Բանկերն անհրաժեշտ են վստահություն հաղորդելու համար
«Բանկային տեսություն» ամսագրի օնլայն պարբերականը հրապարակել է Financial Services Club-ի նախագահ Քրիս Սքիների (Chris Skinner)՝ թվային դարաշրջանում բանկերի փոխակերպման մասին դասախոսությունը, որը նա կարդացել էր Finopolis 2019 ֆինանսական նորարարությունների ամենամյա համաժողովի ընթացքում:
Ներկայացնում ենք այդ ելույթի առավել ուշագրավ հատվածները:
Բիլ Գեյթսը 1990-աններին կանխատեսել էր. «Մեզ անհրաժեշտ է բանկինգ, սակայն դրա հետ մեկտեղ մեզ այլեւս անհրաժեշտ չեն լինելու բանկերը»: Նա սխալվում էր:
Պարզվեց, որ բանկերն անհրաժեշտ են: Միայն ոչ թե այն բանկերը, որոնք գոյություն ունեին Microsoft-ի հիմնադրի հայտարարության ժամանակներում, այլ՝ լրջորեն փոփոխված: Բիլ Գեյթսը, ինչպես եւ տեխնոլոգիական ընկերությունների շատ ներկայացուցիչներ, ֆինանսական հարցերում մի փոքր միամիտ են եւ տեսնում են աշխարհի պարզեցված պատկերը: Այո՛, վճարումներ կատարելու համար մեզ բանկերն այսօր անհրաժեշտ չեն: Վերջիններս անհրաժեշտ չեն նաեւ վարկավորման հարցում: Բանկերի անհրաժեշտությունը չկա անգամ ներդրումների համար:
Բանկերն անհրաժեշտ են մեզ վստահություն հաղորդելու տեսանկյունից, քանի որ դրանք հանդիսանում են ծառայությունների վստահելի աղբյուր եւ ամբողջ ֆինանսական համակարգի վստահության ծայրահեղ կարեւոր տարր: Բանկերը ստանում են լիցենզիա, գործում են տարբեր երկրների կարգավորիչների եւ կառավարությունների կոշտ հսկողության ներքո: Դրա համար նրանց վստահում են: Բանկերն այս աշխարհում հանդես են գալիս որպես վստահելի միջնորդ:
Սակայն, ցավոք սրտի, բանկերը հաճախ կատարում են այդ դերը ծայրաստիճան անարդյունավետ՝ շարունակելով կառուցել իրենց ֆիզիկական ենթակառուցվածքն այնպես, ինչպես դա անում էին շատ ու շատ տարիներ առաջ:
Ես արդեն քիչ բաների վրա եմ զարմանում, սակայն երբ առիթ է լինում աշխատել ֆինտեխի հետ, ապշում եմ, թե ոնց կարելի է այդպես լավ միավորել ֆինանսներն ու տեխնոլոգիաները: Ֆինտեխը սկիզբ է առել մոտավորապես տասը տարի առաջ: Այսօր արդեն կան նոր գաղափարներով հազարավոր ֆինտեխ ընկերություններ, դրանցից շատերը ստանում են միլիարդավոր ներդրումներ եւ լիովին փոխում մեր պատկերացումը ֆինանսական ծառայությունների մասին:
Ֆինտեխ երեւույթի ծավալները պատկերացնելու համար կարելի է դիմել թվերին: 2018թ. գլոբալ ֆինտեխ շուկայում ներդրումները գերազանցել են $111,8 մլրդ-ը, մինչդեռ 2017թ. այդ ցուցանիշը կազմել է $50,8 մլրդ: Մեկ տարվա ընթացքում աճը կազմել է 120%: Այս ժամանակահատվածում ներդրում է ստացել ավելի քան 12 000 ստարտափ եւ «հասունացել է» 40 ընկերություն, որոնք գնահատվել են մեկ եւ ավելի միլիարդ դոլար: Բնականաբար, բանկիրները, տեսնելով այս ամենը, փորձում են արձագանքել: Եվ, միեւնույնն է, փորձագետները նշում են, որ ֆինանսական հատվածը շարունակում է աշխատել ոչ ամենաարդյունավետ կերպով:
Բանկերը պետք է դադարեն լինել ֆինանսական ծառայությունների սովորական ագրեգատորներ եւ հսկիչներ ու «անել ամեն ինչ բոլորի համար»: Անհրաժեշտ է դառնալ նրանց գործընկերը, որը մասնագիտանում է բիզնեսի մեկ բնագավառում, սակայն դա անում է շատ լավ:
Ստարտափներ ու ֆինտեխ՝ դա լավ է: Վատ է, որ նրանք չունեն պատմություն ու  կապիտալ: Փոխարենը, ամեն ինչ կա, այսպես կոչված, BigTech-ի՝ խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների մոտ: Սակայն նույն այդ BigTech-ը վճարումներ կատարելիս ավելի առաջ չի գնում ֆինանսական աշխարհում: Նրանց կյանքը բանկայինից ավելի արագ է: Կարգավորումն ու պահանջներին համահունչ գործելը նրանց թույլ չեն տալիս կյանքի կոչել սեփական առավելությունը, որը բանկերի նկատմամբ արագությունն է: Երկրորդ արգելակող գործոնն այն է, որ իմաստ չկա, որ BigTech-ը բանկերի հետ նույն դաշտում մրցակցի. բանկերը հանդիսանում են փողերի խոշորագույն աղբյուր BigTech-ի համար:
Ինչո՞ւ պետք է BigTech-ն իր համար փոս փորի: Ավելի ճիշտ կլինի կառուցել գործընկերային հարաբերություններ այն պայմանով, որ բանկերը կփոխակերպվեն եւ կդադարեն դիտարկել թվայնացումը ոչ ավելին, քան գործընթաց կամ նախագիծ:

«Банки нужны нам с точки зрения трансляции доверия»
Онлайн-издание журнала «Банковское обозрение» опубликовало лекцию председателя Financial Services Club Криса Скиннера (Chris Skinner) о трансформации банков в цифровую эпоху, прочитанную им в ходе ежегодного форума финансовых инноваций Finopolis 2019.
Представляем наиболее интересные отрывки из его выступления.
Билл Гейтс в 1990-х годах предрек: «Нам нужен банкинг, но нам при этом сами банки больше не нужны». Он ошибался.
Банки оказались нужны. Только не те, которые были во времена заявления основателя Microsoft, а серьезно изменившиеся. Билл Гейтс, как и многие представители технологических компаний, в финансовых вопросах был немного наивен и видел несколько упрощенную картину мира. Да, банки нам сегодня не нужны, чтобы осуществлять платежи. Они не нужны и в сфере кредитования. Банки не нужны даже для инвестиций.
Банки нужны нам с точки зрения трансляции доверия, так как они являются доверенным источником сервисов и критически важным элементом всей системы финансового доверия. Банки получают лицензии, действуют под жестким контролем регуляторов и правительств разных стран. Поэтому им доверяют. Банки в этом мире выступают как доверенные посредники и трансляторы доверия между всеми.
Но, к сожалению, зачастую банки выполняют эту роль крайне неэффективно, продолжая выстраивать свою физическую инфраструктуру так, как они делали это многие и многие годы ранее.
Я уже мало чему удивляюсь, но когда приходится работать с финтехом, то поражаюсь тому, как можно удачно объединять финансы и технологии. Финтех начался примерно десять лет назад. Сегодня финтехов с новыми идеями насчитывается уже тысячи, многие из них получают миллиардные инвестиции и полностью меняют наше представление о финансовых сервисах.
Чтобы понять масштаб феномена финтеха, можно обратиться к цифрам. Инвестиции в глобальный финтех-рынок в 2018 году превысили отметку $111,8 млрд против $50,8 млрд в 2017-м. Рост за год составил 120%. За это время инвестиции получили более 12 тыс. стартапов и «созрели» 40 «единорогов». Банкиры, естественно, видя все это, пытаются реагировать. И все равно эксперты утверждают, что финансовая индустрия продолжает работать не самым эффективным образом.
Банкам надо перестать быть банальными агрегаторами и контролерами финансовых услуг и «делать все для всех». Необходимо становиться партнерами тех, кто специализируется в какой-то одной области бизнеса, но делает это очень хорошо.
Стартапы и финтехи - это хорошо. Плохо то, что у них нет истории и капитала. Зато все есть у так называемого BigTech - крупных технологических компаний. Но этот самый BigTech дальше проведения платежей большей частью в финансы не идет. Его жизнь быстрее банковской. Регулирование и комплаенс не дадут ему реализовать свое преимущество в скорости над банками. Второй стоп-фактор, как выяснятся в последнее время, заключается в том, что у BigTech нет никакого резона конкурировать на одной поляне с банками, которые являются крупнейшими источниками денег для первых.
Зачем рыть себе могилу? Разумнее выстраивать партнерские отношения при условии, что банки трансформируются и перестанут рассматривать цифровизацию как не более чем процесс или проект.