Հնդկական ֆինտեխ ստարտափը ռեկորդային IPO կանցկացնի
Հնդկական Paytm վճարային ստարտափը բաժնետերերին կներկայացնի IPO-ի անցկացման իր ծրագիրը, որով նախատեսում է նախնական ներգրավել 160 մլրդ հնդկական ռուփի ($2,2 մլրդ), հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ի աղբյուրները:
IPO-ն կարող է ռեկորդային դառնալ Հնդկաստանի համար: Բաժնետերերը կքննարկեն ընկերության ծրագիրը հուլիսի 12-ին: Հաստատման դեպքում՝ IPO-ի նպատակային ծավալը կարող է ավելանալ մինչեւ $2,6 մլրդ:
Գործակալության աղբյուրների տվյալներով՝ Paytm-ի տնօրենների խորհուրդը որոշում է կայացրել սկսել $2,2 մլրդ գումարից, սակայն պատրաստ է ավելացնել առաջարկի ծավալը՝ հավանական ներդրողների մեծ պահանջարկի դեպքում։
Paytm-ը IPO-ի ընթացքում կարող է ստանալ $24-30 մլրդ գնահատում, նշում են աղբյուրները։
Paytm-ի ներդրողների թվում են SoftBank Group-ը, Berkshire Hathaway-ը եւ Ant Group-ը: Տեղաբաշխման արդյունքում, Ant Group-ի մասնաբաժինը հնդկական ընկերությունում կնվազի 25%-ից ցածր, նշում են Bloomberg-ի աղբյուրները:
IPO-ի անցկացման համար ստարտափը կօգտվի մի քանի բանկերի ծառայություններից, այդ թվում՝ JPMorgan Chase & Co. եւ Goldman Sachs Group Inc.:
Paytm-ը հիմնադրվել է 2010թ. Հնդկաստանում. այսօրվա դրությամբ ընկերությունը երկրում թվային վճարումների հոմանիշն է: Այն իրենից ներկայացնում է մոբայլ դրամապանակ, որը օգտատերերին հնարավորություն է տալիս գումար փոխանցել միմյանց, վճարել սննդի առաքման եւ կոմունալ ծառայությունների դիմաց, գնացքի եւ կինոյի տոմսեր գնել, ինչպես նաեւ ստանալ փոքր վարկեր: 2019թ. վերջին ստարտափը $1 մլրդ էր ներգրավել ներդրողների խմբից։
Credit Suisse-ի տվյալներով՝ առաջիկա տարիների ընթացքում Հնդկաստանի թվային վճարումների շուկան կաճի մինչեւ $1 տրլն։

Индийский платежный стартап Paytm представит акционерам план проведения IPO, предусматривающий привлечение на начальном этапе 160 млрд индийских рупий ($2,2 млрд), сообщает «Интерфакс» со ссылкой на источники Bloomberg.IPO может стать рекордным для Индии. Акционеры рассмотрят план компании 12 июля. Если он его одобрят, целевой объем IPO может быть увеличен до $2,6 млрд.По словам источников агентства, совет директоров Paytm принял решение начать с суммы в $2,2 млрд, однако готов увеличить объем предложения, если увидит высокий спрос со стороны потенциальных инвесторов.Paytm может получить оценку в $24-30 млрд в ходе IPO, отмечают источники.Среди инвесторов Paytm - SoftBank Group, Berkshire Hathaway и Ant Group. В результате размещения, доля Ant Group в индийской компании опустится ниже 25%, отмечают источники.Cтартап нанял несколько банков, включая JPMorgan Chase & Co. и Goldman Sachs Group Inc., для решения этого вопроса. 08.01.2020 | 10:33 Индийская финтех-компания привлекла $1 миллиард Компания Paytm основана в 2010 году в Индии, на сегодняшний день она является синонимом цифровых платежей в Индии. Paytm - мобильный кошелек, который позволяет своим пользователям переводить друг другу деньги, оплачивать доставку еды и коммунальные услуги, покупать билеты на поезд и в кино, а также получать небольшие кредиты. В конце 2019 стартап привлек от группы инвесторов $1 млрд.По данным Credit Suisse, в ближайшие годы индийский рынок цифровых платежей вырастет до $1 трлн. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 5010