Սբերբանկը լուծումներ կառաջարկի բիզնեսին անշարժ գույքի կառավարման ոլորտում
Սբերբանկն աշխատում է աշխարհագրական վերլուծության փորձնական ծառայության ներդրման ուղղությամբ՝ նախատեսված բիզնեսի եւ տարածքային իշխանությունների համար:
Սբերբանկի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Կարտաշովը RBC-ին հայտնել է, որ ծառայության շրջանակում կվերլուծվեն ռուսաստանցիների բանկային գործարքները, որոնք կհամադրվեն առեւտրային կետերի ֆիզիկական տեղակայման հետ եւ բիզնեսին կառաջարկվեն լուծումներ անշարժ գույքի կառավարման ոլորտում, օրինակ՝ որտեղ է ավելի շահավետ տեղակայել նոր խանութը:
Տեղեկատվությունը հնարավոր կլինի օգտագործել նաեւ խոշոր քաղաքներում միգրացիոն հոսքերը հասկանալու համար, օրինակ՝ ինչպես են բնակիչները տեղաշարժվում քաղաքի եւ արվարձանների միջեւ, ինչը հնարավորություն կտա պլանավորել տրանսպորտային ուղիները:
Նոր ծառայությունը պետք է աշխատի «ՍբերՎերլուծություն» հարթակի շրջանակում, որի գործարկման մասին հայտարարվել էր հոկտեմբերի 13-ին: Այս հարթակը կվաճառի սպառողական փորձագիտական տվյալներ՝ տեղեկատվական եւ վերլուծական զեկույցներ, հանձնարարական մոդելներ, տնտեսության ոլորտների մոնիթորինգ, թիրախային լսարանի դիմանկար եւ այլն: Տվյալների առանցքային սպառողների շարքում կլինեն պետական հատվածը, անշարժ գույքի ոլորտը, խոշոր եւ միջին բիզնեսը:
Տվյալների աղբյուր են հանդիսանում.
- ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կանխիկ եւ անկանխիկ դրամական հոսքերը, որոնք ընդգրկում են բնակչության 90%-ը եւ կազմակերպությունների 60%-ը,
- Սբերբանկի քարտերի ընդունման տերմինալներում (առկա են 70% առեւտրային կետերում ) գործարքային ակտիվությունը,
- Սբերբանկի քարտերն ու բանկոմատները,
- բաց տվյալները, ինչպես նաեւ գործընկերների եւ բանկի դուստր ընկերությունների տվյալները:
Սբերբանկում խոստանում են, որ ամբողջ տեղեկատվությունը կօգտագործվի անանուն:
Ներկայիս դրությամբ բանկն ունի 96,9 մլն ակտիվ մասնավոր եւ 2,6 մլն ակտիվ կորպորատիվ հաճախորդ, 51,6 հազ. բանկոմատ եւ 2,2 մլն POS տերմինալ:

Сбербанк работает над пилотным сервисом геоаналитики для бизнеса и региональных властей.Представитель Сбербанка Станислав Карташов сообщил RBC, что сервис будет анализировать банковские транзакции россиян, сопоставлять их с информацией о физическом расположении торговых точек и рекомендовать бизнесу решения в сфере управления недвижимостью, например, где выгоднее разместить новый магазин.Информацию также можно будет использовать для понимания миграционных потоков в крупных городах, например, как жители перемещаются между городом и пригородом, для городского и транспортного планирования. 24.09.2020 | 17:42 «Cбер»: новый логотип и новые технологические решения Новый сервис должен заработать в рамках платформы «СберАналитика», о запуске которой Сбербанк объявил 13 октября. Эта платформа будет продавать потребительскую экспертизу: информационно-аналитические отчеты, рекомендательные модели, мониторинг отраслей экономики, составление портрета целевой аудитории и т.д. Ключевые направления, на которые нацелена экспертиза - госсектор, недвижимость, крупный и средний бизнес. Источниками данных являются:- наличные и безналичные денежные потоки физических и юридических лиц, которые охватывают 90% населения и 60% организаций;- транзакционная активность в терминалах Сбербанка по приему карт, которыми оснащены 70% торговых точек;- карты и банкоматы Сбербанка;- открытые данные, данные партнеров и «дочек» банка.Вся информация будет использоваться в обезличенном виде, обещают в Сбербанке. На сегодняшний день у банка 96,9 млн активных частных и 2,6 млн активных корпоративных клиентов, банкоматная сеть насчитывает 51,6 тыс. устройств, а эквайринговая - 2,2 млн POS-терминалов.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 14740