ԱԲ-ն կհայտնաբերի իրավաբանական անձանց միջեւ թաքնված կապերը
Սբերբանկը մշակել է արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված մեխանիզմ՝ իրավաբանական անձանց միջեւ թաքնված կապերը հայտնաբերելու համար: Այն անհրաժեշտ է՝ հասկանալու համար, թե իրականում ինչ բիզնեսով է զբաղվում բանկի հաճախորդը:
Ինչպես հաղորդում է Rusbase-ը, Սբերբանկը մշակել է հաճախորդի միասնական օգտահաշիվ, որտեղ հավաքված են ինչպես գործարքների եւ օգտագործվող բանկային ծառայությունների մասին տվյալները, այնպես էլ հանրային բազաներից արտաքին տեղեկատվությունը, որոնց թվում են վարկային բյուրոները եւ պետական մարմինները:
ԱԲ-ի օգնությամբ Սբերբանկը վերլուծում է բոլոր այդ տվյալները եւ հայտնաբերում իրավաբանական անձանց միջեւ կապերը, անգամ եթե հաճախորդը չէր բացահայտել այդ տեղեկատվությունը: Այս մեխանիզմն անհրաժեշտ է՝ հասկանալու համար նաեւ, թե իրականում ինչ բիզնեսով է զբաղվում հաճախորդը:
«Սովորաբար հաճախորդի մոտ կա տնտեսական գործունեության 10-15 կոդ: Պաշտոնական հաշվետվության մեջ ներառվում է առաջին կոդը, որը հաճախ չի համընկնում այն բիզնեսի հետ, որը վարում է հաճախորդը: Սակայն հաճախորդի եւ իր կոնտրագենտների վճարումների միջոցով մենք կարող ենք որոշել գործունեության իրական տեսակը»,- նշել է Սբերբանկի փոխնախագահ Ստանիսլավ Կարտաշովը:
Սբերբանկի տվյալների բազայում տեղեկատվություն կա 7,5 մլն իրավաբանական անձանց ու գործարարների եւ ավելի քան 17 մլն ֆիզիկական անձանց վերաբերյալ, որոնք հանդիսանում են սեփականատերեր կամ որոշումներ են ընդունում ընկերությունում:
Կարտաշովի խոսքով՝ Սբերբանկն օգտագործում է ԱԲ-ն ոչ միայն հաճախորդներին ստուգելու, այլեւ վարկեր տրամադրելու համար: Ներկայում բանկը ԱԲ-ի օգնությամբ փոքր բիզնեսին տրամադրում է յուրաքանչյուր չորրորդ վարկը, իսկ 2023թ. նախատեսում է հասցնել նման վարկերի մասնաբաժինը մինչեւ 70%-ի:

ИИ будет выявлять скрытые связи между юридическими лицами
Сбербанк разработал механизм на основе искусственного интеллекта (ИИ) для выявления скрытых связей между юридическими лицами. Он нужен, чтобы понять, каким именно бизнесом занимается клиент банка.
Как сообщает Rusbase, Сбербанк разработал единый профиль клиента, где собраны как данные о транзакциях и используемых продуктах банка, так и внешняя информация из публичных баз, в числе которых кредитные бюро и государственные органы.
С помощью ИИ Сбербанк анализирует все эти данные и выявляет связи между юридическими лицами, даже если клиент эту информацию не раскрывал. Также механизм нужен, чтобы понять, каким бизнесом на самом деле занимается клиент.
«У клиентов обычно 10-15 кодов экономической деятельности. В официальную отчетность попадает первый код, который зачастую не совпадает с тем бизнесом, который клиент ведет. Но через его платежи и платежи его контрагентов мы можем определить реальный вид деятельности»,- отметил вице-президент Сбербанка Станислав Карташов.
В базе данных Сбербанка есть информация по 7,5 млн юридических лиц и предпринимателей и более чем 17 млн физических лиц, которые являются собственниками или принимают решения в компании.
По словам Карташова, Сбербанк использует ИИ не только для проверки клиентов, но и при выдаче кредитов. Сейчас банк выдает малому бизнесу каждый четвертый кредит с помощью ИИ, а к 2023 году планирует довести долю таких кредитов до 70%.