S&P. Հայաստանի բանկային հատվածը մնում է կայուն
S&P Global Ratings գործակալությունը հայտնել է, որ «չնայած վարկավորման աճի շատ բարձր տեմպերին, Հայաստանի բանկային հատվածը մնում է կայուն՝ հենվելով ուժեղ կապիտալացման եւ բարձր շահութաբերության վրա»։
S&P Global Ratings գործակալությունը Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումը «կայուն»-ից փոխել է «դրական»-ի՝ հաստատելով երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ սուվերեն վարկային վարկանիշները արտարժույթով եւ ազգային արժույթով՝ «BB-/B» մակարդակում։
«Ներկա պահին մենք Հայաստանի ֆինանսական կայունությանն առնչվող ռիսկերը գնահատում ենք որպես զուսպ։ Բանկային հատվածը մնում է լավ կապիտալացված եւ բարձր շահութաբեր՝ զուտ տոկոսային եկամտի բարձր մակարդակի աջակցությամբ։ Վարկավորման աճի տեմպերը տարեկան կտրվածքով գերազանցում են 20%-ը՝ հիմնականում սպառողական եւ հիփոթեքային վարկավորման հաշվին։
Հիփոթեքային տոկոսների հարկային նվազեցումների աստիճանական վերացումը եւ մակրոպրուդենցիալ խստացման միջոցները սկսել են զսպել բնակարանային շուկայի պահանջարկը՝ հատկապես Երեւանում։ Բանկերի ակտիվների եւ պասիվների դոլարայնացումը վերջին տարիներին նվազման միտում է ցուցաբերում. ներկայում արտարժույթով արտահայտված է ներքին ավանդների եւ վարկերի մոտ մեկ երրորդը»,- նշել է գործակալությունը։
«Բանկային հատվածի մասնաբաժինը կարճաժամկետ արտաքին պարտքի ծավալում (հիմնականում ոչ ռեզիդենտների ավանդները) կազմում է համեմատաբար մեծ ցուցանիշ՝ $ 3,3 մլրդ։ Ակնկալում ենք, որ մինչեւ 2029 թ. պահուստները կցուցաբերեն ավելի չափավոր աճ՝ տարեկան մոտ 5%»,- ասված է S&P Global Ratings-ի զեկույցում։

22.02.2026 | 23:00 Главная страница / Новости /
Агентство S&P Global Ratings заявило, что «несмотря на очень высокие темпы роста кредитования, банковский сектор Армении остаётся стабильным, опираясь на сильную капитализацию и высокую прибыльность».
Агентство S&P Global Ratings пересмотрело прогноз по Армении со «стабильного» на «позитивный», подтвердив долгосрочные и краткосрочные суверенные кредитные рейтинги в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-/B».
«На данный момент мы оцениваем риски для финансовой стабильности Армении как сдержанные. Банковский сектор остаётся хорошо капитализированным и высокоприбыльным при поддержке высокого чистого процентного дохода. Темпы роста кредитования превышают 20% в годовом выражении - главным образом за счёт потребительского и ипотечного кредитования.
Постепенное сворачивание налоговых вычетов по ипотечным процентам и меры макропруденциального ужесточения начали сдерживать спрос на жильё, особенно в Ереване. Долларизация активов и пассивов банков в последние годы снижается: в настоящее время в иностранной валюте номинировано около трети внутренних депозитов и кредитов», - отметило агентство.
«Доля банковского сектора в объеме краткосрочного внешнего долга (преимущественно депозиты нерезидентов) составляет сравнительно большие $ 3,3 млрд долларов. Мы ожидаем, что до 2029 года резервы будут демонстрировать более умеренный рост - около 5% в год», - говорится в отчете S&P Global Ratings.