ՌԴ բանկերի համար կենսաչափական տվյալները փոխանցելու նոր ընթացակարգ կգործի
Ռուսաստանի թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցությունների նախարարությունը մշակել է ընթացակարգ՝ ֆինանսական շուկայի կազմակերպությունների կողմից հավաքագրված քաղաքացիների կենսաչափական տվյալները պետական Միասնական կենսաչափական համակարգ փոխանցելու համար, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Ինչպես նշվում է փաստաթղթին կից բացատրական գրության մեջ, առաջարկվող ընթացակարգն «ուղղված է ապահովելու անձնական տվյալների սուբյեկտի հավաստի եւ մանրամասն տեղեկացվածությունը նրա կենսաչափական անձնական տվյալները պետական Միասնական կենսաչափական համակարգ փոխանցելու հնարավորության մասին»:
Ենթադրվում է, որ փոխանցումը կիրականացվի քաղաքացու համաձայնությամբ։ Դրա համար կենսաչափական տվյալները տնօրինող բանկերը պետք է տեղեկացնեն իրենց հաճախորդներին նման միգրացիայի հնարավորության մասին բջջային հավելվածի կամ SMS-ի միջոցով: Քաղաքացիները կարող են իրենց համաձայնությունը հայտնել անձնական տվյալների փոխանցման եւ մշակման վերաբերյալ ծանուցումը ստանալուց յոթ օրվա ընթացքում, ընդ որում համաձայնությունը կարող է ստորագրվել հասարակ էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով:
Միաժամանակ, եթե օգտատերը հրաժարվում է իր տվյալները կոմերցիոն կենսաչափական համակարգից փոխանցել Միասնական կենսաչափական համակարգ, ապա կենսաչափական տվյալները պահվում են առաջինում։ «Բանկը կամ այլ կազմակերպությունը կկարողանա շարունակել օգտագործել առկա կենսաչափական տվյալները ֆիզիկական անձի համաձայնությամբ՝ ծառայություններ մատուցելու նպատակով, այդ թվում՝ հեռավար ձեւաչափով, որն առաջարկում է կազմակերպությունը: Բայց այս դեպքում օգտատերը կզրկվի Միասնական կենսաչափական համակարգին միացված այլ բանկերում եւ կազմակերպություններում հեռահար ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից»,- նշել են նախարարությունում։
ՌԴ Պետդումայի տեղեկատվական քաղաքականության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Խինշտեյնը «Ինտերֆաքս»-ին ասել է, որ «բանկերից պետությանը տվյալներ փոխանցելու ընթացակարգը դեռ պետք է հստակեցվի, դրա ուժի մեջ մտնելը հետաձգվել է մինչեւ 2022 թվականի սեպտեմբեր»:
Միասնական կենսաչափական համակարգը գործարկվել է Ռուսաստանի թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցությունների նախարարության, Ռուսաստանի բանկի եւ «Ռոստելեկոմ»-ի նախաձեռնությամբ 2018 թվականին:

Российские банки смогут передавать биометрию только с согласия граждан
Министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций России разработало порядок передачи биометрических данных граждан, собранных организациями финансового рынка, в государственную Единую биометрическую систему, передает «Интерфакс».
Как отмечается в пояснительной записке к документу, предлагаемый порядок «направлен на обеспечение достоверного и подробного информирования субъекта персональных данных о возможности передачи его биометрических персональных данных в Единую биометрическую систему, являющуюся в настоящее время государственной информационной системой».
Предполагается, что передача будет осуществляться с согласия гражданина. Для этого банки - держатели биометрических данных, обязаны будут проинформировать своих клиентов о возможности такой миграции с помощью мобильного приложения или по СМС. Выразить свое согласие на передачу и обработку персональных данных граждане смогут в течение семи дней с момента получения уведомления, причем согласие может быть подписано с использованием простой электронной подписи.
При этом, если пользователь отказывается от передачи своих данных из коммерческой биометрической системы (КБС) в Единую биометрическую систему (ЕБС), то биометрия сохраняется внутри КБС. «Банк или другая организация смогут продолжить использование имеющейся биометрии в соответствии с полученным согласием физического лица в целях оказания услуг, в том числе в удаленном формате, которые предлагает организация. Но в этом случае пользователь будет лишен возможности получать удаленные услуги в других банках и организациях, подключенных к ЕБС»,- сообщили в министерстве.
Председатель комитета Госдумы России по информационной политике, информационным технологиям Александр Хинштейн заявил «Интерфаксу», что «порядок передачи данных от банков государству еще предстоит уточнить, вступление нормы в силу отложено до сентября 2022 года».
Единая биометрическая система запущена по инициативе Министерства цифрового развития, связи и массовых коммуникаций, Банка России и «Ростелекома» в 2018 году.