Ալեքսանդր Դունաեւ. MasterCard-ի զարգացման տեմպերը ՀՀ-ում վստահություն են ներշնչում
Հայաստանում, Բելառուսում եւ Ղազախստանում MasterCard ընկերության կառավարիչ տնօրեն Ալեքսանդր Դունաեւի հարցազրույցը Banks.am-ին
- Ինչպե՞ս կգնահատեք MasterCard-ի ներկայությունը Հայաստանում եւ արդյոք գո՞հ եք զարգացման դինամիկայից:
- MasterCard-ը Հայաստանի շուկայում աշխատում է շուրջ 15 տարի: Ինչպես մյուս երկրներում, վճարային շուկան Հայաստանում եւս զարգացման որոշակի փուլեր է անցնում, եւ մենք կառուցում ենք մեր ռազմավարությունը՝ հիմնվելով զարգացման յուրաքանչյուր փուլի առանձնահատուկ պահանջների ու մեր միջազգային փորձի վրա: Վերջին տարիներին մենք ականատես ենք վճարային շուկայի ակտիվացմանը, եւ մեր կողմից գործադրում ենք բլոր ջանքերը` պահպանելու այդ միտումները եւ օժանդակելու անկանխիկ վճարումների թվի աճին: Բանկերը լուրջ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ինչպես պրեմիում դասի, այնպես էլ զանգվածային հատվածի համար քարտային պրոդուկտների զարգացման, քարտատերերին հասանելի ծառայությունների թվի ավելացման եւ վճարային ինովացիոն գործիքների ներդրման նկատմամբ:
Մեր զարգացման տեմպերը վստահություն են ներշնչում առ այն, որ մենք ճիշտ ռազմավարություն ենք ընտրել: Անկասկած, այսօրվա տնտեսական բարդ իրավիճակը ինչպես մեր, այնպես էլ հարեւան պետություններում իր ազդեցությունն է ունենում, սակայն հենց այսպիսի ժամանակահատվածներում է դրվում ապագա աճի հիմքը: Այդ պատճառով մենք շարունակում ենք շարժվել մեր ռազմավարության իրականացման ուղղությամբ:
Մենք բավական ջերմ եւ պրոդուկտիվ հարաբերություններ ենք հաստատել խոշորագույն բանկերի հետ, ինչը, ես համոզված եմ, դրական ազդեցություն կունենա քարտատերերի թվի ավելացման, բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացման ու անկանխիկ վճարումների թվի աճի վրա:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանում MasterCard-ի` մասնավորապես պրեմիում դասի պրոդուկտների զարգացումը:
- Հայաստանի բանկերին հասանելի են Maestro եւ MasterCard ապրանքանիշերի բոլոր, այդ թվում` պրեմիում հատվածի 8 պրոդուկտները: Նման մոտեցումը մեր գործընկերներին հնարավորություն է ընձեռում հաճախորդների կոնկրետ ու բավական նեղ հատվածների համար հարմարեցված քարտեր թողարկել:
Ժամանակի ընթացքում բանկերն իրենց աշխատանքում անցում են կատարում պորտֆելի ավելի «նուրբ» տեսակավորմանը, որպեսզի ավելի մատչելի կերպով բացատրեն իրենց հաճախորդներին, թե ինչու նրանք պետք է ընտրեն այս կամ այն պրոդուկտը, եւ ցուցադրեն վերջինիս առավելությունները: Ի վերջո, դա բանկերին թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ մրցակցել միմյանց հետ, ավելացնել պորտֆելի եկամտաբերությունը եւ հաճախորդներին վճարային նոր լուծումներ առաջարկել:
- Իսկ նախատեսո՞ւմ եք ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ մարկետինգային նախաձեռնություններում՝ ուղղված MasterCard-ի կիրառման ավելի լայն տարածմանը եւ առեւտրային ցանցերում վճարումների շրջանառության ավելացմանը:
- Այդ ուղղությամբ մենք բավական ինտենսիվ աշխատում ենք: Վերջերս ամփոփեցինք ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հետ համատեղ իրականացրած ակցիայի արդյունքները, որն ուղղված էր քարտերով կատարվող անկանխիկ վճարումների թվի ավելացմանը: Ամենաշատ գնումներ կատարած եւ ամենամեծ թվով բոնուսային միավորներ կուտակած քարտատերերի միջեւ խաղարկություն անցկացվեց, որի հաղթողները պարգեւատրվեցին:
Վերջերս ավարտվեց նաեւ Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի հետ համատեղ գովազդային արշավը: Հաղթողները պարգեւներ ստացան UEFA-ի Չեմպիոնների լիգայի խորհրդանիշերով, որն ավելի քան 20 տարի է՝ MasterCard-ի գործընկերն է: Հայաստանում ֆուտբոլը սիրված մարզաձեւ է, եւ հետագայում մենք նախատեսում ենք օգտագործել Չեմպիոնների լիգայի հետ մեր համագործակցությունը մարկետինգային տարբեր գործընթացներում:
- Ինչպե՞ս է զարգանում քարտերի ընդունման եւ ինտերնետ-էկվայրինգի ենթակառուցվածքը:
- Քարտերի ընդունման ցանցի ընդլայնման նպատակով մենք նախատեսում ենք ավելացնել տերմինալների թիվը, ինչպես նաեւ բարձրացնել դրանց հասանելիության մակարդակը: Իրավիճակը փոխվում է, հիմնականում բանկերի հետաքրքրվածության եւ ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ: Ցավոք, դեռ որոշակի բարդություններ կան, քանի որ առեւտրային որոշ ընկերություններ պատրաստ չեն ակտիվորեն քարտեր ընդունել: Մեծ մասամբ, դա ստանդարտ իրավիճակ է, քանի որ շատերն ավելի սովոր են կանխիկ վճարումների հետ գործ ունենալ: Այստեղ կարեւոր է, որպեսզի շուկայի բոլոր մասնակիցները, ներառյալ, իհարկե, Կենտրոնական բանկը, միասին աշխատեն իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ:
Էլեկտրոնային վճարումների մասին ցանկանում եմ նշել, որ MasterCard-ի վերջին գլոբալ ուսումնասիրությունները վկայում են վճարումների հենց այդ հատվածի ակտիվ զարգացման մասին: Ժամանակակից սպառողը նախընտրում է գնումներ կատարել իր ցանկացած պահին եւ իրեն հարմար ձեւով. տանից դուրս չգալով՝ իր սեփական հեռախոսից կամ ինտերնետին միացած այլ սարքավորումներից: Կարծում եմ՝ կարելի է միջազգային առցանց խանութներից կատարվող գնումների աճ ակնկալել, որից հետո սահուն անցում կլինի սեփական հարթակների զարգացմանը:
- Իսկ Հայաստանում նախատեսվո՞ւմ է արդյոք MasterCard PayPass ոչ կոնտակտային համակարգի ներդրումը:
- Արդեն 68 երկրների 3 մլն առեւտրային հարթակներում վճարումներն ընդունվում են MasterCard PayPass ոչ կոնտակտային տեխնոլոգիայով: Մենք տեսնում ենք, որ ոչ կոնտակտային վճարումների ներդրումը շուկայի զարգացման տրամաբանական քայլ է, եւ հայաստանյան բանկերում լուրջ հետաքրքություն է առաջանում այդ ուղղության նկատմամբ: MasterCard-ի ոչ կոնտակտային վճարման տեխնոլոգիան ժամանակին հեղափոխություն կատարեց վճարային ինդուստրիայում: Հենց այդ նորարարության շնորհիվ է, որ հնարավոր է դառնում վճարումներ կատարել բջջային հեռախոսների եւ այլ կրիչների օգնությամբ: Օրինակ, չիպը կարող է տեղադրվել ձեռքի ժամացույցի կամ կախազարդերի մեջ եւ այլն: Վճարման բուն ընթացքը ինտուիտիվ է եւ շատ հարմար. բավական է քարտը կամ այլ սարքը մոտեցնել ոչ կոնտակտային տերմինալին: Գնորդը լիովին վերահսկում է վճարման ընթացքը, քանի որ կարիք չկա քարտը փոխանցել գանձապահին:
Անցած տարի MasterCard-ի պատվերով Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկայի, Եվրոպայի, Աֆրիկայի, Ասիայի ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի 56 շուկաներում ուսումնասիրություն էր անցկացվել: Contactless Payments Report հետազոտությունը, որում շեշտը դրվել էր Եվրոպայի վրա, կոչված էր գնահատել ոչ կոնտակտային վճարման միջոցների կիրառումը եւ սպառողների պատրաստակամությունը՝ ամեն օր օգտվելու այդ միջոցներից, ինչպես նաեւ նրանց վերաբերմունքը առկա առաջարկների նկատմամբ: Ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ քարտապաններն արագ են վարժվում մեկ հպումով վճարում կատարելուն եւ հույս ունեն, որ այդ համակարգը տարածում կստանա այլ առեւտրային եւ ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում: Օրինակ, Ռուսաստանում ոչ կոնտակտային տերմինալներ կարելի է գտնել ամենատարբեր առեւտրի կետերում՝ մթերային խանութներում, լվացքատներում, կինոթատրոններում, մարզադաշտերում եւ այլն:
Ոչ կոնտակտային վճարումների հաջող զարգացման հիմնական գործոնը քարտերի ընդունման արդյունավետ գործընթացի ներդրումն է, ներառյալ այնպիսի կարեւոր բաղադրիչներ, ինչպիսիք են կապի արագ ալիքների, հաճախորդին հասանելի վայրում գտնվող տերմինալի եւ վառ ու հիշվող բրենդինգի առկայությունը: Հենց դա է հնարավորություն տալիս սպառողներին զգալ այս տեխնոլոգիայի բոլոր առավելությունները եւ որակապես փոխում է ոչ կոնտակտային քարտի օգտատերի սպառողական փորձը:
- Ի՞նչ նոր պրոդուկտներ է MasterCard ընկերությունը նախատեսում թողարկել Հայաստանում:
- Նոր պրոդուկտների թողարկումը մեր աշխատանքի ամենակարեւոր ուղղություններից մեկն է: Դա վերաբերում է թե՛ զանգվածային, թե՛ պրեմիում կարգի առաջարկներին: Աճի լավ հեռանկարներ ունեն այն պրոդուկտները, որոնք առանձնանում են լոյալությամբ կամ համաբրենդային քարտեր են առաջարկում: Ինչպես ցույց է տալիս այլ շուկաների փորձը, նմանատիպ նախագծերի անցկացումը կարող է բանկերի մրցակցության հերթական փուլ դառնալ, այսինքն` հանգեցնել շուկայի հետագա զարգացմանը:
- Ո՞ր գործոններն են ազդում Հայաստանի վճարային շուկայի ներուժի վրա:
- Վճարային շուկայի իրավիճակի վրա մի շարք գործոններ են ազդում: Դա ե՛ւ բանկային համակարգի զարգացման մակարդակն է, եւ քարտեր արտադրող բանկերի քանակությունը, ե՛ւ էկվայրինգային ցանցի զարգացումը: Հայաստանյան բանկերի շրջանում բիզնեսի նման տեսակի նկատմամբ մենք կայուն հետաքրքրություն ենք նկատում, որի վկայությունն է մեր համատեղ նախագծերի քանակը: Կարեւոր են այն ջանքերը, որոնք անկանխիկ վճարումների զարգացման ուղղությամբ գործադրում է Կենտրոնական բանկը: Ազդում են նաեւ բնակչության կյանքի որակը, զբոսաշրջության ինտենսիվությունը: Օրինակ, զբոսաշրջիկների մեծ մասը սովոր է քարտեր օգտագործել եւ ակնկալում է, որ Հայաստանում էլ նման հնարավորություն կունենա:
Կարեւոր է նշել, որ Հայաստանում քարտերի քանակը դեռ բավականին փոքր է: 2014թ. տվյալների համաձայն` մեկ մարդուն բաժին է ընկնում 0.4 քարտ, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 1.5, իսկ եվրոպական երկրներում` 5-ից ավելի: Դրա համար կարեւոր է հետեւողականորեն աշխատել, որպեսզի Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակիչ ժամանակակից վճարման գործիք ձեռք բերելու հնարավորություն ունենա ու այն օգտագործելու խթան:
Ներկա պահին հանրապետությունում գերակշռում են կանխիկ վճարումները, եւ անկանխիկ վճարումների մասնաբաժինը մեծ չէ, այնպես որ մենք հետագա աճի համար զգալի հնարավորություններ ունենք: Ի վերջո, մեր գլխավոր մրցակիցը կանխիկ դրամն է:
Ակնհայտ է, որ հնարավոր չէ անել այնպես, որ քարտատերը, որը սովոր է ամբողջ գումարը միանգամից հանել բանկոմատից, վաղը հանկարծ սկսի իր բոլոր վճարումները քարտով կատարել: Մենք դեռ մեծ աշխատանք պետք է իրականացնենք, որպեսզի  մարդկանց մոտ նոր հմտություններ ձեւավորվեն ենթակառուցվածքը զարգացնելու եւ քարտի ամենօրյա օգտագործման հետ կապված: Կարեւոր է այստեղ նաեւ պետության դերը: Բնակչության ֆինանսական գրագիտության մակարդակի բարձրացման համար անհրաժեշտ են շուկայի բոլոր մասնակիցների նպատակաուղղված ջանքերը, որպեսզի մարդիկ հասկանան, որ քարտով վճարում իրականացնելն արագ է, հարմար եւ անվտանգ:

Александр Дунаев: Темпы развития MasterCard в Армении вселяют уверенность
Интервью Александра Дунаева, управляющего директора MasterCard в Армении, Беларуси и Казахстане порталу Banks.am
- Как Вы оцениваете уровень присутствия MasterCard на армянском рынке и довольны ли Вы динамикой развития?
- MasterCard работает на рынке Армении около 15 лет. Платежный рынок Армении, как и других стран, проходит определенные стадии развития, и мы строим свою стратегию, ориентируясь на специфические потребности каждой стадии роста и нашем международном опыте. В последние годы мы видим значительную активизацию развития платежного рынка и со своей стороны прикладываем все усилия для того, чтобы поддержать этот рост и способствовать увеличению объемов безналичных платежей. Банки демонстрируют серьезную заинтересованность в развитии карточных продуктов как для премиального, так и для массового сегментов, расширении количества сервисов, доступных держателям карт, внедрении инновационных платежных инструментов.
Темпы нашего развития вселяют уверенность в правильности выбранной стратегии. Безусловно, сегодняшняя непростая экономическая ситуация в стране и соседних государствах оказывает свое влияние, но именно в такие периоды закладывается база для будущего роста, и поэтому мы продолжаем планомерно двигаться в реализации нашей стратегии.
У нас сложились очень теплые и продуктивные отношения с ключевыми банками и, я уверен, что это положительно повлияет на увеличение количества держателей карт, повышение финансовой грамотности населения и рост безналичных платежей.
- Как Вы оцениваете развитие линейки MasterCard в Армении и в частности – премиальных продуктов?
- В Армении банкам доступна вся линейка продуктов под брендами Maestro и MasterCard, включая 5 продуктов для премиального сегмента. Преимуществом такого подхода  для наших партнеров является возможность выпускать карты под конкретные и достаточно узкие сегменты клиентов.
Постепенно банки в своей работе переходят к более тонкой сегментации портфеля, чтобы иметь возможность лучше и доходчивее объяснять своим клиентам, почему они должны открывать тот или иной продукт, показать его преимущества. В конечном счете, это позволяет банкам еще эффективнее конкурировать друг с другом, повышать прибыльность портфеля, предлагать клиентам новые платежные решения.
- Планируете ли Вы принимать более активное участие в  маркетинговых инициативах, направленных  на популяризацию использования карт MasterCard для оплаты и увеличения оборотов платежей в торговой сети?
- В этом направлении мы работаем достаточно активно. Недавно мы подвели итоги совместной акции с ВТБ Армения, которая была направлена на увеличение количества безналичных платежей по картам. Среди держателей карт, совершивших наибольшее количество покупок и получивших бонусные баллы, проводилась лотерея, в результате которой были определены победители и выдавались призы.
Также недавно завершилась промо-кампания с ACBA Credit Agricole. Ее победители получили призы с символикой Лиги Чемпионов UEFA, партнером которой MasterCard является уже более 20 лет. Футбол – популярный вид спорта в Армении, и в дальнейшем мы планируем использовать наше партнерство с Лигой Чемпионов в различных маркетинговых активностях.
- Как развивается инфраструктура приема карт, интернет-эквайринга?
- Мы видим развитие сети приема карт как в части увеличения числа терминалов, так и их доступности. Ситуация меняется, во многом благодаря заинтересованности и активной работе банков. К сожалению, все еще существуют препятствия связанные с неготовностью некоторых торгово-сервисных предприятий активно принимать карты. Во многом, это стандартная ситуация, связанная с исторической привязанностью к оплате наличными. Здесь важно, чтобы все участники рынка, включая, безусловно, Центральный Банк сообща работали над изменением этой ситуации.
Говоря об электронных платежах, хотел бы отметить, что последние глобальные исследования MasterCard показывают, что именно этот сегмент платежей развивается очень активно. Современный потребитель предпочитает делать покупки тогда и так, как ему удобно: не выходя из дома, со своего мобильного телефона или другого устройства, подключенного к интернету. Думаю, что можно ожидать дальнейшего роста числа покупок в международных онлайн магазинах с последующим плавным переходом к развитию собственных площадок.
- Планируется ли в Армении внедрение бесконтактной технологии MasterCard PayPass?
- Сейчас уже более 3 миллионов торговых площадок в 68 странах принимают оплату по бесконтактной технологии MasterCard PayPass. Мы видим, что внедрение бесконтактных платежей является логичных шагом развития рынка. И в Армении у банков появляется значительный интерес к этому направлению. Технология бесконтактной оплаты MasterCard в свое время произвела революцию в платежной индустрии. Именно с этой инновацией становятся возможны платежи с помощью мобильных телефонов и других носителей, например, чип может быть размещен в наручных часах, стикере, брелоках и т.д. Сам процесс оплаты интуитивно понятен и очень удобен: достаточно поднести карту или другое устройство к бесконтактному терминалу. Покупатель полностью контролирует процесс оплаты, потому что карту не нужно передавать кассиру.
В прошлом году по заказу MasterCard на 56 рынках в Северной и Южной Америке, Европе, Африке, Азии и Тихоокеанском регионе, с фокусом на Европе было проведено исследование “Contactless Payments Report”, целью которого была оценка использования потребителями средств бесконтактной оплаты, их готовность расплачиваться этим способом ежедневно, и отношение к существующим предложениям. Исследование показало, что держатели карт быстро привыкают платить в одно касание, и они рассчитывают на расширение ее приема торгово-сервисными предприятиями. Например, в России бесконтактные терминалы вы найдете в самых разных торговых точках –  гастрономы, прачечные, кинотеатры, спортивные арены и т.д. Несколько интересных проектов недавно стартовали на транспорте – в январе этого года бесконтактные ридеры были установлены на турникетах всех станций метрополитена в Санкт-Петербурге.
Ключевым фактором для успешного развития бесконтактных платежей является внедрение эффективного процесса приема карт, включая такие важные компоненты, как наличие скоростного канала связи, терминала, расположенного в зоне досягаемости для клиента, заметного и понятного брендинга. Именно это дает возможность пользователю почувствовать все преимущества технологии и качественно меняет пользовательский опыт держателя бесконтактной карты.
- Какие новые продукты компания MasterCard планирует выпускать в Армении?
- Запуск новых продуктов –  одно из важных направлений в нашей работе. Это касается и массового и премиального направления. Хороший потенциал для роста имеют продукты, имеющие такую составляющую, как лояльность, ко-брендовые карты. Как показывает опыт на других рынках, запуск такого рода проектов может стать следующим этапом конкуренции банков друг с другом, то есть повлечет дальнейшее развитие рынка.
- Что оказывает влияние на потенциал платежного рынка Армении?
- На состояние рынка влияет целый ряд факторов. Это и уровень развития банковской системы, и количество банков, которые активно эмитируют карты, развитие эквайринговой сети. В Армении мы видим у банков устойчивый интерес к этому виду бизнеса, и он отражается в количестве наших совместных проектов. Важны усилия, которые прилагает Центральный Банк по части развития безналичных платежей. Влияют и уровень жизни населения, и интенсивность туризма. Например, многие иностранные туристы уже давно привыкли пользоваться картами и ожидают, что смогут пользоваться картами, приезжая в Армению.
Важно отметить, что в Армении пока достаточно низкое количество карт. Так, по результатам 2014 года на человека приходится примерно 0.4 карты, тогда как, например, в России эта цифра уже около 1,5, а в Европейских странах может составлять и более 5 карт на человека. Поэтому очень важно планомерно работать над тем, чтобы каждый житель Армении имел возможность для получения и стимул для использования современного платежного инструмента.
В настоящее время в республике преобладает оплата наличными и доля безналичных оплат невысока, так что у нас достаточно возможностей для дальнейшего роста. В конечном счете, наш главный конкурент – это наличные.
Очевидно, что невозможно сделать так, чтобы держатель карты, который сегодня снимает только наличные в банкомате, завтра вдруг начинал оплачивать все покупки картой. Нам предстоит большая работа по развитию инфраструктуры, формированию у людей новых навыков, связанных с повседневным использованием карт. Важная роль здесь, безусловно, и у государства. Нужны целенаправленные усилия всех участников рынка для повышения финансовой грамотности населения, чтобы донести мысль о том, что платежи картой – это быстро, удобно и безопасно.