Revolut ֆինտեխ ստարտափը լքում է կանադական շուկան
Ռուսական արմատներով բրիտանական Revolut ֆինտեխ ստարտափը հեռանում է կանադական շուկայից իր առաջարկի բետա տարբերակի գործարկումից ավելի քան մեկուկես տարի անց, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն՝ նշելով, որ Նիկոլայ Ստորոնսկու ընկերությունը սկսել է փակել երկրում բոլոր գործարքները։
Կանադացի օգտատերերին հասցեագրված էլեկտրոնային նամակում ընկերությունը գրում է, որ մարտի 29-ից իրենք այլեւս չեն կարողանա համալրել Revolut-ում իրենց հաշիվը: Ապրիլի 12-ից ստարտափը կդադարի ընդունել պլաստիկ վճարային քարտերի թողարկման պատվերներ, իսկ մայիսի 15-ից կդադարեցնի հաճախորդների հաշիվների սպասարկումը: Եթե մինչ այդ որոշ օգտատերեր չհասցնեն հանել իրենց գումարները, Revolut-ը խոստանում է դրանք վերադարձնել ամբողջ ծավալով:
Այս տեղեկատվությունը հաստատվում է նաեւ Twitter-ում Revolut-ի հաղորդագրություններով: Ստարտափը չի բացառում, որ հետագայում կարող է վերադառնալ կանադական շուկա:
Revolut-ը Կանադայում գործարկման համար նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել էր 2019թ․-ին: Նույն տարում ստարտափը ներկայացրեց իր առաջարկի բետա տարբերակը՝ նախքան պաշտոնական գործարկումը օգտատերերին հասանելիություն ապահովելով հաշիվներին: Այնուամենայնիվ, նախագիծն այդպես էլ դուրս չի եկել բետա փուլից:
«Գործարքների փակումն, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է երկու առանցքային գործոններով. Կանադայում բանկային լիցենզիա ստանալու դժվարությամբ եւ տեղական ֆինտեխ ստարտափների կողմից մրցակցությամբ: Հատկանշական է, որ ավելի վաղ Revolut-ի ղեկավարությունը Կանադան համարում էր արտաքին գերակա շուկաներից մեկը»,- գրում է պարբերականը:
Օգտվելով առիթից նշենք, որ «Տինկոֆ» խմբի (TCS Group) հիմնադիր Օլեգ Տինկովը օրերս դասել էր Revolut-ի գլխավոր տնօրեն Նիկոլայ Ստորոնսկուն այն գործարարների շարքին, որոնք հինգ տարուց կդառնան Ռուսաստանում ամենահարուստ մարդիկ։ Ստորոնսկուց բացի, «Տինկովի թոփում» ներառվել են նաեւ Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովն ու Playrix խաղային ընկերության հիմնադիրներ Դմիտրի եւ Իգոր Բախման եղբայրները։

Финтех-стартап Revolut покидает канадский рынок
Британский финтех-стартап c русскими корнями Revolut уходит с канадского рынка по прошествии более полутора лет с момента запуска бета-версии своего предложения, передает Bloomchain.ru, отмечая, что компания Николая Сторонского приступила к закрытию всех операций на территории страны.
В электронном письме для канадских пользователей компания пишет, что с 29 марта они больше не смогут пополнить свой счет в Revolut. С 12 апреля стартап перестанет принимать заказы на выпуск пластиковых платежных карт, а с 15 мая - перестанет обслуживать счета клиентов. Если к этому времени некоторые пользователи не успеют вывести свои деньги, Revolut обещает возместить их в полном объеме.
Данную информацию подтверждают и сообщения Revolut в Twitter. Стартап не исключает, что в будущем может вернуться на канадский рынок.
Revolut приступил к работе над запуском в Канаде в 2019 году. В том же году стартап выпустил бета-версию своего предложения, предоставив пользователям доступ к счетам до официального запуска. Однако проект так и не вышел из бета-версии.
«Вероятно, закрытие операций связано с двумя ключевыми факторами: трудность получения банковской лицензии в Канаде и конкуренция со стороны местных финтех-стартапов. Интересно, что ранее руководство Revolut называло Канаду одним из приоритетных зарубежных рынков»,- пишет издание.
Пользуясь случаем отметим, что основатель группы «Тинькофф» (TCS Group) Олег Тиньков на днях назвал гендиректора Revolut Николая Сторонского в числе бизнесменов, которые станут самыми богатыми людьми в России через 5 лет. Помимо Сторонского, в «топ Тинькова» вошли основатель Telegram Павел Дуров и сооснователи игровой компании Playrix братья Дмитрий и Игорь Бухманы.