Revolut ֆինտեխ ստարտափի համահիմնադիրը միլիարդատեր է դարձել
Ռուսական արմատներով բրիտանական Revolut ֆինտեխ ստարտափն ավարտել է հերթական ներդրումային ռաունդը, որից հետո այն գնահատվել է $6 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան տարբերականը, այս ռաունդի շնորհիվ ստարտափի համահիմնադիր Նիկոլայ Ստորոնսկիի կարողությունը կկազմի ավելի քան $1,6 մլրդ:
Վերջին անգամ Revolut-ը գնահատվել էր 2018թ. ապրիլին. այն ժամանակ ֆինանսավորման ներգրավման հերթական ռաունդից հետո ստարտափն արժեր $1,7 մլրդ:
Իսկ Նիլոլայ Ստորոնսկիի կարողությունը 2019թ. ապրիլին հրապարակված՝ Ռուսաստանի 200 հարուստ գործարարների ցուցակում Forbes-ը գնահատել էր $500 մլն:
Նոր ռաունդում հիմնական ներդրողի դերում հանդես է գալիս Technology Crossover Ventures (TCV) ներդրումային ընկերությունը: Սա նրա առաջին ներդրումն է Revolut-ում՝ $150 մլն:
Revolut-ը գումար է ստացել նաեւ Bond Capital-ից եւ Ribbit Capital-ից: Ընդհանուր առմամբ, ստարտափը ներգրավել է $500 մլն՝ վաճառելով նոր բաժնետոմսերը:
Revolut-ը հրաժարվել է մեկնաբանել գործարքը: Telegraph-ի տվյալներով՝ նոր ռաունդի արդյունքների մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հաջորդ շաբաթ:
$500 մլն ներգրավելու մտադրության մասին Financial Times-ին ասել էր Revolut-ի օպերացիոն տնօրեն Ռիչարդ Դեյվիսը: Նա ակնկալում էր, որ այդ միջոցները հնարավոր կլիներ ներգրավել մինչեւ 2020թ.: Դեյվիսը բացատրում էր միջոցների ներգրավման անհրաժեշտությունը նրանով, որ Revolut-ը ցանկանում է «կրկնակին ներդնել իր աճի մեջ»:
Անցած տարի աշնանը ընկերությունը հայտնել էր Visa-ի հետ գործընկերության մասին, որի նպատակն էր 24 նոր երկրում աշխատելը:

Cооснователь финтех-стартапа Revolut стал миллиардером
Британская финтех-компания с российскими корнями Revolut завершила очередной инвестиционный раунд, после которого ее оценка достигла $6 млрд.
Как сообщает русское издание журнала Forbes, благодаря этому раунду состояние cооснователя стартапа Николая Сторонского превысит $1,6 млрд.
Последняя оценка Revolut датирована апрелем 2018 года - тогда компания после очередного раунда привлечения финансирования была оценена в $1,7 млрд.
Состояние самого Cторонского в вышедшем в апреле 2019 года рейтинге 200 богатейших бизнесменов России Forbes оценивал в $500 млн.
В новом раунде основным инвестором выступает инвестиционная компания Technology Crossover Ventures (TCV). Это первая инвестиция компании в Revolut, она вложит $150 млн.
Revolut также получил деньги от Bond Capital и Ribbit Capital. Всего Revolut привлек $500 млн, продав новые акции.
Revolut отказался комментировать сделку. По данным Telegraph, о результатах нового раунда будет официально объявлено на следующей неделе.
О планах привлечь $500 млн Financial Times говорил операционный директор Revolut Ричард Дэвис. Он ожидал, что эти средства будут привлечены еще до наступления 2020 года. Дэвис объяснял необходимость привлечения инвестиций тем, что Revolut стремится «вдвое сильнее вкладываться в рост».
Осенью прошлого года компания говорила о партнерстве с Visa, целью которого станет начало работы в 24 новых странах.