Հնդկական ֆինտեխ ընկերությունը $1 մլրդ է ներգրավել
Թվային վճարումների ոլորտում գործող Paytm հնդկական ընկերությունը 2019թ. վերջին նոր միջոցներ է ներգրավել ներդրողների խմբից՝ ներառյալ գործող հովանավորներին, ինչպիսիք են ճապոնական SoftBank Vision Fund-ը եւ չինական Ant Financial-ը:
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, Paytm-ը չի բացահայտել ֆինանսավորման մանրամասները, սակայն, աղբյուրների տվյալներով՝ վերջին ներդրումային ռաունդի ընթացքում հնդկական ընկերությունը ներգրավել է $1 մլրդ:
Paytm-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Վիջայ Շեկխար Շարման (Vijay Shekhar Sharma) հայտարարել է, որ նոր ներդրումների արդյունքում ընկերությունը գնահատվել է $16 մլրդ:
Ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա երեք տարիների ընթացքում ընդլայնել իր գործունեությունը վարկավորման, ապահովագրության, ինչպես նաեւ ներդրումների ոլորտներում եւ ներդնել 100 մլրդ հնդկական ռուփի ($1,39 մլրդ)՝ երկրում ավելի շատ օգտատերեր ներգրավելու համար:
Paytm-ը հիմնադրվել է 2010թ. Հնդկաստանում. այսօրվա դրությամբ ընկերությունը երկրում թվային վճարումների հոմանիշն է:
Այն իրենից ներկայացնում է մոբայլ դրամապանակ, որը օգտատերերին հնարավորություն է տալիս գումար փոխանցել միմյանց, վճարել սննդի առաքման եւ կոմունալ ծառայությունների դիմաց, գնացքի եւ կինոյի տոմսեր գնել, ինչպես նաեւ ստանալ փոքր վարկեր:
Դրամապանակը պատկանում է One97 Communications ընկերությանը: Այսօրվա դրությամբ այն ներդրողներից ստացել է ավելի քան $3 մլրդ:
Credit Suisse-ի տվյալներով՝ առաջիկա չորս տարիների ընթացքում Հնդկաստանի թվային վճարումների շուկան կաճի մինչեւ $1 տրլն. այսօր այն գնահատվում է $200 մլրդ: Այս շուկայում Paytm-ը ստիպված է մրցակցել այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Amazon-ը, Google-ը եւ Samsung-ը:
Ստարտափն աշխատում է նաեւ Ճապոնիայում, սակայն PayPay բրենդի ներքո: Ճապոնական ստորաբաժանումը վերոնշյալ SoftBank-ի գործող համատեղ ձեռնարկություն է: Հունիսին ընկերությունը հայտնել էր, որ ճապոնական դրամապանակի ծառայություններից օգտվում է 8 մլն մարդ:
Տեխնոլոգիական ընկերությունները մուտք են գործել Հնդկաստանի թվային վճարումների շուկա 2017թ.: Դրա համար իրենք օգտագործել են վճարային բաց ենթակառուցվածքը (Unified Payments Interface), որը ստեղծվել է պետության կողմից աջակցություն վայելող բանկերի կոալիցիայի կողմից:

Индийская финтех-компания привлекла $1 миллиард
Индийская компания по цифровым платежам Paytm привлекла в конце 2019 года новые средства от группы инвесторов, включая действующих спонсоров, таких как японский SoftBank Vision Fund и китайский Ant Financial.
Как сообщает Reuters, Paytm не раскрыла детали финансирования, однако, по данным источников, в последнем раунде индийская компания привлекла $1 млрд.
Основатель и генеральный директор Paytm Виджай Шекхар Шарма (Vijay Shekhar Sharma) заявил, что новые инвестиции повышают оценку компании до $16 млрд.
Paytm планирует в течение ближаших трех лет расширить свою деятельность в сфере кредитования, страхования, а также инвестиций и вложит 100 млрд рупий ($1,39 млрд), чтобы привлечь больше пользователей в стране.
Paytm основана в 2010 году в Индии, на сегодняшний день компания является синонимом цифровых платежей в Индии.
Paytm - это мобильный кошелек, который позволяет своим пользователям переводить друг другу деньги, оплачивать доставку еды и коммунальные услуги, покупать билеты на поезд и в кино, а также получать небольшие кредиты. Кошелек принадлежит компании One97 Communications, на сегодняшний день она получила от инвесторов более $3 млрд.
По данным Credit Suisse, в ближайшие четыре года индийский рынок цифровых платежей вырастет до $1 трлн - сейчас он оценивается в $200 млрд. На этом рынке Paytm приходится соперничать с такими компаниями, как Amazon, Google и Samsung.
Стартап также работает в Японии, но под брендом PayPay. Японское подразделение - это совместное с вышеупомянутым SoftBank предприятие. В июне компания сообщила, что услугами японского кошелька пользуются 8 млн человек.
Технологические компании вышли на рынок цифровых платежей Индии в 2017 году. Для этого они использовали открытую платежную инфраструктуру UPI (Unified Payments Interface), которую создала коалиция банков, поддерживаемая государством.