Webbankir․ Ճեղքում Ռուսաստանում ծանր տնտեսական իրավիճակի պայմաններում
Չնայած Ռուսաստանում տիրող ծանր տնտեսական իրավիճակին, ռուսաստանյան Webbankir ֆինանսական առցանց հարթակի պորտֆելը 2022 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է 51%-ով եւ գերազանցել 2,8 մլրդ ռուբլին։
Banki.ru պորտալի փոխանցմամբ՝ հավատարիմ հաճախորդների թիվն աճել է 23%-ով՝ հասնելով 673 000-ի։ Միաժամանակ, գրեթե կրկնապատկվել է ՓՄՁ հատվածից վարկառուների պորտֆելի չափը։
Webbankir-ը 2022 թվականի արդյունքներով արժանացել է «Ոսկե ռուբլի» մրցանակին՝ «Նորարարական ճեղքում» անվանակարգում: Փորձագիտական ժյուրին գնահատել է այն նորարարական մոտեցումը, որն ընկերությունը ներդնում է միկրոֆինանսական շուկայում:
Նշվում է, որ վարկառուների գնահատման եզակի համակարգը եւ ինտերնետ մարքեթինգի ոլորտում մշակումները թույլ են տալիս Webbankir-ին ակտիվորեն ավելացնել հաճախորդների բազան՝ պահպանելով ժամկետանց պարտավորությունների ցածր մակարդակ:
Իր հերթին, բիզնես գործընթացների արդյունավետ ավտոմատացումը հանգեցրել է ֆինանսական ծառայությունների սպառողների բողոքների թվի զգալի՝ 12 անգամ կրճատման։
«Մենք միշտ զարգացել ենք որպես ֆինտեխ ընկերություն՝ կենտրոնանալով սեփական մշակումների վրա։ Մեր տեխնոլոգիական շատ լուծումներ առաջին անգամ կիրառվում էին Ռուսաստանում եւ իսկական ճեղքում դառնում ոլորտի համար։ Հատկապես հաճելի է ստանալ «Ոսկե ռուբլի» մրցանակը 2022 թվականի արդյունքներով, երբ Webbankir-ը նշեց իր 10-ամյա հոբելյանը»,- ասել է Webbankir առցանց հարթակի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պոնոմարյովը։
Webbankir-ը ռուսաստանյան առցանց վարկավորման շուկայի առաջնեկն է: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2012 թվականին եւ առաջինն էր Ռուսաստանում, որը սկսեց առցանց վարկեր տրամադրել հաճախորդների բանկային քարտերի վրա՝ օգտագործելով p2p (point-to-point) տեխնոլոգիան՝ 24/7 ռեժիմում: Այս ընթացքում տրամադրվել է ավելի քան 5 միլիոն վարկ՝ ավելի քան 45 միլիարդ ռուբլի ծավալով։
Expert RA վարկանիշային գործակալության տվյալներով՝ ընկերությունը Ռուսաստանում երրորդ տեղն է զբաղեցնում կարճաժամկետ վարկերի տրամադրման հատվածում, իսկ դրա աճի տեմպերով երկրորդ տեղում է։

Webbankir։ Прорыв в условиях тяжелой экономической ситуации в России
Несмотря на непростую экономическую ситуацию в России, портфель российской финансовой онлайн-платформы Webbankir за первое полугодие 2022 года увеличился на 51% и превысил 2,8 млрд рублей.
Как передает портал Banki.ru, количество лояльных клиентов выросло на 23% - до 673 тыс. человек. При этом размер портфеля заемщиков из сегмента МСП увеличился почти в два раза.
Webbankir стала победителем премии «Золотой рубль» в 2022 году в номинации «Инновационный прорыв». Экспертное жюри оценило инновационный подход, который компания привносит на микрофинансовый рынок.
Отмечается, что уникальная система оценки заемщиков и разработки в сфере интернет-маркетинга позволяют Webbankir активно наращивать клиентскую базу, поддерживая стабильно низкий уровень просрочки.
В свою очередь, эффективная автоматизация и настройка бизнес-процессов привели к существенному - в 12 раз - сокращению количества жалоб со стороны потребителей финансовых услуг.
«Мы всегда развивались как финтех-компания, делая акцент на собственные разработки. Многие наши технологические решения применялись в России впервые и становились настоящим прорывом для отрасли. Особенно приятно получить премию «Золотой рубль» по итогам 2022 года, когда Webbankir отметил 10-летний юбилей»,- отметил генеральный директор онлайн-платформы Webbankir Андрей Пономарев.
Webbankir - пионер российского рынка онлайн-кредитования. Компания основана в 2012 году и первой в России начала выдавать онлайн-займы на банковские карты клиентов по технологии p2p (point-to-point) в режиме 24/7. За это время выдано более 5 млн займов на сумму свыше 45 млрд рублей.
По данным рейтингового агентства «Эксперт РА», компания занимает третье место в России по объему выдач в сегменте краткосрочных займов и второе место по темпам прироста выдач.