Lloyds-ը քվանտային հաշվարկների միջոցով հայտնաբերում է անօրինական սուրհանդակներին
Lloyds Banking Group-ն ավարտել է քվանտային հաշվարկների կիրառման առաջին փորձարկումը՝ ուղղված անօրինական դրամական սուրհանդակների բացահայտմանը, հաղորդում է Finextra-ն։
9-ամսյա նախագծի ընթացքում թիմն աշխատել է Lloyds-ի տնտեսական հանցագործությունների կանխարգելման փորձագետների եւ IBM-ի մասնագետների հետ, որպեսզի ուսումնասիրի, թե ինչպես կարող են քվանտային հաշվարկները օգնել բացահայտել խարդախության այնպիսի բարդ սխեմաներ, որոնք դժվար է նկատել ավանդական համակարգիչների միջոցով։
Փորձարկման շրջանակներում թեստավորվել են մի քանի քվանտային ալգորիթմներ՝ պարզելու համար, թե հնարավո՞ր է արդյոք գտնել դրամական սուրհանդակներին բնորոշ վարքագծի մոդելները տրանզակցիաների ավելի մեծ աղյուսակում։ Թիմն օգտագործել է անանունացված տվյալներ IBM-ի 156-կուբիթանոց քվանտային համակարգիչներից մեկի վրա։
Լուծումը հաջողությամբ նույնականացրել է իրական փողային սուրհանդակին, որը միտումնավոր ներառվել էր տվյալների մեջ՝ մոտեցման արդյունավետությունը հաստատելու համար։

08.04.2026 | 10:22 Главная страница / Новости / Финтех /
Lloyds Banking Group завершила первый эксперимент по применению квантовых вычислений для выявления незаконных денежных курьеров, сообщает Finextra.
В ходе девятимесячного проекта команда работала совместно с экспертами Lloyds по предотвращению экономических преступлений и специалистами IBM, чтобы изучить, как квантовые вычисления могут помочь выявлять сложные схемы мошенничества, которые трудно обнаружить с помощью традиционных компьютеров.
В рамках эксперимента было протестировано несколько квантовых алгоритмов, чтобы определить, можно ли выявить паттерны известного поведения денежных курьеров в более крупном графе транзакций. Команда использовала анонимизированные данные на одном из 156-кубитных квантовых компьютеров IBM.
Решение успешно идентифицировало реального денежного курьера, который был намеренно внедрен в данные для валидации подхода.