2022թ. սկզբին Սինգապուրում կգործարկվի 4 թվային բանկ, որոնք կունենան լիարժեք բանկային ծառայություններ մատուցելու լիցենզիա:Մասնավորապես, ինչպես հաղորդում է The Straits Times պարբերականը, Սինգապուրի դրամավարկային վարչությունը (MAS) հայտարարել է, որ լիարժեք բանկային ծառայություններ մատուցելու լիցենզիաներ կտրամադրի Grab-Singtel կոնսորցիումին, Sea տեխնոլոգիական հսկային, Ant Group-ին, ինչպես նաեւ կոնսորցիումին, որի կազմի մեջ են մտնում տարբեր ուղղվածության երեք ընկերություն։ «Սա հանդիսանում է առաջին եւ երկար սպասված քայլ քաղաք-պետության համար` ուղղված ֆինանսական հատվածի ազատականացմանը։ Ինչպես եւ ավանդական բանկերն, այս խաղացողները մանրածախ հաճախորդներին կտրամադրեն այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են հաշիվների բացում, ավանդների ներգրավում, ինչպես նաեւ դեբետային եւ վարկային քարտերի թողարկում։ Սակայն թվային բանկերը չեն ունենա ֆիզիկական ներկայություն՝ բոլոր բանկային ծառայությունները կմատուցվեն առցանց։ Այս մոտեցումը տարբերվում է ավանդական տեղական բանկերի գործունեությունից, որոնք որոշ բանկային ծառայություններ տրամադրում են ինտերնետի կամ մոբայլ հավելվածների միջոցով։ Թվային բանկերը հնարավորություն կունենան սպասարկել նաեւ կորպորատիվ հաճախորդներին»,- գրում է պարբերականը։Ընդհանուր առմամբ թվային բանկի լիցենզիա ստանալու համար ներկայացվել էր 21 հայտ։ MAS-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ մինչ բանկային լիցենզիա տրամադրելը հաղթած թեկնածուները պետք է կատարեն բոլոր համապատասխան պրուդենցիալ պահանջները եւ լիցենզավորման նախնական պայմանները։ 23.10.2020 | 14:15 Մեկ տարում Սինգապուրում 400 նոր ֆինտեխ ընկերություն է հայտնվել MAS-ի ղեկավար Ռավի Մենոնն ասել է, որ թվային բանկերի հուսալի ցանկն ընտրելու համար Կենտրոնական բանկը կիրառել է «խիստ, վաստակի վրա հիմնված գործընթաց»:«Մենք սպասում ենք, որ դրանք կզարգանան գործող բանկերի հետ միասին եւ կբարձրացնեն ոլորտի նշաձողը ֆինանսական որակյալ ծառայությունների տրամադրման գործում, հատկապես այն ձեռնարկությունների եւ մասնավոր անձանց համար, որոնք այսօր սպասարկվում են ոչ բավարար մակարդակով։ Դրանք էլ ավելի կամրապնդեն Սինգապուրի ֆինանսական հատվածը ապագա թվային տնտեսության համար»,- նշել է նա։ Իր հերթին Ant Group ընկերությունը հայտարարել է, որ երախտապարտ է հնարավորության համար` հետագայում նպաստելու թվային ֆինանսական նորարարության արագացմանը եւ Սինգապուրում ու տարածաշրջանում ինտեգրմանը:«Մենք սպասում ենք Սինգապուրում ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի բոլոր մասնակիցների հետ համագործակցության ամրապնդմանը եւ խորացմանը, քանի որ աշխատում ենք միասին՝ ՓՄՁ-ներին ֆինանսական ծառայություններն ավելի մատչելի դարձնելու համար` միաժամանակ աջակցելով տեղական տաղանդների զարգացմանը», - ասված է ընկերության հայտարարության մեջ:Իսկ Grab-ի համահիմնադիր Էնթոնի Թանը նշել է, որ իրենց համար մեծ պատիվ է հնարավորություն ունենալ կառուցելու Սինգապուրում նոր սերնդի թվային բանկ եւ «հասանելիություն ապահովելու հասկանալի եւ արդիական ֆինանսական ծառայություններին»։ Banks.am հիշեցնում է, որ Սինգապուրում գրանցված ֆինտեխ ընկերությունների թիվը գերազանցել է 1000-ը՝ մեկ տարում ավելանալով 70%-ով: Ընդ որում, այդ ընկերությունների կեսը հիմնվել է արտասահմանցիների կողմից:Սինգապուրի ասիական ֆինտեխ հաբի համբավը պայմանավորված է այս քաղաք-պետության իշխանությունների ջանքերով` ուղղված արտասահմանցի մասնագետների ներգրավմանը: Դեռեւս հինգ տարի առաջ Սինգապուրում գրանցված էր ընդամենը 50 ֆինտեխ ընկերություն: MAS-ի տվյալներով` միայն վերջին տարվա ընթացքում այստեղ 400 նոր ընկերություն է հայտնվել: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 21367

В начале 2022 года в Сингапуре будут задействованы 4 цифровых банка, обладающие лицензией на полное банковское обслуживание.В частности, как сообщает издание The Straits Times, Денежно-кредитное управление Сингапура (MAS) сообщило, что предоставит лицензии на полное банковское обслуживание консорциуму Grab-Singtel, технологическому гиганту Sea, Ant Group, а также консорциуму, в который входят три разнопрофильные компании.«Это является для города-государства первым и долгожданным шагом, направленным на либерализацию финансовой индустрии. Как и традиционные банки, эти игроки будут предоставлять розничным клиентам такие услуги, как открытие счетов, привлечение вкладов, а также выпуск дебетовых и кредитных карт. Однако цифровые банки не будут иметь физического присутствия, и все банковские услуги будут предоставляться онлайн. Это отличается от традиционных местных банков, которые предлагают некоторые банковские услуги через интернет или мобильные приложения. Цифровые полнофункциональные банки смогут также обслуживать корпоративных клиентов»,- пишет издание.Всего на получение лицензии цифрового банка была выдана 21 заявка. В заявлении MAS отмечается, что успешные кандидаты должны выполнить все соответствующие пруденциальные требования и предварительные условия лицензирования, прежде чем им будут предоставлены банковские лицензии. 23.10.2020 | 14:15 За год в Сингапуре появилось 400 новых финтех-компаний Глава MAS Рави Менон сказал, что Центральный банк применил «строгий, основанный на заслугах процесс, чтобы выбрать надежный список цифровых банков».«Мы ожидаем, что они будут процветать вместе с действующими банками и поднимут планку отрасли в предоставлении качественных финансовых услуг, особенно для предприятий и частных лиц, которые в настоящее время обслуживаются в недостаточной степени. Они будут способствовать дальнейшему укреплению финансового сектора Сингапура для цифровой экономики будущего»,- сказал он.В свою очередь, компания Ant Group заявила, что благодарна за возможность внести дальнейший вклад в ускорение цифровых финансовых инноваций и интеграции в Сингапуре и регионе.«Мы надеемся на укрепление и углубление сотрудничества со всеми участниками индустрии финансовых услуг в Сингапуре, поскольку работаем вместе, чтобы сделать финансовые услуги более доступными для МСП, поддерживая при этом развитие местных талантов»,- говорится в сообщении компании.А соучредитель Grab Энтони Тан отметил, что для них большая честь иметь возможность построить цифровой банк нового поколения в Сингапуре и «открыть доступ к понятным и актуальным финансовым услугам».Banks.am напоминает, что число зарегистрированных в Сингапуре финтех-компаний превысило 1000, увеличившись за последний год на 70%. При этом примерно половина всех этих компаний была основана иностранными резидентами.Популярность Сингапура в качестве азиатского финтех-хаба обусловлена усилиями властей города-государства, направленными на привлечение зарубежных специалистов. Еще пять лет назад в Сингапуре было зарегистрировано всего 50 финтех-компаний. По данным MAS, только за последний год появилось 400 новых компаний.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 21346