Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցների ֆոնին թուրքական առցանց ծառայությունները, որոնք նախկինում ընդունում էին «Мир»-ով վճարումները, սկսել են արգելափակել ռուսաստանյան վճարային համակարգի քարտերով գործարքները, գրում է «Իզվեստիա»-ն։Այսպես, օրինակ, Turkish Airlines-ն այլեւս թույլ չի տալիս կայքում տոմսեր գնել ՌԴ մի շարք բանկերի կողմից թողարկված «Мир» քարտերով, ընդ որում ինչպես պատժամիջոցների տակ հայտնված բանկերի, այնպես էլ այն վարկային հաստատությունների, որոնց վրա չեն տարածվել սահմանափակումները։ Համակարգը հաճախորդին խնդրում է կապ հաստատել վարկային հաստատության հետ կամ փորձել վճարման այլ եղանակ:Օգտատերերի բազմաթիվ բողոքներն այն մասին, որ չեն կարողանում օգտվել ավիաընկերության կայքում Սբերբանկի, ՎՏԲ-ի եւ Tinkoff-ի կողմից թողարկված ռուսաստանյան վճարային համակարգի քարտերից, հայտնվել են ճանապարհորդների կողմից օգտագործվող ֆորումներից մեկում:«Իզվեստիա»-ի թղթակիցն անձամբ է համոզվել, որ բացի ռուսաստանյան բանկերի կողմից թողարկված Visa-ից եւ Masterсard-ից, Turkish Airlines-ի կայքը արգելափակել է նաեւ գործարքը Սբերբանկի «Мир» քարտով։ Եվ սա այն դեպքում, երբ այդ համակարգը նշված է որպես վճարման համար թույլատրված: Այսպիսով, տոմսեր ձեռք բերելու համար ռուսաստանցիները ստիպված են լինում գնալ ավիաընկերության գրասենյակներից մեկը, օգտագործել արտասահմանյան բանկերի քարտերը կամ օգտվել UnionPay համակարգից։ 13.04.2022 | 15:07 Ռուսաստանցիները խնդիրներ են ունենում չինական UnionPay քարտերով առցանց վճարելիս Թուրքական այլ հարթակներ նույնպես սկսել են արգելել «Мир» քարտի միջոցով վճարումները։ Օրինակ, հայտնի TT-Turk առցանց խանութը, որն առաքում է իրականացնում դեպի Ռուսաստան, կիրառված սահմանափակումների պատճառով արգելափակել է մի շարք պատժամիջոցների ենթարկված բանկերի ռուսաստանյան վճարային համակարգի քարտերով վճարումները։Պատճառը, որով թուրքական էքվայեր բանկերը կարող են հրաժարվել SDN ցուցակից ռուսաստանյան վարկային հաստատությունների հետ աշխատելուց, կարող է լինել օտարերկրյա գործընկերների կողմից երկրորդային պատժամիջոցների տակ հայտնվելու մտավախությունը, ասել է Էլեկտրոնային փողերի ասոցիացիայի ղեկավար Վիկտոր Դոստովը: Նա հավելել է, որ թուրքական բանկերին անհրաժեշտ են նաեւ իրացվելիության երաշխիքներ՝ վստահություն առ այն, որ բոլոր գործարքները կծածկվեն ռուսաստանյան վարկային հաստատություններից ստացվող գումարով, քանի որ միջոցների մուտքագրումը վայրկյանական չի տեղի ունենում:«Мир» քարտերն ընդունվում են արտասահմանյան 10 երկրներում, որտեղ հնարավոր է վճարել գնումների դիմաց, հիշեցրել են վճարային համակարգում, որի ներկայացուցիչը պարզաբանել է. ներկայումս որոշ օտարերկրյա էքվայեր բանկեր, որոնք ապահովում են ազգային քարտերի ընդունումն այդ երկրներում, կարող են ինքնուրույն որոշում ընդունել դադարեցնել «Мир»-ի սպասարկումն իրենց սարքերի ցանցում կամ կայքերում։ Դա կարող է տարածվել պատժամիջոցների տակ հայտնված բանկերի քարտերի վրա, պարզաբանել են ազգային վճարային համակարգում։ Այդ դեպքում ռուսաստանյան «պլաստիկով» գործարքները կմերժվեն էքվայեր բանկերի կողմից։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 168763

На фоне западных санкций против России турецкие сервисы, которые ранее принимали оплату «Миром», стали блокировать операции по картам российской платежной системы, пишут «Известия».Так, например, Turkish Airlines больше не позволяет покупать билеты на сайте картами «Мир», выпущенными рядом российских банков, причем как подсанкционными, так и не попавшими под ограничения. Система просит клиента обратиться в кредитную организацию или попробовать другой способ оплаты. Многочисленные жалобы пользователей на невозможность использовать карты российской платежной системы от «Сбербанка», ВТБ и «Тинькофф» на сайте этой авиакомпании появились на одном из форумов, которым пользуются путешественники.Корреспондент «Известий» лично убедился: помимо Visa и Mastercard российских банков, сайт Turkish Airlines заблокировал и операцию с карты «Мир» «Сбербанка». Однако эта система указана как разрешенная для оплаты. Таким образом, для покупки билетов напрямую россияне вынуждены ехать в один из офисов авиакомпании, использовать карты иностранных банков или системы UnionPay. 13.04.2022 | 15:07 У россиян возникают проблемы при онлайн-платежах по картам китайской UnionPay Запрещать платежи с помощью «Мира» стали и другие турецкие платформы. Так, например, популярный интернет-магазин TT-Turk, который осуществляет доставку в Россию, из-за введенных санкций заблокировал оплату картами российской платежной системы ряда подсанкционных банков․Причина, по которой турецкие банки-эквайеры могут отказываться от работы с российскими кредитными организациями из списка SDN, может заключаться в опасении зарубежных партнеров попасть под вторичные санкции, считает глава Ассоциации электронных денег Виктор Достов. Он добавил, что турецким банкам также нужны гарантии ликвидности - уверенность, что все операции затем будут покрыты поступлениями денег из российских кредитных организаций, поскольку начисление средств не происходит одномоментно.Карты «Мир» принимаются в 10-и зарубежных странах, где можно расплатиться за покупки, напомнили в платежной системе. Ее представитель уточнил: в настоящее время некоторые иностранные банки-эквайеры, обеспечивающие прием национальных карт в этих странах, могут самостоятельно принимать решение о приостановке обслуживания «Мира» в сети своих устройств или на сайтах. Это может коснуться карт российских банков, которые находятся под блокирующими санкциями, уточнили в национальной платежной системе. Тогда операции по российскому «пластику» будут отклоняться на стороне банков-эквайеров.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 168870