Ռուսաստանյան բանկերն իրավունք են խնդրել նոր հաճախորդների համար հաշիվներ բացել, ավանդներ ձեւակերպել եւ վարկեր տրամադրել՝ օգտագործելով Միասնական կենսաչափական համակարգից դեմքի եւ ձայնի ծեփապատճեները, որոնք ՌԴ քաղաքացիները հանձնել են ինքնուրույն՝ իրենց սմարթֆոնների միջոցով, հաղորդում է «Իզվեստիա»-ն։Սեփական սմարթֆոնի միջոցով Միասնական կենսաչափական համակարգում դեմքի եւ ձայնի ծեփապատճեներն ինքնուրույն գրանցման հնարավորությունն օրենսդրորեն ամրագրվել էր 2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ին: Սակայն կենսաչափական տվյալները, որոնք անձն ինքն է գրանցել, կարող են օգտագործվել սահմանափակ գործողությունների համար։ Դրանց թվում են մինչեւ 1000 ռուբլու չափով վճարումները, Մոսկվայի մետրոյում «դեմքով» վճարումները, ինչպես նաեւ բանկային հաճախորդների հեռահար սպասարկումն այն վարկային հաստատություններում, որտեղ նրանք արդեն ունեն հաշիվ: Բանկերն առաջարկել են օգտագործել ռուսաստանցիների կողմից ինքնուրույն գրանցված կենսաչափական տվյալները նաեւ հեռահար հաշիվ բացելու համար։ Այժմ կենսաչափական տվյալներով կարող են հեռահար հաշիվ բացել այն քաղաքացիները, ովքեր ավանդական եղանակով են հանձնել դեմքի եւ ձայնի ծեփապատճեները Միասնական կենսաչափական համակարգ՝ այցելելով բանկի մասնաճյուղ: Վարկային կազմակերպությունները կարծում են, որ հաճախորդին նույնականացնելու համար դեմքի եւ ձայնի ծեփապատճեների մի մասի օգտագործման սահմանափակումը կոտնահարի հեռահար ֆինանսական ծառայություններ ստանալու քաղաքացիների իրավունքները:Հաշիվ բացելու այս եղանակը չի մեծացնում ռիսկերը, քանի որ բանկերը հնարավորություն ունեն լրացուցիչ ստուգել հաճախորդին, ասված է Ֆինանսական շուկայի ազգային խորհրդի նամակում՝ ուղղված Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկին, Ֆինանսների նախարարությանը, Թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցությունների նախարարությանն ու կառավարությանը։ Միաժամանակ, վարկային կազմակերպությունները խնդրել են Միասնական կենսաչափական համակարգում մակնշել դեմքի եւ ձայնի այն ծեփապատճեները, որոնք հաճախորդների կողմից ինքնուրույն են գրանցվել:Բանկերի միջեւ չկա կոնսենսուս հաճախորդների կողմից ինքնուրույն գրանցված կենսաչափական տվյալների օգտագործման անվտանգության վերաբերյալ՝ հեռահար եղանակով հաշիվներ բացելու եւ ֆինանսական ծառայություններ մատուցելու համար:Այդ պատճառով նրանք խնդրում են նման տվյալների օգտագործման իրավունք՝ սպասարկման հեռահար մուտքի համար, սակայն յուրաքանչյուր վարկային հաստատություն կարող է ինքնուրույն ընտրել՝ օգտվել այս հնարավորությունից, թե ոչ»,- նշել է Ֆինանսական շուկայի ազգային խորհրդի ղեկավար Անդրեյ Եմելինը: 19.01.2022 | 17:52 ՌԴ բանկերի համար կենսաչափական տվյալները փոխանցելու նոր ընթացակարգ կգործի Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) աջակցում է Միասնական կենսաչափական համակարգում կենսաչափական տվյալների ինքնագրանցման հնարավորությանը անվտանգ բջջային հավելվածի միջոցով՝ առանց բանկի գրասենյակ այցելելու, «Իզվեստիա»-ին հայտնել են ԿԲ-ում: Այնուամենայնիվ, դրանք կարող են օգտագործվել ծառայությունների սահմանափակ ցանկի համար, ընդգծել է կարգավորիչը։Իսկ «Ռոսֆինմոնիթորինգը» չի աջակցում նույնականացման առաջարկվող մեթոդին, քանի որ այն կրում է Միասնական կենսաչափական համակարգում քաղաքացիների վերաբերյալ ոչ ճշգրիտ տվյալների հայտնվելու ռիսկեր, պարբերականին ասել են ծառայությունում:Միասնական կենսաչափական համակարգում բջջային հավելվածի միջոցով հավաքված կենսաչափական տվյալներով հեռահար եղանակով ավանդներ բացելը եւ վարկեր տրամադրելը ներկայումս դասակարգվում է որպես բարձր ռիսկային ծառայություն, համաձայն են Թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցությունների նախարարությունում։ Բջջային հավելվածի միջոցով կենսաչափական տվյալների ինքնագրանցման գործառույթի վրա աշխատանքը շարունակվում է, «Իզվեստիա»-ին հայտնել են «Ռոստելեկոմ»-ում, որը հանդիսանում է Միասնական կենսաչափական համակարգի օպերատոր: Ընկերությունում ընդգծել են, որ ապահովում են հուսալիության բավարար մակարդակ. տվյալների մշակումը բջջային հավելվածի օգնությամբ ինքնագրանցման շրջանակում կիրականացվի տեղեկատվության կրիպտոգրաֆիկ պաշտպանության հավաստագրված միջոցների կիրառմամբ, իսկ հաճախորդի սարքը կստուգվի հակավիրուսով։Եթե բանկերին ընդառաջ գնան, ապա հաճախորդների համար նոր հնարավորություններ կստեղծվեն՝ ցանկացած կազմակերպությունում եւ ցանկացած ժամանակ հաշիվներ բացելու եւ վարկեր ստանալու համար, ասել է Ecommpay միջազգային վճարային մատակարարի ՌԴ-ում վաճառքի բաժնի ղեկավար Մաքսիմ Մակարովը:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 27764

Российские банки попросили право открывать счета, оформлять вклады и выдавать кредиты новым клиентам с помощью слепков лица и голоса из Единой биометрической системы (ЕБС), которые россияне сдали самостоятельно через свои смартфоны, пишут «Известия».Возможность самостоятельно регистрировать слепки лица и голоса в ЕБС через собственный смартфон законодательно закрепили 30 декабря 2021 года. Однако биометрию, которую человек регистрировал сам, можно использовать для ограниченного круга операций․ Среди них - платежи по биометрии не более 1 тыс. рублей, оплата проезда лицом в московском метро, а также дистанционное обслуживание банковских клиентов в тех кредитных организациях, где у них уже открыт счет. Банки предложили использовать биометрию россиян, зарегистрированную ими самостоятельно, и для удаленного открытия счета. Сейчас открыть счет удаленно по биометрии могут граждане, которые сдали слепки лица и голоса в ЕБС традиционным способом - посетив отделение банка. Кредитные организации считают, что ограничение на использование части слепков лица и голоса для идентификации клиента будет ущемлять права граждан на получение дистанционных финансовых услуг.Такой способ открытия счета не увеличивает риски, поскольку у банков есть возможность проводить дополнительные проверки клиента, подчеркнуто в письме Национального совета финансового рынка (НСФР) в адрес Центрального банка России, Минфина, Минцифры и правительства. Вместе с тем кредитные организации попросили маркировать в ЕБС те слепки лица и голоса, которые были зарегистрированы клиентами самостоятельно.Среди банков нет консенсуса относительно безопасности использования биометрии, самостоятельно зарегистрированной клиентами, для удаленного открытия счетов и оказания финуслуг. Поэтому они просят права использовать такие данные для дистанционного приема на обслуживание, однако выбирать, пользоваться ли этой возможностью, каждая кредитная организация смогла бы самостоятельно, - пояснил глава НСФР Андрей Емелин. 19.01.2022 | 17:52 Российские банки смогут передавать биометрию только с согласия граждан Банк России поддерживает возможность саморегистрации биометрических данных в ЕБС с помощью защищенного мобильного приложения без посещения офиса банка, сообщили «Известиям» в ЦБ. Однако использовать их можно будет для ограниченного перечня услуг, подчеркнул регулятор․А «Росфинмониторинг» не поддерживает предложенный способ идентификации, поскольку он несет риски попадания в ЕБС недостоверных данных о гражданах, заявили «Известиям» в службе.Открытие вкладов и выдача кредитов удаленно по биометрии, собранной через мобильное приложение в ЕБС, в настоящее время относится к высокорисковым услугам, согласны в Минцифры. Работа над функцией саморегистрации биометрии через мобильное приложение продолжается, сообщили «Известиям» в «Ростелекоме», который выступает оператором ЕБС. В компании подчеркнули, что обеспечивают достаточный уровень надежности: обработка данных в рамках самостоятельной регистрации с помощью мобильного приложения будет осуществляться с применением сертифицированных средств криптографической защиты информации, а устройство клиента будет проверяться антивирусом.Если банкам пойдут навстречу, то у клиентов появятся новые возможности по открытию счета и получению кредитов в любой организации в любое время, отметил руководитель отдела продаж в РФ международного платежного провайдера Ecommpay Максим Макаров. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 27730