Revolut ֆինտեխ ստարտափը $800 մլն է ներգրավել
2015 թվականին Լոնդոնում հիմնված Revolut ֆինտեխ ստարտափը նոր ներդրումային փուլի ընթացքում ներգրավել է $800 մլն ծավալի միջոցներ, իսկ ընկերության գնահատումն աճել է մինչեւ $33 մլրդ, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով Financial Times-ը:
Ինչպես նշում է պարբերականը, ստարտափի գինը 2020 թվականի սկզբից աճել է վեց անգամ, եւ այժմ ընկերության արժեքն ավել է, քան բրիտանական խոշորագույն NatWest բանկինը:
Revolut-ի ֆինանսական տնօրեն Միկո Սալովարան պատմել է, որ ընկերությունը միջոցներ հայթայթելու կարիք չուներ, սակայն դրանց ներգրավելու լավ պայմանների եւ ներդրողների կողմից ցուցաբերած հետաքրքրության ֆոնին ստարտափն, այնուամենայնիվ, որոշեց օգտագործել այդ հնարավորությունը:
Ըստ Revolut-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Նիկոլայ Ստորոնսկիի՝ ներդրումներն ու գնահատումը ցույց տվեցին ներդրողների վստահությունն առ այն, որ ընկերությունն ի վիճակի է մատակարարել այնպիսի պրոդուկտներ, որոնք «կբարձրացնեն հաճախորդների սպասելիքների շեմը ֆինանսական ծառայությունների ամբողջ ոլորտում»:
Revolut-ը նախատեսում է ներգրավված միջոցներն օգտագործել մարքեթինգի ասպարեզում ծախսերի ավելացման նպատակով՝ հատկապես ԱՄՆ-ում եւ Հնդկաստանում, ինչպես նաեւ նոր պրոդուկտներ մշակելու համար:

Финтех-стартап Revolut привлек $800 млн
Запущенный в 2015 году в Лондоне финтех-стартап Revolut в ходе нового инвестиционного раунда привлек $800 млн инвестиций, а оценка компании выросла до $33 млрд, сообщает Frank Media со ссылкой на Financial Times.
Как отмечает издание, оценка стартапа выросла в шесть раз с начала 2020 года, и теперь компания стоит больше, чем один из крупнейших британских банков NatWest.
Финансовый директор Revolut Микко Саловаара рассказал, что компании не нужно было привлекать средства, но на фоне хороших условий для их привлечения и интереса со стороны инвесторов, стартап все же решил использовать эту возможность.
По словам сооснователя и исполнительного директора Revolut Николая Сторонского, инвестиции и высокая оценка продемонстрировали уверенность инвесторов в том, что компания способна поставлять продукты, «которые поднимут планку ожиданий клиентов во всей отрасли финансовых услуг».
Revolut планирует использовать привлеченные средства для увеличения расходов на маркетинг, особенно в США и Индии, и на разработку новых продуктов.