«Ոչ թալանին»-ը չի մասնակցի ՀԷՑ-ի աուդիտի վերահսկողությանը
«Ոչ թալանին» համակարգող խումբը որոշել է չմասնակցել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում անցկացվելիք միջազգային աուդիտի վերահսկողությանը:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է «Ոչ թալանին» համակարգող խմբի անդամներից Սոֆյա Հովսեփյանը՝ նշելով, որ որոշումը կայացնելուց առաջ դրա նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումներ են ունեցել տարբեր մասնագետների՝ միջազգային աուդիտորական ընկերությունների ներկայացուցիչների եւ իրավաբանների հետ:
«Քննարկումների արդյունքում հասկացանք, որ մեր ներկայությունն այդ վերահսկող խմբում չի ապահովի աուդիտի գործընթացի թափանցիկությունը: Տրամաբանական է, որ աուդիտն իրականացնող մասնագետներն աշխատում են բավական լուրջ թվերի հետ, եւ ոչ մի միջազգային աուդիտոր թույլ չի տա մեզ ներկա լինել ամբողջ գործընթացին: Մենք ստիպված ենք լինելու սպասել, թե երբ աուդիտորները դուրս կգան սենյակից եւ մեզ ինչ-որ արդյունք կներկայացնեն, ինչը հավասարազոր է այդ պատերից դուրս աուդիտի արդյունքները հանրությանը ներկայացնելուն: Արդյունքում, սակայն, տպավորություն կստեղծվի, թե մենք վերահսկել ենք գործընթացն ու տեսել, որ ամեն ինչ «նորմալ» է»,- ասել է Սոֆյա Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով՝ ակտիվիստներին՝ աուդիտի վերահսկող խմբի անդամ դառնալու պետության առաջարկությունը «միանշանակ ձեւական քայլ է»:
Սոֆյա Հովսեփյանն ընդգծել է, որ «Ոչ թալանին»-ը դեմ է նաեւ ՀԷՑ-ում միջազգային աուդիտ անցկացնելու գաղափարին:
«Տարիներ շարունակ ՀԷՑ-ում իրականացված աուդիտի արդյունքները վկայել են ընկերության ոչ արդյունավետ աշխատանքի մասին, սակայն, կառավարությունը որեւէ քայլ չի ձեռնարկել դա կանխելու համար, բացի էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելուց: Մենք արդեն ունենք նախորդ տարիներին իրականացված աուդիտի արդյունքները: Նախատեսվող աուդիտի համար եւս լրացուցիչ գումար է ծախսելու: Այս աուդիտով ընդամենն ուզում են հստակեցնել, թե թանկացումն օբյեկտիվ է»,- ասել է համակարգող խմբի անդամը:
ՀԷՑ-ում անցկացվելիք աուդիտի գործընթացին չմասնակցելու իր որոշման մասին «Ոչ թալանին»-ը պաշտոնապես կհայտարարի հաջորդ շաբաթ նախատեսված ասուլիսի ընթացքում՝ խոսելով նաեւ հետագա քայլերի ու պահանջների մասին:
Իսկ մինչ այդ՝ հուլիսի 14-ին, համակարգող խումբը երթով կշարժվի դեպի ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով պատժել հունիսի 23-ին ցուցարարների նկատմամբ բռնի ուժ կիրառած ոստիկաններին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահը կոչ էր արել  բողոքի ձայն բարձրացրած երիտասարդներին «չվախենալ նոր պատասխանատվություն ստանձնելուց եւ քայլերի մշակման իրական գործընթացին մասնակից դառնալուց՝ դրանով իսկ հասարակության մեջ նվազեցնելով կասկածամտությունը»:
Սոֆյա Հովսեփյանն ընդգծել է, որ այս հայտարարությունից բացի, «Ոչ թալանին»-ը աուդիտի վերահսկողությանը մասնակցելու վերաբերյալ պետության կողմից մինչ օրս որեւէ պաշտոնական առաջարկ չի ստացել:

«Нет грабежу» не будет контролировать аудит в ЭСА
Координационная группа инициативы «Нет грабежу» решила не участвовать в процессе контроля над аудитом, который будет проводиться в ЗАО «Электрические сети Армении».
Об этом Медиамакс сообщила представительница координационной группы инициативы Софья Овсепян, отметив, что прежде чем принять такое решение, группа посоветовалась с различными специалистами, представителями аудиторских компаний и юристами.
«По итогам обсуждений мы поняли, что наше присутствие в группе контроля не обеспечит прозрачности аудита. Понятно, что специалисты, проводящие аудит, работают с достаточно серьезными цифрами, и ни один международный аудитор не позволит нам следить за всем процессом. Нам придется ждать, пока аудиторы выйдут из комнаты и сообщат какие-то результаты, что, в общем-то, то же самое, что сообщать те же сведения общественности за стенами здания. В итоге, однако, будет создаваться впечатление, что мы контролировали процесс и видели, что «все нормально»», - сказала Софья Овсепян.
По ее словам, предложение главы государства, согласно которому активисты могут контролировать процесс, носило «однозначно формальный характер».
Софья Овсепян подчеркнула, что «Нет грабежу» выступает также против проведения международного аудита в ЭСА.
«Годы напролет проводимый в ЭСА аудит свидетельствовал о неэффективной работе компании, однако правительство не принимало никаких мер, чтобы прекратить это, кроме повышения электроэнергии. У нас уже есть результаты аудита, проведенного в прошлом году. На предстоящий аудит опять уйдут дополнительные средства. С его помощью нам просто хотят показать, что подорожание имеет объективные причины», - сказала представительница координационной группы.
О решении не участвовать в процессе контроля над аудитом в ЭСА инициатива официально заявит на пресс-конференции, запланированной на следующей неделе. На ней также будут представлены дальнейшие действия и требования инициативы.
А до этого, 14 июля, координационная группа проведет шествие к Генеральной прокуратуре Армении, требуя наказать полицейских, применивших грубую силу против демонстрантов 23 июля.
Напомним, что президент Армении призвал протестующую молодежь «не бояться взять на себя новую ответственность и участвовать в реальном процессе планирования действий, тем самым понижая уровень недоверия в обществе».
Софья Овсепян подчеркнула, что кроме этого заявления «Нет грабежу» не получала официальных приглашений от правительства участвовать в процессе контроля над аудитом в ЭСА.