Համաձայն վերջերս հրապարակված տվյալների՝ Սինգապուրի ֆինտեխ ոլորտը 2022 թվականին խառը տարի է ապրել՝ ռեկորդային ակտիվությամբ, սակայն ֆինանսավորման մակարդակի զգալի անկմամբ:Finextra.com-ի փոխանցմամբ՝ FinTech Global Research-ի տվյալները վկայում են, որ 2022 թվականին Սինգապուրում տեղակայված ֆինտեխ ընկերությունները ռեկորդային թվով գործարքներ են կնքել, ընդհանուր առմամբ՝ 232 գործարք:Սակայն 2021-ից 2022 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ֆինանսավորման մակարդակը նվազել է 29%-ով՝ մինչեւ $2,4 միլիարդ։ Գործարքի միջին չափն էլ ավելի է նվազել՝ 39%-ով, եւ կազմել $10,3 միլիոն։Ամենախոշոր գործարքն իրականացվել է թվային ակտիվների համար ենթակառուցվածքի մատակարար՝ Amber Group-ի կողմից, որը C սերիայի ֆինանսավորման վերջին փուլում ներգրավել է $300 միլիոն։Բլոկչեյն եւ կրիպտո ոլորտը ֆինտեխ շուկայի ամենաակտիվ հատվածն էր, որին 2022 թվականին բաժին էր ընկել 82 գործարք եւ տրանզակցիաների 35%-ը։PayTech-ը եւ Richtech-ը համապատասխանաբար երկրորդ եւ երրորդ ոլորտներն էին ակտիվության առումով: 07.12.2020 | 10:27 Սինգապուրը՝ ասիական ֆինտեխ հաբ դառնալու ճանապարհին Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2022 թվականի սկզբին Սինգապուրում կգործարկվի 4 թվային բանկ, որոնք կունենան լիարժեք բանկային ծառայություններ մատուցելու լիցենզիա: Սինգապուրի դրամավարկային վարչությունը (MAS) հայտարարել էր, որ լիցենզիաներ կտրամադրի Grab-Singtel կոնսորցիումին, Sea տեխնոլոգիական հսկային, Ant Group-ին, ինչպես նաեւ կոնսորցիումին, որի կազմի մեջ են մտնում տարբեր ուղղվածության երեք ընկերություն։2020 թվականին Սինգապուրում գրանցված ֆինտեխ ընկերությունների թիվը գերազանցել էր 1000-ը՝ մեկ տարում ավելանալով 70%-ով: Ընդ որում, այդ ընկերությունների կեսը հիմնվել էր արտասահմանցիների կողմից: Դրսի գործարարների կողմից Սինգապուրի նկատմամբ հետաքրքրվածությունը պայմանավորված է պետական եւ կորպորատիվ զարգացած համակարգերով, որոնք հեշտացնում են բիզնեսի վարումը: Դրանից բացի, Սինգապուրը նախաձեռնել է բիզնեսի աջակցմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր, օրինակ՝ բազմատեսակ բիզնես աքսելերատորներ եւ վիզային հատուկ ծրագրեր:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 46343

2022-ой - смешанный год для финтех-сектора Сингапура
Согласно недавно опубликованным данным, в 2022 году финтех-сектор Сингапура пережил смешанный год с рекордной активностью, но значительным падением уровня финансирования.
Как передает Finextra.com, данные FinTech Global Research свидетельствуют, что финтех-компании, базирующиеся в Сингапуре, заключили рекордное количество сделок в 2022 году - всего 232 сделки.
Однако в период с 2021-го по 2022 год уровень финансирования снизился на 29% - до $2,4 миллиарда. Средний размер сделки упал еще больше - на 39%, до $10,3 миллиона.
Крупнейшая сделка была проведена поставщиком инфраструктуры цифровых активов Amber Group, которая привлекла $300 миллионов в ходе последнего раунда финансирования серии C.
Блокчейн и крипто-сектор был наиболее активной частью финтех-рынка, на него пришлись 82 сделки и 35% транзакций за 2022 год.
Paytech и richtech были соответственно вторым и третьим по активности секторами.
Ранее сообщалось, что в начале 2022 года в Сингапуре будут задействованы 4 цифровых банка, обладающие лицензией на полное банковское обслуживание. В частности, Денежно-кредитное управление Сингапура (MAS) заявляло, что предоставит лицензии консорциуму Grab-Singtel, технологическому гиганту Sea, Ant Group, а также консорциуму, в который входят три разнопрофильные компании.
Число зарегистрированных в Сингапуре финтех-компаний в 2020 году превысило 1000, увеличившись за год на 70%. При этом примерно половина всех этих компаний была основана иностранными резидентами. Популярность Сингапура среди зарубежных предпринимателей связана с развитыми государственными и корпоративными системами, которые упрощают ведение бизнеса. Помимо этого, город инициировал множество программ, направленных на поддержку бизнеса. Например, различные бизнес-акселераторы и специальные визовые программы.