Բրիտանական ֆինտեխ հատվածը շարունակում է մնալ առաջատարը Եվրոպայում ներդրումների ներգրավման ծավալով։Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, Innovate Finance շահույթ չհետապնդող կազմակերպության ուսումնասիրության համաձայն՝ 2020-ին Մեծ Բրիտանիայի ֆինտեխ ստարտափները ներգրավել են $4,1 մլրդ ծավալով ներդրումներ՝ այս ցուցանիշով զիջելով միայն ԱՄՆ-ի ընկերություններին:Անցած տարի համաշխարհային ներդրումները ֆինտեխ ոլորտում հասել են $44 մլրդ-ի (3052 գործարք), ինչը 14%-ով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Անցած 12 ամիսների ընթացքում ամերիկյան ստարտափները ներգրավել են $22 մլրդ, ինչը 29%-ով ավելացել է 2019-ի համեմատ:Եվրոպական ֆինտեխ ստարտափները ներգրավել են ընդհանուր առմամբ $9,3 մլրդ: Ինչպես նշվեց, ամենաշատ ֆինանսավորում են ստացել բրիտանական ստարտափները: Երկրորդ տեղում Գերմանիան է ($1,4 մլրդ), որին հաջորդում է Շվեդիան ($1,3 մլրդ): 01.02.2021 | 10:11 JPMorgan-ը թվային բանկ է գործարկում Մեծ Բրիտանիայում 2020-ի համաշխարհային խոշորագույն գործարքների շարքին են դասվում Gojek-ի ($3 մլրդ), Stripe-ի ($850 մլն) եւ Chime-ի ($700 մլն) ներդրումային փուլերը: Եվրոպայում խոշոր ներդրումներ են ներգրավել Klarna-ն ($650 մլն), Revolut-ը ($580 մլն) եւ N26 մոբայլ բանկը ($570 մլն): Մեծ Բրիտանիայում՝ Revolut-ը, Molo-ն ($343 մլն) եւ Monzo-ն ($166 մլն):Բրիտանական ստարտափների ներգրավված կապիտալի 91%-ը ($3,8 մլրդ) բաժին է հասել Լոնդոնում գործող ընկերություններին։Innovate Finance-ը նշել է բրիտանական այն ֆինտեխ ստարտափներին աճող աջակցությունը, որոնց հիմնադիրները կանայք են։ 2020-ին նրանց բաժին է հասել ընդհանուր ներդրումների 17%-ը ($720 մլն), ինչը 11%-ով ավելին է, քան մեկ տարի առաջ:Միաժամանակ, ամերիկյան ընկերությունները, որոնց հիմնադիրները կանայք են, նույն ժամանակահատվածում ներգրավել են տեղական ֆինտեխ ստարտափների ընդհանուր ֆինանսավորման միայն 0,9%-ը: Կանայք բախվում են կանխակալության հետ, որը մինչ օրս դժվար է հաղթահարել:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 16659

Британский финтех-сектор остается лидером по объему привлеченных от инвесторов средств в Европе. Как сообщат Bloomchain.ru, cогласно исследованию некоммерческой организации Innovate Finance, в 2020 году финтех-стартапы из Великобритании привлекли $4,1 млрд инвестиций, уступив по этому показателю только компаниям из США.В 2020 году глобальные инвестиции в финтех-сектор достигли $44 млрд в рамках 3 052 сделок, что на 14% больше, чем годом ранее. За прошедшие 12 месяцев американские стартапы привлекли $22 млрд - на 29% больше, чем в 2019 году.Европейские финтех-стартапы в общей сложности привлекли $9,3 млрд. Как уже было сказано выше, больше всего денег получили стартапы из Великобритании. На втором месте расположилась Германия ($1,4 млрд), на третьем - Швеция ($1,3 млрд). 01.02.2021 | 10:11 JPMorgan запускает цифровой банк в Великобритании Крупнейшими сделками в 2020 году стали инвестиционные раунды Gojek ($3 млрд), Stripe ($850 млн) и Chime ($700 млн). Крупнейшие инвестиции в Европе привлекли Klarna ($650 млн), Revolut ($580 млн) и N26 ($570 млн); в Великобритании - Revolut, Molo ($343 млн) и Monzo ($166 млн).91% капитала ($3,8 млрд), привлеченного британскими стартапами, пришелся на компании из Лондона.Innovate Finance отметила растущую поддержку британских финтех-стартапов, основателями которых являются женщины. В 2020 году на их долю пришлись 17% от общего объема инвестиций ($720 млн) - это на 11% больше, чем годом ранее.Одновременно, американские компании, учредителями которых являются женщины, за тот же период времени привлекли всего 0,9% от общего объема финансирования местных финтех-стартапов. Женщины сталкиваются с предвзятостью, которую до сих пор трудно преодолеть.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 16678