.8.