American Express (AmEx) վճարային համակարգը հայտարարել է Kabbage ֆինտեխ ստարտափի ձեռքբերման մասին։Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, AmEx-ը չի բացահայտել գործարքի ֆինանսական մանրամասները, սակայն ավելի վաղ Bloomberg-ը հայտնել էր, որ գործարքի արժեքը կարող է կազմել $850 մլն։2009-ին հիմնադրված Kabbage-ը զբաղվում է փոքր ու միջին բիզնեսի ձեռնարկությունների վարկավորմամբ՝ հաճախորդների վարկունակության գնահատման համար օգտագործելով մեքենայական ուսուցման ալգորիթմները։ Ստարտափն առաջարկում է նաեւ հաշվարկային բիզնես հաշիվներ, որոնք պաշտպանված են ԱՄՆ Ավանդների երաշխավորման դաշնային կորպորացիայի (FDIC) ծրագրով, ինչպես նաեւ ֆինանսական վերլուծության համար գործիքներ։Հիմնադրման օրվանից ստարտափը շուրջ $2,5 մլրդ է ներգրավել։ Վերջին ներդրումային ռաունդում, որը ընկերությունը փակել էր 2017թ., SoftBank-ը գնահատել էր Kabbage-ը ավելի քան $1,2 մլրդ։ 27.07.2020 | 12:05 American Express-ի եռամսյակային շահույթը նվազել է 85%-ով Frank Media-ի տվյալներով՝ բացի սովորական վարկերից, Kabbage-ի պորտֆելում ներառված են նաեւ աշխատավարձի պաշտպանության ծրագրով տրամադրված վարկերը, որոնց ընդհանուր ծավալը կազմում է $7 մլրդ։ AmEx-ն ու Kabbage-ը մտադիր են տրամադրել փոքր բիզնեսի գումարային հոսքերի կառավարման ավելի լայն գործիքակազմ, ինչպես նաեւ ընկերությունների շրջանառու կապիտալի համալրման համար ծառայություններ։«Մենք միանում ենք մի այնպիսի ընկերությանը, որով երկար ժամանակ հիացած էինք եւ որը կիսում է մեր տեսակետները փոքր բիզնեսի զարգացման հարցում»,- ասված է Kabbage-ի հայտարարության մեջ։ Ընկերությունը նշել է, որ ամբողջովին կկենտրոնանա «փոքր բիզնեսի վիճակի թեթեւացման եւ ամրապնդման ուղղությամբ՝ ավտոմատացման, ինչպես նաեւ ֆինանսական ծառայությունների հետ կապված դժվար խնդիրներին հեշտ լուծումներ առաջարկելու հաշվին», իսկ համագործակցությունը AmEx-ի հետ հնարավորություն կտա ընդլայնել այդ գործունեությունը։ «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 11982

American Express объявила о покупке финтех-стартапа
Как сообщает Bloomchain.ru, AmEx не раскрывает финансовые детали сделки, однако ранее агентсво Bloomberg писало, что покупка обойдется AmEx в $850 млн.
Kabbage занимается кредитованием предприятий сегмента малого и среднего бизнеса, используя для оценки платежеспособности клиентов алгоритмы машинного обучения. Стартап также предлагает расчетные бизнес-счета, защищенные по программе Федеральной корпорации по страхованию вкладов (FDIC), и инструменты для финансовой аналитики.
С момента своего основания в 2009 году стартап привлек около $2,5 млрд инвестиций. В последнем инвестиционном раунде, который стартап закрыл в 2017 году, холдинг SoftBank оценил Kabbage в более чем $1,2 млрд.
По данным Frank Media, помимо обычных кредитов, в портфель Kabbage входят также кредиты, выданные по программе защиты зарплаты, их объем составляет $7 млрд.
AmEx и Kabbage намерены предложить более широкий набор инструментов для управления денежными потоками малого бизнеса, а также продукты для пополнения оборотного капитала компаний.
«Мы присоединяемся не к какой-нибудь компании, а к компании, которой мы давно восхищались и которая разделяет наши взгляды на развитие малого бизнеса»,- говорится в заявлении Kabbage. Компания отметила, что будет полностью сосредоточена на том, чтобы облегчить «тяжелое положение малого бизнеса, его жизни и укреплении бизнеса за счет автоматизированного и простого решения сложных задач, связанных с финансовыми услугами», а сотрудничество с AmEx поможет масштабировать эту деятельность.