«Սբեր»-ը հաստատել է արհեստական բանականության էթիկայի սկզբունքները
«Սբերբանկ»-ի Վարչությունը հաստատել է «Սբեր»-ի խմբում արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների մշակման եւ կիրառման էթիկայի սկզբունքները:
Ինչպես հաղորդում է «Սբերբանկ»-ի մամուլի կենտրոնը, մասնավորապես, հաստատվել է հինգ սկզբունք. «ԱԲ համակարգերի վերահսկելիություն եւ կառավարելիություն» (Secure AI), «ԱԲ տեխնոլոգիաների աշխատանքի թափանցիկություն եւ կանխատեսելիություն» (Explainable AI), «ԱԲ համակարգերի կայունություն եւ հուսալիություն» (Reliable AI), «ԱԲ-ի պատասխանատու օգտագործում» (Responsible AI), «Անաչառ ԱԲ» (Fair AI):
Նշված սկզբունքները կյանքի կոչելու համար ստեղծվել է ԱԲ տեխնոլոգիաների զարգացման եւ կիրառման էթիկայի հարցերով աշխատանքային խումբ:
Այս սկզբունքները պարտադիր են «Սբեր» խմբի բոլոր մասնակիցների համար եւ մշակված են՝ հաշվի առնելով մինչեւ 2030թ. ընկած ժամանակահատվածում Արհեստական բանականության զարգացման ազգային ռազմավարության պահանջները: Տվյալ սկզբունքների պահպանումը կօգնի ապահովել անվտանգությունը եւ բարձրացնել հասարակության եւ «Սբեր»-ի հաճախորդների վստահությունը ԱԲ-ի նկատմամբ, որն արդեն օգտագործվում է ընկերության գործընթացների, պրոդուկտների եւ ծառայությունների մեծ մասում:
«Ինչպես ցանկացած այլ տեխնոլոգիա, արհեստական բանականությունն իր մեջ ներառում է ոչ միայն հնարավորություններ, այլեւ ռիսկեր: Հաստատելով ԱԲ տեխնոլոգիաների մշակման եւ կիրառման էթիկայի սկզբունքները, ինչպես նաեւ ստեղծելով դրանց իրականացման մեխանիզմներ՝ մենք գործում ենք աշխարհի լավագույն փորձին եւ ԱԲ-ի զարգացման ազգային ռազմավարությանը համապատասխան: Սա լայնածավալ եւ բարդ խնդիր է, ուստի մեր կանոններն ու սկզբունքները կբարելավվեն եւ կհստակեցվեն:
Մենք բաց ենք փորձագիտական հանրության կարծիքի համար, որը մենք հաշվի կառնենք մեր սկզբունքները թարմացնելիս: ԱԲ-ի կիրառումից բխող էթիկայի մի շարք խնդիրների համար մենք դեռ պատասխաններ չենք գտել՝ անգամ հաշվի առնելով այս ոլորտում աշխարհի լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը, ուստի մեր սկզբունքներն, անշուշտ, կբարելավվեն՝ մարդկության կողմից համապատասխան լուծումներ գտնելուն զուգահեռ:
Հատուկ ուզում եմ նշել, որ սա «Սբեր»-ի սկզբունքներն են, եւ մենք դրանք ոչ մեկին չենք պարտադրում մեր խմբից դուրս, ավելին`մենք այդ սկզբունքները չենք համարում կատարյալ, եւ այլ ընկերություններին պարտադիր չէ օգտագործել դրանք իրենց գործունեության մեջ»,- ընդգծել է «Սբերբանկ»-ի նախագահ Գերման Գրեֆը:

«Сбер» одним из первых в России утвердил принципы этики искусственного интеллекта
Правление «Сбербанка» утвердило принципы этики разработки и применения технологий искусственного интеллекта (ИИ) в Группе «Сбер».
Как сообщает пресс-центр «Сбербанка», в частности, утверждены пять принципов: «Контролируемость и управляемость систем ИИ» (Secure AI), «Прозрачность и предсказуемость функционирования технологий ИИ» (Explainable AI), «Стабильность и надежность систем ИИ» (Reliable AI), «Ответственное применение ИИ» (Responsible AI), «Непредвзятый ИИ» (Fair AI).
Для реализации данных принципов создана рабочая группа по этике разработки и применения технологий ИИ.
Данные принципы обязательны для всех участников Группы «Сбер» и разработаны с учетом требований Национальной стратегии развития искусственного интеллекта на период до 2030 года, утвержденной президентом России. Следование этим принципам поможет обеспечить безопасность и повысить доверие общества и клиентов «Сбера» к ИИ, который уже используется в большинстве процессов, продуктов и услуг компании.
«Технологии искусственного интеллекта, как и любые другие, несут с собой не только возможности, но и риски. Утверждая этические принципы разработки и применения технологий ИИ и создавая механизмы для их реализации, мы действуем в русле лучших мировых практик и в соответствии с Национальной стратегией развития ИИ. Этот вопрос масштабный и непростой, поэтому наши правила и принципы будут совершенствоваться, конкретизироваться.
Мы открыты к мнению экспертного сообщества, которое будем учитывать при обновлении наших принципов. Для целого ряда этических проблем, возникающих при использовании ИИ, мы пока не нашли ответов даже с учетом изучения лучшего мирового опыта в этой сфере, поэтому наши принципы, безусловно, будут совершенствоваться по мере того, как человечество будет находить соответствующие решения.
Особенно я хочу отметить, что это принципы Сбера и мы их никому за пределами нашей группы не навязываем, более того, не считаем эти принципы идеальными, и другим компаниям необязательно использовать их в своей деятельности»,- подчеркнул президент, председатель Правления «Сбербанка» Герман Греф.