Չինական UnionPay վճարային համակարգը նախորդ տարի բազմակի աճ է գրանցել ինչպես ռուսաստանյան բանկերի կողմից թողարկված քարտերի քանակի, այնպես էլ գործարքների ծավալների առումով, հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։Ընդ որում, վճարային գործարքների ճնշող մեծամասնությունը, ինչպես նաեւ այս վճարային համակարգի քարտերով կանխիկացման գործարքները կատարվել են արտասահմանում (90%)։ Եվ եթե առաջին կիսամյակում դրանց օգնությամբ հիմնականում իրականացվում էին փոխանցումներ էլեկտրոնային դրամապանակների վրա եւ կանխիկացումներ բանկոմատներից, ապա երկրորդ կիսամյակի ընթացում ավելի շատ վճարումներ են եղել։Մասնավորապես, ռուսաստանյան «Փոստ Բանկ»-ի («Почта Банк») տվյալներով՝ 2022 թվականի արդյունքներով վերջինս արդեն թողարկել էր ավելի քան 254 հազար UnionPay քարտ։ ՌԴ մեկ այլ խոշոր բանկում նախորդ տարի թողարկված քարտերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 200 հազարը։ «Միաժամանակ, երկրորդ կիսամյակում քարտերի պահանջարկն առաջին կիսամյակի համեմատ աճել է գրեթե 40%-ով»,- նշել են բանկում։Եվս մեկ խոշոր ռուսաստանյան բանկում տեղեկացրել են, որ մարտից մինչեւ տարեվերջ այս վճարային համակարգի քարտերի թողարկումն աճել է 20 անգամ։ Բանկերում նաեւ նշում են, որ անցած տարի UnionPay քարտերով գրանցվել է շրջանառության զգալի աճ։«Ֆինանսական նորարարություններ» ասոցիացիայի վարչության ղեկավար Ռոման Պրոխորովի խոսքով՝ UnionPay-ը միակ միջազգային վճարային համակարգն է, որը շարունակել է աշխատել Ռուսաստանում։ «Անցած տարի Ռուսաստանի քաղաքացիների կողմից նկատվել է այս համակարգի քարտերի նկատմամբ մեծ պահանջարկ՝ անդրսահմանային գործարքներ իրականացնելու համար»,- նշել է նա։Իսկ UnionPay քարտերի թերությունները (տարբեր երկրներում ընդունման անկանխատեսելիությունը, ոչ բոլոր արտասահմանյան առցանց խանութների հետ աշխատելը), ըստ նրա, շատ ռուսաստանցիների համար փոխհատուցվում էին միջազգային վճարային համակարգի «լիարժեք» քարտեր ստանալու համար բարեկամական երկրի օտարերկրյա բանկում հաշիվ բացելու եւ սպասարկելու անհրաժեշտության բացակայությամբ: 13.04.2022 | 15:07 Ռուսաստանցիները խնդիրներ են ունենում չինական UnionPay քարտերով առցանց վճարելիս Փորձագետների կարծիքով՝ ժամանակի ընթացքում զգալի ծավալների կարող է հասնել նաեւ այս վճարային համակարգի քարտերի շրջանառությունը Ռուսաստանի ներսում։ Իսկ մինչ այդ, բանկիրների խոսքով, այն հիմնականում բաժին է հասնում քոբրենդինգային քարտերին, որոնք Ռուսաստանում աշխատում են որպես «Միր» քարտեր։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 65158

Китайская платежная система UnionPay в прошлом году показала многократный рост как по количеству карт, выпущенных банками России, так и по объемам операций, передает «Коммерсант».При этом абсолютное большинство операций оплаты, а также снятие наличных по картам этой платежной системы происходили за границей (90%). И если в первой половине года с их помощью в основном шли переводы на электронные кошельки и снятие в банкоматах, то во втором полугодии стало больше платежей.В частности, по данным российского «Почта Банка», к концу 2022 года он выпустил уже более 254 тыс. карт UnionPay. В другом крупном российском банке общая эмиссия выпущенных карт за прошлый год превысила 200 тыс. штук. «При этом во второй половине года спрос на карты увеличился почти на 40% по отношению к первому полугодию»,- отметили там.Еще в одном крупном российском банке рассказали, что с марта по конец года эмиссия карт этой платежной системы выросла в 20 раз. В банках отмечают также существенный рост оборотов по картам UnionPay в прошлом году.По словам главы правления ассоциации «Финансовые инновации» (АФИ) Романа Прохорова, UnionPay - единственная международная платежная система, продолжившая работу в России. «В прошлом году был отмечен высокий спрос со стороны российских граждан на карты этой системы для обеспечения возможности совершения трансграничных операций»,- отметил он. А минусы карт UnionPay (непредсказуемость приема в различных странах, работа не со всеми иностранными интернет-магазинами), по его словам, для многих россиян перекрывались отсутствием необходимости открытия и обслуживания счета в зарубежном банке дружественной юрисдикции для получения «полнофункциональных» карт международной платежной системы. 13.04.2022 | 15:07 У россиян возникают проблемы при онлайн-платежах по картам китайской UnionPay По мнению экспертов, со временем и внутрироссийский трафик по картам этой платежной системы также может достичь заметных объемов. Пока же, по словам банкиров, он в основном приходится на кобейджинговые карты, которые в России работают как карты «Мир».Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 65155