Green Rock հիմնադրամ. «Փոխել մարդկանց կյանքը՝ զարգացնելով քաղաքի տնտեսությունը»
Այսօր Դիլիջան քաղաքը զարգացման նոր փուլ է ապրում՝ որպես կրթական կենտրոն, զբոսաշրջային կլաստեր եւ մշակութային նախաձեռնությունների հարթակ։ Առավել հաճախ այս փոփոխությունների շարժիչ ուժ են դառնում մասնավոր հիմնադրամները՝ համախմբելով պետության, բիզնեսի, հասարակական հատվածի եւ դոնորների ջանքերը:
Green Rock հիմնադրամը հենց այս օրինակներից է: Դրա գործունեությունն ընդգրկում է կրթության, գաստրոնոմիայի, մշակույթի, երիտասարդության աջակցության եւ քաղաքային միջավայրի զարգացման ոլորտները:
Banks.am-ի հետ զրույցում Green Rock հիմնադրամի ղեկավար Կատյա Բրեդիխինան պատմել է՝ ինչպես է ձեւավորվում տարածաշրջանի երկարաժամկետ ռազմավարությունը, ինչու է շեշտը դրվում միջազգային չափանիշների ու տեղական տաղանդների վրա, եւ ինչպիսի փոփոխություններ են սպասվում Դիլիջանում մոտ ապագայում:
«Green Rock-ը Դիլիջանի հետ կապված մեծ պլաններ ունի»
Green Rock հիմնադրամը ստեղծվել է Green Rock Management Company մայր ընկերության կողմից՝ որպես դրա սոցիալական բաղադրիչ: Ընկերությունն իրականացնում է ռազմավարական նախագծեր, որոնք ուղղված են տարածքների, ենթակառուցվածքների եւ տնտեսության զարգացմանը՝ կիրառելով առաջատար տեխնոլոգիաներ եւ կենտրոնանալով երկարաժամկետ փոփոխությունների ու տեղական ներուժի բացահայտման վրա:
Green Rock հիմնադրամի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հունիսին, որից հետո ավելի քան մեկ տարի տեւել է հիմնական նպատակների եւ խնդիրների ձեւակերպման գործընթացը: Հիմնադրամի ակտիվ գործունեությունը մեկնարկել է 2025 թվականի հունիսին՝ Դիլիջանում ամառային ծրագրով եւ մեր առանցքային նախագծերից մեկի՝ Apicius Armenia հյուրընկալության միջազգային դպրոցի զուգահեռ գործարկմամբ:
Միեւնույն ժամանակ, հիմնադրամն ապրում է ինքնուրույն կյանքով եւ երբեմն նույնիսկ հուշում Green Rock ընկերությանը՝ ինչպիսի նախագծեր է անհրաժեշտ իրականացնել միջավայրն առավել գրավիչ դարձնելու համար։
Green Rock ընկերությունը եւ հիմնադրամը Դիլիջանի հետ կապված մեծ պլաններ ունեն: Մենք ցանկանում ենք քաղաքն էլ ավելի գրավիչ դարձնել զբոսաշրջիկների, ռելոկանտների եւ, իհարկե, տեղի բնակիչների համար: Ըստ արդեն իսկ հաստատված նախագծերի՝ մինչեւ 2029թ.-ն այստեղ կկառուցվի խոշոր հյուրանոց եւ տարածաշրջանի ամենամեծ համերգասրահը: Այս տարվա ապրիլի վերջին, կսկսի գործել Cabinet բար-սրճարանը, իսկ մայիսի վերջին կբացվի Villa 3-ը՝ աշխատանքի եւ ուսման համար նախատեսված ժամանակակից, ստեղծարար տարածքը: Իրականացման փուլում են մի շարք այլ նախագծեր, որոնց նպատակն է քաղաքը դարձնել էլ ավելի գրավիչ։
Ինչո՞ւ հենց Դիլիջանը
Իսկ էլ որտե՞ղ, եթե ոչ Դիլիջանում (ծիծաղում է - խմբ.): Այս քաղաքն արդեն իսկ յուրօրինակ կրթական կենտրոն է. այստեղ գործում է UWC Dilijan դպրոցը եւ ոլորտի այլ նախագծեր: Մենք որոշեցինք, որ հենց այստեղ ճիշտ կլինի հիմնադրել մեր Apicius Armenia հյուրընկալության միջազգային դպրոցը:
Կատյա Բրեդիխինան
Green Rock ընկերության գործունեության թիրախում հիմնականում Դիլիջանն է, թեեւ նախագծեր կան նաեւ Երեւանում: Բացի այդ, մեր խնդիրն է Դիլիջանը գրավիչ դարձնել ոչ միայն ենթակառուցվածքների տեսանկյունից, այլեւ աշխատել համայնքի զարգացման ուղղությամբ:
Մենք ունենք նաեւ մշակույթի եւ արվեստի հետ կապված նախագծեր, իսկ Դիլիջանը պատմականորեն հարուստ է եղել հենց մշակութային իրադարձություններով: Ցավոք, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո դրանք նվազել են, եւ մենք փորձում ենք վերականգնել այդ ավանդույթը: Այս տարի նախատեսում ենք կազմակերպել մի շարք փառատոներ, համաժողովներ եւ ֆորումներ։
Մեր հիմնադրամն աշխատում է նաեւ կայուն զարգացման եւ էկոլոգիայի ուղղությամբ, իսկ Դիլիջանում շատ են թափառող շները: Մեծ աշխատանք ենք իրականացրել կամավորների հետ, որոնք արդեն մի քանի տարի է՝ զբաղվում են այդ հարցով: DiliDogs նախագծի շրջանակում ցանկանում ենք փոխել Դիլիջանում ապրող, աշխատող կամ այս քաղաք այցելող մարդկանց վերաբերմունքը եւ քաղաքը դարձնել առավելագույնս անվտանգ՝ շների հետ համակեցության պայմաններում: Այդ իսկ պատճառով զբաղվում ենք շների ստերջացմամբ եւ պատվաստմամբ:
Ունենք նաեւ տեղացի երիտասարդությանն աջակցող նախագիծ՝ NextGen-ը: Դրա նպատակն է զարգացնել տեղական տաղանդները՝ աջակցելով երիտասարդների նախաձեռնություններին: Մեր խնդիրն է մոտիվացնել երիտասարդությանը ոչ միայն ֆինանսապես՝ դրամաշնորհների տրամադրման միջոցով, այլեւ՝ մենտորության բաղադրիչի տեսանկյունից:
Մեր նախագծերից մեկը կապված է Դիլիջանի միակ մարզադպրոցի հետ: Մոտ երկու տարի առաջ Green Rock ընկերությունը վերանորոգել է այն: Եթե սկզբում այնտեղ գործում էր միայն հունահռոմեական ըմբշամարտի խմբակ, ապա այժմ դպրոցում կա մարմնամարզության երկու դասարան: Մենք աջակցում ենք Վանաձորից ժամանող ուսուցիչներին, որոնք աշխատում են շուրջ 30 աշակերտի հետ: 2025 թվականի հոկտեմբերից դպրոցում գործում է նաեւ բալետի դասարան: Ուսուցիչները ժամանում են Երեւանից, եւ այժմ նրանք ունեն 43 աշակերտ, այդ թվում՝ երկու տղա։ Նախատեսվում է, որ շուտով բալետի խումբ կբացվի նաեւ տարիքով ավելի փոքր երեխաների համար։
«Զարգացմանն ուղղված հավաքական մոտեցումը միշտ ամենակայուն մոդելն է»
Green Rock հիմնադրամը համագործակցում է տարբեր գործընկերների հետ՝ կախված այս կամ այն նախագծի ուղղվածությունից։ Օրինակ՝ հիմնադրամի ընդհանուր գործունեության ընթացքում ակտիվ փոխգործակցում ենք Դիլիջանի քաղաքապետարանի հետ:
Ինչ վերաբերում է Apicius Armenia հյուրընկալության միջազգային դպրոցին, ապա այստեղ մեր հիմնական գործընկերներն իտալացիներն են, քանի որ մենք աշխատում ենք նրանց մեթոդաբանությամբ: Կիրառում ենք միջազգային չափանիշներ՝ միեւնույն ժամանակ համագործակցելով տեղացի շեֆ-խոհարարների հետ, օրինակ՝ Սեդրակ Մամուլյանի:
Այս պահին սկսում ենք ակտիվ աշխատել նաեւ տեղի քոլեջի հետ, որն ունի երեք բաժին՝ խոհարարական, զբոսաշրջային եւ բժշկական: Առաջին երկու բաժինները մեզ համար առանձնակի հետաքրքիր են, եւ այստեղ գործընկերության մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում:
Meet Dilijan նախագծի շրջանակում արդեն ունենք ավելի քան 75 գործընկեր՝ հյուրանոցներ, ռեստորաններ, տուրօպերատորներ, ծառայություններ մատուցողներ եւ այլ բիզնեսներ: Նրանց բոլորին հետաքրքրում է զարգացմանն ուղղված հավաքական մոտեցումը: Դա միշտ ամենակայուն մոդելն է:
Green Rock հիմնադրամի նախագծերը. տեղական տաղանդներ, ֆլորենտական չափանիշներ եւ հայկական տեքստիլ ժառանգություն
NextGen նախագիծը գործարկել էինք 2025 թվականին: Ինչպես արդեն նշեցի, դրա նպատակն է աջակցել երիտասարդների նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են քաղաքային միջավայրի բարելավմանը, դրա զարգացմանը եւ զբոսաշրջիկների հոսքի ավելացմանը։
Ի սկզբանե միջոցներ ունեինք միայն մեկ դրամաշնորհի համար՝ 1,5 հազար դոլարի չափով: Մեզ համար կարեւոր էր, որ նախագիծն իրականացվեր անմիջապես Դիլիջանի պատանիների կողմից, եւ այդ ժամանակ թիրախում ավագ դպրոցի աշակերտներն էին։ NextGen-ի մեկնարկից հետո, սակայն, մեզ միացավ եւս մեկ դոնոր՝ հնարավորություն տալով աջակցել արդեն երկու նախագծի իրականացմանը:
Առաջին նախագիծը խաղահրապարակն էր Դիլիջանի հեռավոր թաղամասերից մեկում: Այս գաղափարն առաջարկել եւ իրականացրել էր տեղացի պատանի Վահանը, ում ամեն հարցում օգնում էին ընտանիքը, ընկերները եւ ուսուցիչները: Դա շատ կարեւոր է ոչ միայն քաղաքային միջավայրի, այլեւ՝ մտածողության փոփոխության տեսանկյունից, քանի որ երեխաները հասկանում են՝ որեւէ նպատակի հասնելու համար պարտադիր չէ հեռանալ Դիլիջանից, կարելի է նախ եւ առաջ բարելավել սեփական միջավայրը: Մենք նույնպես ամեն կերպ աջակցել ենք Վահանին յուրաքանչյուր փուլում՝ սկսած ճիշտ բյուջեի կազմելուց, անհրաժեշտ սարքավորումների գնումից, մինչեւ՝ հրապարակի բացում: Ի դեպ, բացմանը ներկա էր շուրջ 210 մարդ, այդ թվում՝ հարեւան մանկապարտեզի բոլոր սաները (ժպտում է – հեղ.):
NextGen-ի երկրորդ նախագիծն իրականացրել էր մի աղջիկ՝ Յանան: Նա ցանկանում էր հետաքրքիր ձեւով պատմել Դիլիջանի տեսարժան վայրերի մասին եւ որոշեց, որ դա հարմար կլինի անել QR-կոդերով ցուցանակների միջոցով: Մենք դրանք տեղադրեցինք քաղաքի տարբեր հայտնի կետերում, ստեղծեցինք կայք, եւ յուրաքանչյուրն, ով կսկանավորի կոդը, կարող է ինքնուրույն կազմել իր հետաքրքիր երթուղին քաղաքով:
Այս տարի NextGen-ի շրջանակում նախատեսում ենք տրամադրել արդեն չորս դրամաշնորհ մասնավոր դոնորների կողմից: Հայտ կարող են ներկայացնել 15-ից 25 տարեկան անձիք: Գլխավոր պայմանն այն է, որ նրանց ջանքերն ուղղված լինեն Դիլիջան քաղաքի բարելավմանը:
Հայաստանում ժողովուրդը շատ հյուրասեր է: Դա արդեն բնավորություն է, արյան մեջ է, գեներում: Apicius Armenia հյուրընկալության դպրոցում մենք առաջարկում ենք միջազգային չափանիշներ եւ միջազգային կրթություն, որը հղկվել է տարիների ընթացքում: Մեր գործընկերներն այս ոլորտում ունեն 28 տարվա փորձ: Բացելով հյուրընկալության դպրոցը՝ ցանկանում ենք հզորացնել արդեն իսկ գոյություն ունեցող հատկանիշները, որպեսզի այդ ամենն իրականացվի ավելի թեթեւ, պարզ եւ պրոֆեսիոնալ: Մեզ համար շատ կարեւոր է փոխել այն կարծրատիպը, թե սպասարկման ոլորտում աշխատելը կարող է ամոթալի լինել:
Ինչպես արդեն նշեցի, Green Rock ընկերությունը պլանավորում է մի շարք խոշոր նախագծեր, որոնք 2028-2029 թվականներից սկսած պետք է աշխատանքով ապահովեն շուրջ 800 մարդու: Շատ ենք ցանկանում, որ նրանք լինեն տեղացի մասնագետներ, որոնք կկարողանան մատուցել միջազգային մակարդակի ծառայություններ։
2024 թվականի ապրիլին սկսեցինք հյուրընկալության դպրոցի բացման համար գործընկերոջ ընտրությունը: Ի սկզբանե մեզ համար կարեւոր էր ներգրավել միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան գործընկերոջ: Նա պետք է լիներ ակտիվ, ճկուն, դինամիկ, առաջադեմ եւ փորձառու: Ուսումնասիրեցինք մի շարք տարբերակներ՝ հիմնականում Եվրոպայից եւ Ասիայից:
Արդյունքում ձեւավորվեց ամբողջ աշխարհի 20 դպրոցներից բաղկացած «shortlist»: Ես այցելեցի բոլոր այդ հաստատությունները եւ վարեցի բանակցություններ: Արդյունքում ընտրեցինք Ֆլորենցիայի արվեստների համալսարանը: Մեր նախագիծը շատ հավակնոտ էր, նախատեսում էինք դպրոցը բացել մի քանի ամսվա ընթացքում: Իտալացիները մեզ հետ ներգրավվեցին այս «արկածախնդրության» մեջ (ժպտում է - հեղ.), եւ դպրոցը բացվեց 2025 թվականի սեպտեմբերին:
Apicius Armenia-ն ունի երեք հիմնական ուղղություն՝ ակադեմիական ծրագիր, Food, Wine and Wellness (խոհարարներ, հրուշակագործներ, սոմելյեներ, սննդաբաններ) եւ երրորդ ուղղությունը՝ Hospitality Management (հաղորդակցություն, հյուրանոցների եւ ռեստորանների կառավարում եւ այլն):
Դպրոցում երկամյա ուսուցումից հետո ուսանողը դառնում է կայացած պրոֆեսիոնալ, եւ, ինչպես ցույց է տալիս համաշխարհային փորձը, այս կրթությունը լիովին բավարար է առաջնակարգ հաստատություններում աշխատելու համար: Դպրոցում դասավանդում են իտալացիները, որոնք հատուկ այդ նպատակով ժամանում են Դիլիջան: Ուսման ընթացքում ուսանողներն անմիջապես աշխատում են իրական բիզնեսներում՝ իրենց դասախոսների վերահսկողության ներքո:
Բացի այդ, մեկ ամսից մենք Դիլիջանում բացում ենք մեր C-E-M-I-ն (Community Engagement Member Institute): Դա իրական բիզնեսի ինստիտուցիա է, որը սկսում է գործել համայնքում: Այնտեղ աշխատում են միայն ուսանողներ, բայց դա լիարժեք բիզնես է, որտեղ կարող է գալ ցանկացած մարդ՝ սնվելու կամ սուրճ խմելու: Դիլիջանի C-E-M-I-ում կլինի իտալական խոհանոց, եւ աշակերտները կպատրաստեն այն, ինչ սովորում են դասերի ընթացքում։
Բացի այդ, ուսանողները հնարավորություն են ստանում մեկ ուսումնական տարի անցկացնել Ֆլորենցիայում:
Այժմ ընթացքում է Apicius Armenia-ի նոր շենքի կառուցումը: Այնտեղ կլինեն լսարաններ, լաբորատորիաներ եւ եւս մեկ ռեստորան՝ C-E-M-I ձեւաչափով: Իսկ հարեւան շենքում կլինի բնակության տարածք ուսանողների, դասախոսների եւ դպրոցի աշխատակիցների համար:
Apicius Armenia կարող են ընդունվել բոլոր նրանք, ովքեր ունեն դպրոցական ատեստատ՝ առանց տարիքային սահմանափակման: Մեր ամենատարեց ուսանողը 53 տարեկան է. նա Արցախից մի կին է, որը ցանկանում է վերսկսել իր կյանքն արդեն Դիլիջանում եւ այստեղ հյուրանոց բացել: Այս պահին ունենք 16 ուսանող՝ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Ընդունվելու համար անհրաժեշտ է անգլերենի իմացություն, իսկ մնացած բոլոր մանրամասները կարելի է գտնել դպրոցի կայքում: Մեր լավագույն ուսանողներին կսպասենք արդեն Green Rock-ի նախագծերում (ժպտում է – հեղ.):
Մենք համագործակցում ենք Դիլիջանի հայկական տեքստիլի թանգարանի՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստի թանգարանի մասնաճյուղի հետ: Հայկական տեքստիլի թանգարանը վերջերս է վերանորոգվել, եւ այժմ այստեղ ներկայացված է անհավանական ցուցադրություն՝ գույների, էքսպոզիցիայի եւ բովանդակության տեսանկյունից: Green Rock հիմնադրամը «թանգարանի պաշտոնական բարեկամն» է, քանի որ մշակույթն ու արվեստը մեր գործունեության առանցքային ուղղություններից են:
Նախատեսում ենք նաեւ հայկական ասեղնագործության մասին գիրք հրատարակել։ Համագործակցության հնարավորությունները շատ են, այդ թվում՝ ոչ ստանդարտ հուշանվերների ստեղծումը, որոնք կլինեն անհատական, ֆունկցիոնալ և կապված տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության հետ:
Թանգարանն այսօր մեծ աշխատանք է տանում ավանդականից ավելի նորարար ձեւաչափի անցնելու ուղղությամբ, եւ մենք պատրաստ ենք աջակցել այդ ճանապարհին:
«Դիլիջանը դարձնել ձգողության կետ»
2026 թվականի սկզբին Green Rock հիմնադրամը դարձել էր Գաստրոնոմիայի, մշակույթի, արվեստի եւ զբոսաշրջության միջազգային ինստիտուտի (IGCAT, International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism) անդամ: Սա փորձագետների եւ պրոֆեսիոնալների համաշխարհային ցանց է, որը զբաղվում է տարածքների զարգացմամբ՝ վերոնշյալ ուղղությունների միջոցով: Այս համայնքի մաս կազմելը մեծ առավելություն է երկրի համար եւ հիանալի հնարավորություն՝ գրավելու միջազգային ուշադրություն։
Այս տարվա մայիսին նախատեսում ենք հայտ ներկայացնել World Region of Gastronomy անվանակարգի համար՝ ներկայացնելով Հայաստանի եւ մասնավորապես Դիլիջանի մշակութային ու խոհարարական ավանդույթները, ինչպես նաեւ՝ զբոսաշրջային ներուժը: Այժմ կազմում ենք ծրագիրը միջազգային ժյուրիի գնահատման համար, որը հուլիսին կժամանի Հայաստան: Մեր նպատակն է նախապատրաստել տարածաշրջանը զբոսաշրջիկների մեծ հոսքին եւ բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունն աշխարհում: Մեզ համար կարեւոր է Դիլիջանը դարձնել ձգողության կետ։
«Փոխել մարդկանց կյանքը՝ զարգացնելով քաղաքի տնտեսությունը»
Սոցիալական նախագծերով ես զբաղվում եմ ավելի քան 20 տարի եւ առաջին անգամ Դիլիջան եմ եկել դեռ 2014 թվականին: Հիշում եմ՝ ինչպիսի բեկումնային քայլ էր UWC դպրոցի հիմնադրումը: Այն ժամանակ շատերը նույնիսկ չէին պատկերացնում, որ նման մակարդակի դպրոց կարող է լինել ոչ միայն Դիլիջանում, այլեւ՝ ընդհանրապես Հայաստանում: Անձամբ տեսել եմ՝ ինչպես են տասնամյակների ընթացքում հարթվում կրթության նոր միտումների եւ առկա իրավիճակի միջեւ եղած տարբերությունները: Բացի ուղղակի մասնակցությունից, երբեմն նույնիսկ նման խոշոր նախագծի առկայությունն արդեն իսկ մոտիվացնող է:
Պատմականորեն այնպես է ստացվել, որ հնարավորությունների մեծ մասը միշտ երկրի կենտրոնում է, եւ շատ կարեւոր է, երբ բիզնեսը սկսում է ներգրավվել այն տարածաշրջանային նախաձեռնությունների աջակցմանը, որոնք պետությունն այսպես թե այնպես արդեն ծրագրել է: Դիլիջանը զարգանալու է եւ պետք է զարգանա որպես զբոսաշրջային կլաստեր: Հենց այդ պատճառով այսօր քաղաքում կա ավելի քան 105 հյուրանոց եւ հյուրատուն: Ակտիվ սեզոնին դրանք կարող են նույնիսկ չբավականացնել, սակայն սեզոնից դուրս հաճախ դատարկ են մնում: Մեր խնդիրն է, ի թիվս այլոց, հարթել այս «սեզոնայնությունը»:
Կարծում եմ՝ հատկապես մարզերում չափազանց կարեւոր է պետություն-բիզնես փոխգործակցությունը: Միայն համատեղ ջանքերով է հնարավոր զարգացնել քաղաքի տնտեսությունը եւ դրանով իսկ փոխել տեղի բնակիչների կյանքը:

06.03.2026 | 23:00 Главная страница / Новости / Статьи /
Сегодня город Дилижан переживает новый этап развития, как образовательный центр, туристический кластер и пространство для культурных инициатив. Все чаще именно частные фонды становятся драйверами этих изменений, объединяя усилия государства, бизнеса, сектора НКО и доноров.
Фонд Green Rock один из таких примеров. Его деятельность охватывает образование, гастрономию, культуру, поддержку молодежи и развитие городской среды.
В беседе с Banks.am руководитель фонда Green Rock Катя Бредихина рассказала о том, как формируется долгосрочная стратегия для региона, почему ставка делается на международные стандарты и локальные таланты, и какие изменения ожидаются в Дилижане в ближайшем будущем.
«У Green Rock большие планы на Дилижан»
Фонд Green Rock был учрежден головной компанией Green Rock Management Company, как ее социальная составляющая. Компания реализует стратегические проекты, которые направлены на развитие территории, инфраструктуры и экономики – с применением передовых технологий и фокусом на долгосрочные изменения и раскрытие потенциала мест и сообществ.
В июне 2024 года состоялось официальное открытие фонда Green Rock, и далее больше года был процесс по формулированию ключевых целей и задач. Активная деятельность фонда началась в июне 2025 года - с летней программы в Дилижане и параллельного запуска одного из наших флагманских проектов – международной школы гостеприимства Apicius Armenia.
При этом фонд живет своей жизнью и даже иногда подсказывает компании Green Rock, какие проекты необходимо реализовывать на территории, чтобы она стала более привлекательной.
У компании и фонда Green Rock большие планы на Дилижан. Мы хотим сделать город невероятно привлекательным для туристов, релокантов и, конечно, для местных жителей. По планам к 2029 году здесь будет построен большой отель и самый большой в регионе концертный зал. Уже сейчас, в конце апреля, начнет работать Cabinet кафе. В конце мая откроется Villa 3 - современное пространство в Дилижане для работы, учебы и творчества. В процессе реализации находится ряд проектов, цель которых сделать город еще более привлекательным.
Почему Дилижан?
А где еще, если не в Дилижане?! (смеется - ред.). Этот город уже является своего рода образовательным центром, здесь действует школа UWC Dilijan и другие образовательные проекты. Мы решили, что именно здесь будет самым правильным решением открыть, например, международную школу гостеприимства Apicius Armenia.
Катя Бредихина
Деятельность компании Green Rock в основном нацелена на Дилижан, хотя есть проекты и в Ереване. Кроме того, наша задача сделать Дилижан привлекательным не только с точки зрения инфраструктуры, но и работать в направлении развития сообщества.
Также у нас есть направление деятельности, связанное с культурой и искусством, а Дилижан исторически был богат именно культурными событиями. К сожалению, их стало меньше после распада Советского Союза, и мы пытаемся восстановить эту традицию. В этом году у нас много планов по организации различных фестивалей, конференций, форумов.
Наш фонд также работает в направлении устойчивого развития и экологии, а в Дилижане много бездомных собак. Мы провели большую работу с волонтерами, которые занимаются этим уже несколько лет. В рамках проекта DiliDogs мы хотим изменить отношение людей живущих, работающих или приезжающих в Дилижан, и сделать город максимально безопасным живя с собаками. Поэтому занимаемся стерилизацией и вакцинацией собак.
У нас также есть проект, связанный с поддержкой молодежи - NextGen. Его цель развить локальные таланты и поддержать инициативы молодых ребят. Наша задача мотивировать молодежь не только финансово, через выдачу грантов, но и с точки зрения менторской составляющей.
Один из наших проектов связан с единственной в Дилижане спортивной школой. Примерно два года назад компания Green Rock ее реставрировала. Если изначально там действовал только кружок греко-римской борьбы, то сейчас в школе два класса гимнастики. Мы поддерживаем преподавателей, которые приезжают из Ванадзора и занимаются с почти 30 студентами. В октябре 2025 года в школе был запущен балетный класс. Преподаватели приезжают из Еревана, и сейчас у них 43 студента, из них два мальчика. В планах открыть группу балета и для малышей.
«Коллективный подход, нацеленный на развитие - всегда самая устойчивая модель»
По разным проектам фонд Green Rock сотрудничает с разными партнерами. Это связано со спецификой нашей деятельности. Например, в рамках общей работы фонда мы активно взаимодействуем с мэрией Дилижана.
Если говорить про международную школу гостеприимства Apicius Armenia, то здесь у нас прежде всего итальянские партнеры, поскольку мы работаем по их методике. У нас международные стандарты, но при этом мы активно сотрудничаем с локальными шефами, например, Седраком Мамуляном.
Также на данный момент мы начинаем активную работу с местным колледжем, в котором три отделения - кулинарное, туристическое и медицинское. Первые два департамента нам особенно интересны, и мы видим здесь большие возможности для партнерства.
В рамках проекта Meet Dilijan у нас уже более 75 партнеров - отели, рестораны, туроператоры, сервис-провайдеры и другие бизнесы. Всем им интересен коллективный подход, нацеленный на развитие. Это всегда самая устойчивая модель.
Проекты фонда Green Rock: локальные таланты, флорентийские стандарты и армянское текстильное наследие
Проект NextGen мы запустили в 2025 году. Как я уже отметила, его цель поддержать инициативы молодых ребят, которые направлены на улучшение среды города, на его развитие и привлечение туристов.
Изначально у нас были средства на один грант в размере 1,5 тысяч долларов. Нам было важно, чтобы проект был реализован непосредственно подростками из Дилижана, и тогда мы ориентировались на учеников старшей школы. После запуска NexGen, у нас появился еще один донор, и мы смогли посодействовать реализации уже двух проектов.
Первым проектом стала игровая площадка в отдаленном районе Дилижана. Эту идею предложил и реализовал местный парень Ваган, которому во всем помогали его семья, друзья, учителя. Это очень важно не только в плане изменения городской среды, но и мышления, так как ребята понимают, что для достижения каких-либо целей необязательно уезжать из Дилижана, можно для начала улучшить пространство вокруг себя. Мы также всячески поддерживали Вагана на каждом этапе с составлением правильного бюджета, с закупкой всего необходимого оборудования, а затем уже с открытием площадки. На которое, кстати, пришло порядка 210 человек. В том числе весь соседний детский сад (улыбается - ред.).
Второй проект NextGen реализовала девушка Яна. Она хотела интересно рассказать о достопримечательностях Дилижана и решила, что это будет удобно сделать при помощи табличек с QR-кодами. Мы разместили их в разных известных точках города, создали сайт, и каждый, кто отсканирует код, сможет самостоятельно создать для себя интересный маршрут по городу.
В этом году в рамках NextGen мы предоставим уже четыре гранта от частных доноров. Заявку могут подать люди в возрасте от 15 до 25 лет. Главное, чтобы их усилия были направлены на улучшение города.
В Армении очень гостеприимный народ. Это уже в характере, в крови, в генах. В нашей школе гостеприимства Apicius Armenia мы предлагаем международные стандарты и международное образование, которое отточено годами. У наших партнеров 28-летний опыт в этой сфере. Открывая школу гостеприимства, мы хотим усилить уже существующие черты, чтобы делать это легче, проще, профессиональнее. Для нас очень важно поменять парадигму о том, что работать в сфере услуг может быть постыдно.
Как я уже отметила у компании Green Rock планируется ряд крупных проектов, которые с 2028–2029 года должны будут обеспечить работой почти 800 человек. Мы очень хотим, чтобы это были локальные специалисты, которые смогут предоставлять сервис международного уровня.
В апреле 2024 года мы начали выбирать партнера для открытия школы гостеприимства. Изначально для нас было важно привлечь партнера с международно признанными стандартами. Он должен был быть активным, гибким, динамичным, продвинутым и опытным. Мы исследовали разные варианты, в основном ориентируясь на Европу и Азию.
В итоге у нас был создан «short list» из 20 школ со всего мира. Я съездила во все и провела переговоры. В результате мы выбрали Флорентийский университет искусств. Наш проект был очень амбициозный, и мы планировали открыть школу буквально за несколько месяцев. Итальянцы включились с нами в эту «авантюру» (улыбается - ред.), и школа открылась в сентябре 2025 года.
В Apicius Armenia три ключевых направления - академическая программа, Food, Wine and Wellness - это повара, кондитеры, сомелье, нутрициологи, и третье направление -Hospitality Management: коммуникации, менеджмент отелей, ресторанов и т.д.
По прошествии двух лет обучения в школе студент становится сформировавшимся профессионалом, и, как показывает мировая практика, этого образования более чем достаточно, чтобы работать в топовых заведениях. Преподают в школе итальянцы, которые специально приезжают в Дилижан. В течение обучения студенты сразу же работают в реальных бизнесах под супервизией своих преподавателей.
Кроме этого, буквально через месяц мы открываем в Дилижане наш ЧЕМИ - C-E-M-I (Community Engagement Member Institute). Это институция реального бизнеса, которая встраивается в сообщество. Там работают только студенты, но это полноценный бизнес, куда может прийти любой желающий, поесть или выпить кофе. В ЧЕМИ в Дилижане будет итальянская кухня, и ученики будут готовить то, что проходят по программе.
Кроме всего этого, студенты получают возможность провести один год обучения во Флоренции.
Сейчас в процессе строительство нового здания Apicius Armenia. В нем будут аудитории, тренировочные лаборатории и еще один ресторан в формате ЧЕМИ. А в соседнем здании будет пространство для проживания студентов, преподавателей и сотрудников школы.
Поступить в Apicius Armenia могут все, у кого есть школьный аттестат, без возрастных ограничений. Самому старшему нашему студенту 53 года - это женщина из Арцаха, которая хочет перезапустить свою жизнь уже в Дилижане и открыть здесь отель. Сейчас у нас 16 студентов разных национальностей и из разных стран мира.
Для поступления нужен рабочий уровень английского, а все остальные подробности можно найти на сайте школы. Лучших наших студентов мы будем ждать уже в проектах Green Rock (улыбается - ред.).
Мы сотрудничаем с Музеем армянского текстиля в Дилижане, филиалом музея народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна. Музей армянского текстиля был недавно отреставрирован и сейчас здесь представлена невероятная выставка с точки зрения цвета, экспозиции и нарратива. Фонд Green Rock является официальным «другом музея», поскольку культура и искусство одно из ключевых направлений нашей деятельности.
В планах также издание книги об армянской вышивке. Возможностей для сотрудничества много, в том числе и создание нестандартных сувениров, которые будут индивидуальными, функциональными, связанными с культурным наследием региона.
Музей сегодня проводит большую работу по переходу от традиционного формата к более инновационному, и мы готовы поддерживать его на этом пути.
«Сделать Дилижан точкой притяжения»
В начале 2026 года фонд Green Rock стал членом Mеждународного института гастрономии, культуры, искусства, туризма (IGCAT, International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism). Это сеть экспертов и профессионалов со всего мира, которые занимаются развитием территории через упомянутые направления. Быть частью этого сообщество очень большое преимущество для страны, и отличная возможность привлечь международное внимание.
В мае этого года мы планируем подать заявку на номинацию World Region of Gastronomy, представляя культурные, кулинарные традиции, туристический потенциал Армении и в частности Дилижан. Сейчас мы составляем программу для оценки международного жюри, которое приедет сюда в июле. Мы планируем подготовить наш регион к наплыву большого количества туристов и к узнаваемости Армении в мире.
Для нас важно сделать Дилижан точкой притяжения.
«Изменить жизни людей, развивая экономику горoда»
Я занимаюсь социальными проектами уже более 20 лет и в первый раз приехала в Дилижан еще в 2014 году. Помню, каким прорывом стало основание школы UWC. Многие тогда даже не представляли, что школа такого уровня может быть не то что в Дилижане, но и в Армении в целом. Я лично видела, как на протяжении десятилетий сглаживался разрыв между новыми тенденциями в образовании и существующим положением. Помимо прямого участия, иногда даже просто наличие такого крупного проекта уже очень мотивирует.
Исторически повелось, что большинство возможностей всегда в центре страны и очень важно, когда бизнес начинает включаться в поддержку региональных инициатив, которые государство так или иначе уже запланировало. Дилижан будет и должен развиваться как некий туристический кластер. Именно поэтому сейчас в городе более 105 отелей, гостевых домов и других объектов размещения. В сезон их может даже не хватать, но вне сезона они часто стоят пустыми. Наша задача, в том числе сгладить эту «сезональность».
Думаю, именно в регионах особенно важно взаимодействие между государством и бизнесом. Только совместными усилиями возможно развить экономику города и тем самым изменить жизнь местных жителей.